Newsy

Daniel Szczypa: Na studiach uważałem Piotra Stramowskiego za swojego brata przyrodniego. To mój serdeczny przyjaciel

2019-07-19  |  06:11

Wieloletnia znajomość pomogła nam podczas pracy na planie „Fightera” – mówi aktor. Podkreśla, że dzięki przyjaźni wraz z Piotrem Stramowskim mogli łatwiej budować relacje między swoimi postaciami. Zdaniem Szczypy film skierowany jest nie tylko do ludzi zainteresowanych sportem, fighterem bywa się bowiem nie tylko na ringu, lecz także w codziennym życiu.

Daniel Szczypa i Piotr Stramowski poznali się blisko trzynaście lat temu podczas studiów na krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Już na pierwszym roku połączyła ich przyjaźń, która przetrwała dłużej niż trwające pięć lat studia aktorskie. Daniel Szczypa twierdzi, że do dziś gwiazdor filmu „Pitbull. Nowe porządki” jest jego serdecznym przyjacielem.

– Zawsze go miałem za takiego swojego brata przyrodniego, więc na pewno to pomogło nam zbudować to napięcie czy ewentualne między nami animozje na planie – mówi aktor agencji informacyjnej Newseria Lifestyle. 

Szczypa i Stramowski zagrali w filmie „Fighter”, opowiadającym historię Tomka Janickiego, zawodnika MMA, który niemal z dnia na dzień traci świetlaną karierę i ukochaną kobietę. Po opuszczeniu Warszawy znajduje nową miłość i stara się uporządkować swoje życie, wkrótce jednak przeszłość ponownie daje o sobie znać. Szantażowany przez wpływowego gangstera Janicki (Piotr Stramowski) musi wrócić na ring, by stoczyć walkę z dawnym rywalem (Mikołaj Roznerski). Zdaniem Daniela Szczypy film traktuje o uniwersalnych wartościach, każdy człowiek bywa bowiem wojownikiem.

 Wydaje mi się, że film jest adresowany nie tylko do sportowców, do bokserów czy do zawodników MMA, lecz także do każdego człowieka, który codziennie walczy z przeciwnościami losu, z zakrętami, które na swojej drodze napotyka, żeby właśnie odnaleźć ten swój cel – mówi aktor.

Role bokserów wymagały od aktorów długich przygotowań, Daniel Szczypa ma jednak doświadczenie sportowe. Już w czasie studiów, razem z Piotrem Stramowskim, chętnie ćwiczył na siłowni, gdy tylko znalazł czas między zajęciami na uczelni. Nigdy jednak nie zajmowali się wspólnie boksem ani mieszanymi sztukami walki.

– Nawet mamy kilka swoich souvenirów – zdjęć z tamtego czasu z Krakowa czy z Warszawy, jak tu przyjechaliśmy, że razem gdzieś tam sobie ćwiczymy. Więc to na pewno pomagało nam jakoś w budowaniu właśnie tej relacji na planie – mówi aktor.

W kreacji głównego bohatera, granego przez Piotra Stramowskiego, krytycy zauważyli podobieństwo do słynnego Rocky'ego Balboa, w którego w latach 70. i 80. wcielał się Sylvester Stallone. Sam Stramowski przyznawał w wywiadach, że pracując na planie „Fightera” ponownie obejrzał całą serię filmów z cyklu „Rocky”. Daniel Szczypa twierdzi, że jako nastolatek był wielkim fanem Sylvestra Stallone'a, do dziś uważa go zresztą za ikonę kina akcji i chętnie wraca do takich jego filmów jak „Rocky” czy „Rambo”. 

– Szczególnie ważny był dla mnie „Rocky”  o walce o siebie, o swoje wartości, o swoje idee, żeby się nigdy nie poddawać i dalej, mimo wszystko do przodu, bo chyba o to chodzi w życiu. Nie tylko w sporcie, lecz także w życiu, na co dzień, żeby walczyć o siebie, o swoje racje i żeby się nigdy nie poddawać – mówi aktor.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.

Ochrona środowiska

Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.

Moda

Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.