Newsy

Bestsellery Empiku 2013 dla: Dawida Podsiadło, Depeche Mode, "Newsweek Polska", "Czasu honoru" i Ewy Chodakowskiej

2014-01-29  |  10:50
Nagrody Bestsellery Empiku 2013 pokazują, jakie trendy  panują w polskiej kulturze i odzwierciedlają gusta czytelników oraz słuchaczy. W tym roku wyróżnienia wręczono szesnastu laureatom m.in. w kategoriach: muzyka, film, książki, gry, prasa , poezja i kolekcja autorska. To już 15. edycja tego prestiżowego plebiscytu.

Bestseller Empiku w kategorii „Muzyka polska” trafił do Dawida Podsiadło za płytę "Comfort and Happiness", a w kategorii „Muzyka zagraniczna” do Depeche Mode za "Delta Machine". Najlepszym polskim filmem okazał się  "Czas honoru",  a najbardziej poczytnym tygodnikiem "Newsweek Polska".  Do Ewy Chodakowskiej trafiło  z kolei wyróżnienie w kategorii "Poradniki" za książkę  "Zmień swoje życie z Ewą Chodakowską".

To jest najwspanialszy początek, jaki mogłam sobie wyobrazić. Bo tak naprawdę to jest początek. Pomysłów jest bardzo dużo i bardzo dużo projektów. Tak że trzymam kciuki za rok 2014, bo będzie bardzo, bardzo intensywny, znacznie bardziej od minionego roku. Ja już pracuję nad kolejną pozycją, materiał wyjdzie w kwietniu. Ale jeszcze nie zdradzam, cóż to za materiał – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Ewa Chodakowska.

Z danych Empiku wynika, że w 2013 roku sprzedano 15 milionów książek, 4 miliony płyt z muzyką polską i zagraniczną, ponad 2 miliony filmów i gier oraz  12 milionów gazet.

My oczywiście na bieżąco śledzimy te wyniki sprzedaży i analizujemy. Także dla nas nie ma żadnych zaskoczeń tutaj na gali. Natomiast myślę, że dla odbiorców zaskoczeniem może być to, że w 2013 roku wciąż królowała w literaturze erotyka, bo E. L. James, święci tryumfy już właściwie od dwóch lat i jest cały czas na topie. Ale już ten rok pokazuje, że literatura erotyczna odchodzi w zapomnienie. Nie będzie się cieszyć taką popularnością – mówi Monika Marianowicz, rzecznik prasowy Empiku.

Na uroczystej gali wystąpili: Edyta Bartosiewicz, Matt Dusk, Dawid Podsiadło, Maria Sadowska, Jaromir Nohavica oraz Margaret.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Problemy społeczne

Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.