Newsy

Edyta Herbuś: Muzyka to jest jedno z narzędzi, które pomaga ludziom pokonywać blokady w ciele i w psychice. Szczególnie silnym bodźcem jest twórczość Mozarta

2021-06-21  |  06:22

Tancerka ze swojego doświadczenia wie, że odpowiednia muzyka potrafi zdziałać cuda z naszymi emocjami i wszelkimi wewnętrznymi blokadami. Przynosi ukojenie, pomaga się wyciszyć, poprawia nastrój, dostarcza pozytywnych przeżyć i zmniejsza napięcie emocjonalne. Korzyści są jeszcze większe, kiedy poruszamy się w rytm ulubionych dźwięków. I wcale nie muszą to być perfekcyjne układy choreograficzne, ważne są natomiast sama aktywność, relaks i chwila wytchnienia od codziennych zajęć, obowiązków i problemów.

Edyta Herbuś poleca muzykoterapię, bo jej zdaniem są takie dźwięki, które leczą, wyzwalają pozytywne emocje, uwalniają od stresu, pomagają się wyciszyć i zachować wewnętrzną równowagę. Zdaniem tancerki szczególnie warta uwagi jest muzyka klasyczna.

– Na pewno przez moje 30-letnie doświadczenie pracy z ruchem, z ciałem i z tańcem widzę, że jak najbardziej jest to jedno z narzędzi, które pomaga ludziom odblokowywać blokady i w ciele, i w psychice, że czasami uwalnia emocje, które są z jakiegoś powodu schowane albo zablokowane. Muzyka Mozarta jest mocno poruszająca, wzruszająca, jest bardzo silnym bodźcem i myślę, że może wywoływać różne efekty i różne emocje u osób, które będą z nią obcować. Są osoby, które kochają tego rodzaju muzykę, dlatego też chodzą do opery, chodzą do filharmonii – mówi agencji Newseria Lifestyle Edyta Herbuś.

Zapewnia, że lubi prowadzić zajęcia taneczne nie tylko z młodymi osobami, ale również z seniorami. W przypadku tej grupy mają one nieco inny charakter. Są bardziej spontaniczne, ale też dostosowane do kondycji i możliwości ruchowych poszczególnych osób.

– Mam wrażenie, że praca ze starszymi osobami bardzo przypomina pracę z dziećmi. Po prostu trzeba szukać ich możliwości, ich ograniczeń, ich koloru w tym wszystkim. Dla mnie zawsze najlepszą metodą jest stworzenie przestrzeni, nawet w takich elementarnych, bardzo prościutkich zadaniach ruchowych, żeby zobaczyć, jak to będzie rosło, jak kto zatańczy, jak każdy jakiś swój kolor z siebie wydobędzie, bo po prostu ciało nie kłamie. Ciało jest w prawdziwy sposób naturalnym, organicznym wyrażaniem, daje duże szanse – mówi Edyta Herbuś.

Tancerka podkreśla, że miłość do tańca i ruchu niewątpliwie odziedziczyła po swojej babci. Kiedy tylko się z nią spotyka, obydwie dają się ponieść swojej ulubionej aktywności.

– Moja babcia ma w sobie słońce i kiedy jest radosna, to po prostu śpiewa i tańcuje. I mamy to obie, że po prostu kiedy spędzamy czas ze sobą, to w naturalny sposób nam się to uruchamia – dodaje.

W ramach 30. Festiwalu Mozartowskiego Edyta Herbuś i Tomasz Barański w Parku Saskim w Warszawie prowadzą zajęcia taneczne w rytm muzyki W.A. Mozarta. Trwają one godzinę i są przeznaczone dla wszystkich chętnych, a wstęp jest wolny. Odbywają się w każdą sobotę, do 3 lipca.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Złote Spinacze 2021

Uroda

Gwiazdy

Michał Baryza: Całe życie grałem w piłkę. Trenerzy pytają mnie, jakie pieniądze musieliby położyć, żebym przyszedł do klubu

Model zaznacza, że w jego życiu nie ma miejsca na nudę. Jest aktywny i realizuje wiele projektów jednocześnie. Przyznaje, że bardzo dużo zawdzięcza programowi „Top Model”, w którym przed laty brał udział. Dzięki niemu stał się rozpoznawalny i mógł rozwinąć skrzydła w show-biznesie. Michał Baryza w przeszłości poważnie myślał o karierze piłkarza. Obecnie dostaje wiele ciekawych propozycji zawodowych. Ma nadzieję, że jeszcze uda mu się zagrać w dobrze rokującym klubie piłkarskim i pokazać, co potrafi na boisku.

Sport

W wakacje rośnie liczba urazów i złamań. Noga lub ręka w gipsie nie musi oznaczać końca letnich aktywności

Upadek podczas rowerowej wycieczki czy górskiej wędrówki może się skończyć stłuczeniem, a nawet złamaniem. Poważna kontuzja, która skutkuje założeniem gipsu, może zepsuć urlop, bo nie tylko ogranicza aktywność, ale jest także uciążliwa przy wysokich temperaturach. Cierpią na tym szczególnie dzieci. Dlatego lekarze ortopedzi coraz częściej zamiast ciężkiego, tradycyjnego gipsu stosują jego lżejsze zamienniki. Ich plusem jest nie tylko mniejsza waga, lecz również wodoodporność i estetyczny wygląd.

Robotyka i SI

Sztuczna inteligencja usprawni recykling. Wyposażone w kamery kosze rozpoznają typ odpadu i odpowiednio je posortują

Blisko połowa Polaków w dalszym ciągu nie potrafi właściwie segregować odpadów. Największy problem mają np. z pojemnikami po dezodorantach czy lustrami. W sukurs mogą przyjść nowe technologie, na czele ze sztuczną inteligencją. Pojawiające się już w światowych metropoliach pierwsze inteligentne pojemniki dzięki specjalnym kamerom same rozpoznają typ odpadu i umieszczą w odpowiedniej przegrodzie. Start-upy prześcigają się jednak w rozwiązaniach do inteligentnego recyklingu, a segregować odpady będą także roboty.