Newsy

Krystyna Mazurówna: Polacy są mało tolerancyjni. Przyjeżdżam często do Polski, żeby podnieść średnią krajową w tym zakresie

2015-02-04  |  06:50
Mówi:Krystyna Mazurówna
Funkcja:tancerka, choreografka, pisarka
 • MP4
 • Pod względem tolerancji Polska wciąż jest na niższym poziomie rozwoju cywilizacyjnego niż Francja czy Stany Zjednoczone  twierdzi Krystyna Mazurówna. Jej zdaniem zmiany w tej dziedzinie życia następują, ale bardzo powoli. Polacy wciąż mają duży problem z akceptowaniem wszelkiej odmienności. Tancerka wierzy jednak, że kiedyś Polska dogoni świat pod względem mentalności, i przyznaje, że robi wszystko, by stało się to jak najszybciej.

  – Nie jest tak, być jak powinno, dlatego staram się przyjeżdżać tu jak najczęściej, żeby podnieść średnią krajową w zakresie  tolerancji. Chociaż są rzeczy, których nie toleruję, mówię tu o chamstwie i głupocie. A to, czy ktoś jest czarny czy biały, czy lubi spać z dziewczynkami, czy z chłopaczkami, a może w ogóle z nikim, nie jest ważne to. Uważam, że jest jego indywidualna sprawa i że nikt nie ma prawa się do tego wtrącaćmówi Krystyna Mazurówna w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

  Krystyna Mazurówna urodziła się w Polsce, ale od ponad 40 lat mieszka w Paryżu. Dużo czasu spędza również w Nowym Jorku, który nazywa swoim ukochanym miejscem na świecie. Przyznaje, że we Francji i Stanach Zjednoczonych też występują problemy z tolerancją, jednak nie w takim natężeniu jak w Polsce. W swoim rodzinnym kraju wielokrotnie spotykała się z nieprzyjemnymi uwagami dotyczącymi jej ekstrawaganckich stylizacji. W Nowym Jorku  krzykliwe stroje i niezwykle kolorowy makijaż spotyka się natomiast wyłącznie z pozytywnymi reakcjami.

  – Tam jest inny poziom cywilizacji. Nikomu nie przyjdzie do głowy śmiać się z sąsiada, dlatego że jest homo, albo zabraniać mu parady, co jest w ogóle absurdem, albo nie tolerować tego, że jakaś kobieta decyduje o tym, co ma w brzuchu, czy chce mieć, czy nie chce mieć, ponieważ to jest absolutnie jej sprawa i ona jest właścicielką swojego brzucha i wszystkiego, co się w nim dzieje. A w Polsce to panowie w krawatach decydują o tym, co jest dla mnie śmieszne i absolutnie niewłaściwe – mówi Krystyna Mazurówna.

  Tancerka twierdzi, że Polacy mają duży problem z akceptowaniem wszelkiego rodzaju odmienności: seksualnej, rasowej, światopoglądowej, a nawet dotyczącej sposobu ubierania się. Jej zdaniem należy walczyć z obyczajowym zacofaniem, przejawiającym się głównie w homofobii, antysemityzmie, i rasizmie. Dlatego otwarcie mówi o swoim poparciu dla związków tej samej płci, negowaniu idei patriotyzmu oraz prawie kobiet do decyzji o przerywaniu ciąży. Przyznała także, że sama kilkakrotnie poddała się zabiegowi aborcji. Za to wyznanie zostało mocno skrytykowana przez część mediów i internautów.

  – Walczę dzielnie, wiedziałam, że tak będzie. Lubię prowokować i zawsze mówię to, co myślę, a teraz ponoszę tego konsekwencje. Zdarza się, że na ulicy podchodzą panie i panowie i mi mówią, że przecież tak nie można. Ja ich zapewniam z uśmiechem, że można, że jestem żywym dowodem na to, że tak można i że każdy ma prawo robić to, co chce. Jedynym warunkiem jest to, by nie krzywdzić bliźniego mówi Krystyna Mazurówna.

  Artystka przyznaje też, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat nastąpiły duże zmiany w światopoglądzie Polaków i coraz częściej spotyka się z wyrazami uznania i poparcia dla swojego stylu życia. Dlatego tym bardziej nie zamierza się przejmować negatywnymi komentarzami na swój temat.

  – Internetu to w ogóle nie czytam. Takiego pisma, „Pitbulek” chyba się nazywa albo „Pudelek”, w ogóle nie biorę pod uwagę, bo piszą tam ludzie, którzy z jakichś przyczyn, może kompleksów psychologicznych, muszą się wyładowywać. To ich sprawa. Polska tak jak inne kraje, użyję tu słowa zacofane, dojdzie do poziomu ogólnoświatowego, tylko trzeba na to czasu. Robię jednak, co mogę, żeby ten czas skrócić mówi Krystyna Mazurówna.

   

  Czytaj także

  Więcej ważnych informacji

  Jedynka Newserii

  Jedynka Newserii

  Patronat Newserii

  Gwiazdy

  Dorota Szelągowska: Mam z kim rozmawiać o rzeczach prywatnych i intymnych. Nie przyszłoby mi do głowy, żeby dzielić się nimi z obcymi ludźmi

  Projektantka wnętrz ma do siebie spory dystans, w konsekwencji nie przejmuje się plotkami na swój temat. Zaznacza, że zazwyczaj nie czyta medialnych doniesień, ponieważ nie ma na to czasu. Nie pała antypatią do ludzi, którzy tworzą artykuły w portalach plotkarskich. Zaznacza bowiem, że jest to ich praca i sposób na zarabianie pieniędzy. To do społeczeństwa natomiast należy decyzja, który temat będzie poczytny i stanie się popularny w internecie.

   

  Jak korzystać z materiałów Newserii?

  Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

  Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

  Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

  Gwiazdy

  Ryszard Rembiszewski: Sprawy sądowe dotyczące spadku czy darowizny mogą ciągnąć się latami i budzić niesmak. Prawnik może nam wtedy wiele pomóc

  Prezenter uważa, że w sytuacjach, kiedy możemy złamać prawo lub popaść w konflikt z wymiarem sprawiedliwości, najlepiej mieć przy boku doświadczonego prawnika. Dobry adwokat pomoże nam rozwiązać problem i podjąć najwłaściwszą decyzję, a w sytuacji, kiedy nie da się uniknąć procesu sądowego, przedstawi takie argumenty, dzięki którym wyrok może być dla nas dużo korzystniejszy. Aktor przyznaje, że w kluczowych kwestiach od lat radzi się swojej dobrej znajomej, doskonale zorientowanej w meandrach prawa.

  Infrastruktura

  Do części szkół od poniedziałku wróciła nauka zdalna. Ponad połowa nauczycieli potrzebuje dodatkowego przeszkolenia z wykorzystania narzędzi cyfrowych

  Od poniedziałku, 19 października, szkoły ponadpodstawowe powracają do zdalnego trybu nauczania. Eksperci podkreślają jednak, że dzięki czasowemu przeniesieniu lekcji do online’u wiosną tego roku polska edukacja wykonała duży krok w kierunku cyfryzacji. Dzięki temu jest lepiej przygotowana na ponowne wprowadzenie nauki zdalnej. Po kilku miesiącach zajęć online nauczyciele coraz lepiej oceniają swoje kompetencje w tym zakresie, ale wciąż ponad połowa przyznaje, że przydałoby się im dodatkowe przeszkolenie.