Newsy

Jacek Rozenek wydał pierwsza książkę. Zdradza w niej tajniki skutecznej autoprezentacji

2016-11-21  |  06:45

Książka Jacka Rozenka skierowana jest do osób, które chcą poprawić jakość swoich wystąpień publicznych. Autor zawarł w niej tajniki skutecznego prezentowania i wpływania na odbiorców. Prezentowana przez niego wiedza daleko wykracza poza tradycyjne rady dotyczące sprawności językowej, komunikacji niewerbalnej i doboru garderoby.

Jacek Rozenek rozpoczął karierę aktorską tuż po ukończeniu studiów w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie w 1995 roku. Równocześnie od wielu lat pracuje jako specjalista z dziedziny przywództwa, rozwoju osobistego i prezentacji, a także coach kadry menedżerskiej. Jest właścicielem firmy zajmującej się treningiem biznesowym z zakresu rozwiązywania problemów oraz szkolenia z dziedziny prezentacji. W październiku ukazała się jego pierwsza książka, w której dzieli się swoim doświadczeniem związanym z wystąpieniami publicznymi i podpowiada, w jaki sposób ciekawie mówić do ludzi.

– Jakbym powiedział, że książka jest dla wszystkich, to bym skłamał, absolutnie nie jest dla wszystkich. To jest książka raczej dla osób, które występują i które traktują serio tę sferę, tzn. może im pomóc w uprawianiu ich zawodu, jeżeli będą lepiej występowali – mówi Jacek Rozenek agencji informacyjnej Newseria Lifestyle. 

Aktor twierdzi, że chętnie dzieli się swoją wiedzą z innymi, m.in. podczas warsztatów i szkoleń. Zauważył, że wielu ich uczestników jest zaskoczonych jego nowatorskim podejściem do kwestii wystąpień publicznych. Postanowił więc napisać książkę, by trafić do szerszego grona odbiorców. Jacek Rozenek podkreśla, że „Prezentuj z pasją” idzie pod prąd dotychczasowemu sposobowi myślenia o prezentacjach. Większość rad zawartych w książkach na ten temat sprowadza się do kwestii sprawności językowej, odpowiedniego doboru stroju oraz panowania nad mimiką i gestykulacją.

– Większość z tych książek ma bardzo dobre rady oczywiście. Natomiast świat idzie bardzo do przodu i w tej chwili od osób występujących dużo więcej się wymaga. Więc idę krok dalej i trochę podpowiadam, co zrobić, żeby wystąpienia były odbierane jednak z większym entuzjazmem, żeby były skuteczniejsze – mówi Jacek Rozenek.

Zdaniem aktora skutecznego przemawiania, a co za tym idzie – wpływania na odbiorców można się nauczyć. Aby osiągnąć spektakularny efekt i oddziaływać na bardzo duże, kilkutysięczne audytorium, trzeba jednak mieć charyzmę i wyjątkowy talent. Taki rezultat jest najczęściej poza zasięgiem osób obawiających się wystąpień publicznych, łatwo poddających się tremie. Zdaniem Jacka Rozenka nie każdy musi być jednak wyjątkowym mówcą, aby osiągnąć zamierzony efekt. Wielu ludzi natomiast nigdy nie powinno przemawiać do innych.

– Mają taki system wartości, że po prostu ich obrażają. To nie jest dla wszystkich, nie jest dla każdego, ta książka, nie wiem, czy przeczytają ją akurat ci, którzy powinni, ale tak to jest w życiu, w każdym razie ona jest – mówi aktor.

Jacek Rozenek twierdzi, że on sam mimo dwudziestoletniego doświadczenia w pracy aktora, konferansjera i coacha wciąż nie osiągnął perfekcji w tej dziedzinie. Cały czas doskonali swój warsztat, próbuje nowych technik komunikacyjnych, testuje nowe możliwości, także te, jakie daje nowoczesna technologia. Jego droga do sukcesu to praktyka, duża tolerancja na ryzyko oraz liczne popełnione błędy.

– Oczywiście przy tym ryzyku biorę za to odpowiedzialność, więc jak się nie udaje, to niestety trzeba ponieść konsekwencje. I jak się ma takie podejście i się trochę szanuje audytorium, a ja szanuję bardzo, to myślę, że można się sporo nauczyć – mówi Jacek Rozenek.

Książka „Prezentuj z pasją” ukazała się nakładem Wydawnictwa MT Biznes. Autor zawarł w niej zarówno wiedzę teoretyczną, jak i liczne ćwiczenia, umożliwiające jak najlepsze poznanie tajników skutecznej autoprezentacji.

Czytaj także

Media

Aleksander Baron: To jest pierwsza edycja „The Voice of Poland”, gdzie panel trenerski złożony jest z artystów jednego pokolenia. To będzie czuć w programie

Baron i Tomson z zespołu Afromental nie ukrywają, że bardzo zżyli się z programem „The Voice of Poland” i cieszy ich każda kolejna edycja. Ich zdaniem muzyczny talent show Dwójki cały czas zyskuje na atrakcyjności, dlatego nie ma mowy o żadnej nudzie czy powtarzalności. Jako trenerzy za każdym razem mają szansę poznawać innych uczestników, a wielu spośród nich zachwyca niebanalną barwą głosu, charyzmą i bogatą osobowością. Muzycy zachwalają także dobór jurorów w tej jubileuszowej edycji i zapewniają, że nie ma między nimi żadnych niesnasek.

Gwiazdy

Dominika Skoczylas: Gdzie się nie pojawię, tam jestem rozpoznawalna. Ale nie mam presji, że mogę być szczęśliwa tylko jako popularna aktorka

Jestem otwarta na to, co przyniesie życie – mówi aktorka. Cieszy się popularnością, jaką daje jej rola w lubianym przez widzów serialu, nie przywiązuje się jednak do roli gwiazdy. Twierdzi, że może pracować również przy mniej topowych, a nawet niszowych produkcjach.

 

Samorządy

Inteligentne systemy wideo poprawiają bezpieczeństwo w miastach. Potrafią przewidzieć zagrożenie jeszcze zanim do niego dojdzie

W ciągu ostatnich pięciu lat co piąty Polak (19 proc.) padł ofiarą kradzieży, włamania, pobicia lub napadu – wynika z ubiegłorocznego badania CBOS. Przestępczość to problem zwłaszcza dużych miast, ale jak pokazuje raport opracowany dla Ministerstwa Cyfryzacji, rozwiązania z zakresu smart city mogą ograniczyć ją nawet o 40 proc., co potwierdzają dotychczasowe wdrożenia. Jednym z rozwiązań, które pozwala zadbać o bezpieczeństwo na drogach, ulicach czy stadionach, są inteligentne systemy wideo.

Gwiazdy

Aleksandra Szwed: Ciało jest moim narzędziem pracy. Dużo się ruszam, aby utrzymać formę

Aktorka tłumaczy, że liczba obowiązków zawodowych zobowiązuje ją do bycia w ciągłym ruchu, a to z kolei zapewnia jej utrzymanie szczupłej sylwetki. By mieć dobrą kondycję, nie idzie na łatwiznę, tylko na każdym kroku wybiera takie rozwiązania, które gwarantują jej codzienną porcję ćwiczeń. Dlatego też na przykład nie jeździ windą, a wchodzi na 5. piętro po schodach. Jest także jedną z tych mam, które nie obserwują z boku, jak bawi się jej dziecko, tylko bawią się razem z nim.