Newsy

Maja Popielarska radzi, jakie rośliny sadzić jesienią

2013-10-22  |  06:30
Według prowadzącej program "Maja w ogrodzie" najbliższy czas to dobry moment na zasadzenie wielu kwiatów i roślin. Bezpiecznie jesienią sadzić można drzewka owocowe, szafirki, przebiśniegi, tulipany, narcyzy. Trzeba jednak pamiętać, aby zasadzić je w odpowiednim miejscu, bo najczęściej te rośliny nie tolerują podmokłej ziemi.

Musimy stworzyć roślinom odpowiedni drenaż. Nadchodzi właśnie moment na sadzenie roślin bez bryły korzeniowej, tzn. z samymi gołymi korzeniami. Są to drzewka owocowe, krzewy owocowe, ale także rośliny np. na żywopłoty – podkreśla Maja Popielarska w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Te rośliny są dużo tańsze od tych z bryłą korzeniową, dlatego można sobie pozwolić na ich większą liczbę. Z drugiej strony, trzeba pamiętać, że są one bardziej podatne na przesuszenia.

Jeżeli je kupujemy i nie możemy od razu przesadzić, to je dołujemy, czyli wykopujemy trochę ziemi, kładziemy je pod delikatnym kątem i przysypujemy ziemią i czekamy aż będzie czas na to, żeby wszystko porządnie posadzić. Rozkładamy nieprzekompostowany do końca kompost na rabatach, to pozwoli w przyszłym roku użyźnić glebę, a w tym roku ochronić przed zimnem – tłumaczy Maja Popielarska.

Jesienią wyjątkowo należy zadbać o ochronę roślin przed trudnymi warunkami atmosferycznymi.

–  Pomału zbieramy materiały do kopczykowania róż, zbieramy słomy, nawet kartony w suchych miejscach, żeby osłonić rośliny wrażliwe na mróz – doradza dziennikarka.

Maja Popielarska uważa, że to ostatni moment, by sadzić rośliny z donic. Może być to jednak ryzykowne, bo jest duże prawdopodobieństwo, że nie zdążą się one przyjąć w ziemi przed pierwszymi mrozami.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Filip Chajzer: Jestem samozwańczym królem kebaba. Miałem już ponad 700 zapytań o franczyzę i za dwa–trzy lata będzie to bardzo poważny biznes

Dziennikarz zamienił studio telewizyjne na budkę z kebabami i jak przekonuje, była to jedna z najlepszych decyzji w jego życiu zawodowym. Nie przejmuje się więc drwinami kolegi po fachu z TVN-u, za nic ma jakiekolwiek głosy krytyki i nie ogląda się na innych, tylko robi swoje. Wierzy bowiem, że ten biznes ma sens i szybko odniesie sukces w branży fast food. Filip Chajzer zdradza, że jego pomysł natychmiast odbił się szerokim echem. Po wyjątkowy przysmak do food trucka ustawiają się długie kolejki klientów i już teraz ma siedemset zapytań o franczyzę.

Zdrowie

Mikołaj Roznerski: W wieku 40 lat zrozumiałem, że powinienem regularnie się badać. Mam dziecko i chcę jak najdłużej żyć w zdrowiu

Aktor wspomina, że jakiś czas temu ani myślał o profilaktyce. Regularne badania spychał na margines, bo był przekonany, że jeśli dobrze się czuje i jest aktywny, to nie ma powodu do obaw. W końcu zrozumiał jednak, że nie tędy droga. Aby zachować dobre zdrowie, a w przypadku choroby móc błyskawicznie zareagować i rozpocząć leczenie, trzeba się badać. Teraz Mikołaj Roznerski zachęca też innych nieprzekonanych do tego, by zmienili podejście i nie zapominali o kontroli swojego organizmu.

Konsument

Polacy coraz częściej rezygnują z mięsa na rzecz roślinnych zamienników. Blisko połowa próbowała już produktów tego rodzaju

Już 24 proc. polskich konsumentów identyfikuje się jako fleksitarianie, a 6 proc. stosuje dietę roślinną – wynika z raportu ProVeg „Plant-Based Food in Poland”. Choć pod względem spożywanego mięsa wciąż plasujemy się w europejskiej czołówce, to ponad 40 proc. Polaków je go mniej niż rok wcześniej. – Potencjał rozwoju rynku roślinnych alternatyw w Polsce jest bardzo duży, zwłaszcza że rośnie świadomość o potrzebie ograniczenia mięsa – ocenia Marcin Tischner, public affairs coordinator w ProVeg.