Newsy

Jolanta Kwaśniewska: osoby starsze w Polsce są dyskryminowane

2014-01-09  |  09:10
Jolanta Kwaśniewska w programie „Pytanie na Śniadanie” prowadzi cykl poświęcony osobom starszym. W studiu goszczą lekarze, prawnicy, dietetycy czy modowi eksperci. W ten sposób była pierwsza dama chce zwrócić uwagę na problem społecznego wykluczenia, z jakim zmagają się w Polsce osoby starsze.      

W każdym odcinku Jolanta Kwaśniewska przedstawia historie seniorów, którzy udowadniają, że wbrew powszechnym wyobrażeniom, starość może być czasem inspirującym i pełnym pasji.

Istnieje wszechogarniający kult młodości. Kiedy przygotowywałam jeden z moich programów, weszłam do punktu sprzedaży prasy i zapytałam, czy dostanę jakiś periodyk przeznaczony dla osób starszych. Nie ma czegoś takiego. To co mogę kupić? To, co wszyscy, proszę zobaczyć, pełne półki - usłyszałam. Młode twarze, zdrowe, uśmiechnięte, pełne życia, nadziei i możliwości. Przyglądając się tak głęboko temu zjawisku widzę, że osoby starsze rzeczywiście są dyskryminowane ze względu na wiek i to na bardzo wielu polach – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Jolanta Kwaśniewska.

Podczas programu poruszane są kwestie aktywności zawodowej osób starszych, zdrowia czy sposobu odżywiania. Seniorzy mają problem ze znalezieniem pracy oraz otrzymaniem kredytu. Są także dyskryminowani jako klienci. W galeriach handlowych bardzo trudno znaleźć ubrania w rozmiarze i estetyce odpowiadającej gustowi osoby starszej.           

To jest marginalizowanie osób starszych. To, co dla mnie jest najstraszniejsze i najbardziej bolesne, to taka świadomość, że dawniej starsza osoba była autorytetem. To nie tylko wiek, lecz także mądrość, doświadczenie, cierpliwość. Te osoby nigdzie się już nie spieszą, bardzo często nic nie muszą, one po prostu chcą. I nie korzystamy z tego wielkiego bagażu, jaki niosą ze sobą osoby starsze – mówi była pierwsza dama.       

Z początkiem listopada br. Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier” uruchomiła stronę internetową www.oswajaniestarosci.pl, która ma na celu zwiększenie świadomości ludzi w kwestii problemów seniorów. Serwis nieustannie jest rozbudowywany. Poszukiwani są wolontariusze, firmy, instytucje, które chciałyby podzielić się swoimi pomysłami, zaangażować w program „Oswajania Starości”.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Katarzyna Pakosińska: Cieszę się, że miałam odwagę podjąć decyzję o rozstaniu z Kabaretem Moralnego Niepokoju. Rwało mnie już wtedy gdzie indziej

Kabareciarka przyznaje, że kiedy zaczęły się psuć relacje między nią a pozostałymi członkami Kabaretu Moralnego Niepokoju, to wtedy pojawiła się myśl, by opuścić grupę i zacząć się spełniać na innej płaszczyźnie zawodowej. Przekonuje też, że już wówczas miała w zanadrzu kilka ciekawych pomysłów na rozwój swojej kariery, a to tylko przyspieszyło decyzję o zerwaniu współpracy. I choć na początku trudno jej było się odnaleźć w nowej rzeczywistości, to z perspektywy czasu nie żałuje tamtego kroku. Z zapałem angażuje się w realizację nowych projektów, ale nie wyklucza, że jeszcze kiedyś znów zabłyśnie w kabarecie.

Media i PR

Wydawcy polskich mediów liczą na zmiany w przyjętej przez Sejm nowelizacji prawa autorskiego. Ruszają kolejne rozmowy z rządem

Polskie media apelują do polityków o zmiany w treści przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nowe przepisy, które po trzech latach opóźnienia wdrażają unijną dyrektywę Digital Single Market, dają teoretycznie wydawcom i dziennikarzom prawo do uzyskiwania wynagrodzeń od tzw. big techów za korzystanie z ich utworów. W praktyce może być to jednak trudne do wyegzekwowania. Dlatego media domagają się wzmocnienia pozycji wydawców.  Tym bardziej że obie strony muszą same wynegocjować te wynagrodzenia. – Chcemy mechanizmu, który gwarantuje nam, że w przypadku przedłużania się negocjacji z big techami, wkroczy organ rządowy – tłumaczy Marek Frąckowiak, prezes Izby Wydawców Prasy. Wydawcy liczą, że niezbędne poprawki pojawią się na etapie prac w Senacie.

Psychologia

Luna: W moim życiu jest więcej momentów zwątpienia i bezradności niż szczęścia i ekscytacji. Tylko tego nie pokazuję na Instagramie

Wokalistka chce, by jej pierwszy singiel zaprezentowany po Eurowizji był symbolem wewnętrznego odrodzenia, nowego początku i nadziei, bo choć życie pełne jest upadków, to najważniejsze jest, by z każdej porażki wyciągnąć odpowiednie wnioski, zawsze walczyć o swoje szczęście i odnaleźć w sobie siłę do działania. „Alive” to pełne emocji, intymne wyznanie Luny, ukazujące jej wewnętrzną walkę z wątpliwościami i przytłaczającymi myślami. Utwór opowiada o stanie zawieszenia między dwoma światami – rzeczywistym, pełnym wyzwań i wyimaginowanym, gdzie można znaleźć chwilowe ukojenie.