Newsy

Krystyna Mazurówna: Polacy są mało tolerancyjni. Przyjeżdżam często do Polski, żeby podnieść średnią krajową w tym zakresie

2015-02-04  |  06:50
Mówi:Krystyna Mazurówna
Funkcja:tancerka, choreografka, pisarka
  • MP4
  • Pod względem tolerancji Polska wciąż jest na niższym poziomie rozwoju cywilizacyjnego niż Francja czy Stany Zjednoczone  twierdzi Krystyna Mazurówna. Jej zdaniem zmiany w tej dziedzinie życia następują, ale bardzo powoli. Polacy wciąż mają duży problem z akceptowaniem wszelkiej odmienności. Tancerka wierzy jednak, że kiedyś Polska dogoni świat pod względem mentalności, i przyznaje, że robi wszystko, by stało się to jak najszybciej.

    – Nie jest tak, być jak powinno, dlatego staram się przyjeżdżać tu jak najczęściej, żeby podnieść średnią krajową w zakresie  tolerancji. Chociaż są rzeczy, których nie toleruję, mówię tu o chamstwie i głupocie. A to, czy ktoś jest czarny czy biały, czy lubi spać z dziewczynkami, czy z chłopaczkami, a może w ogóle z nikim, nie jest ważne to. Uważam, że jest jego indywidualna sprawa i że nikt nie ma prawa się do tego wtrącaćmówi Krystyna Mazurówna w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

    Krystyna Mazurówna urodziła się w Polsce, ale od ponad 40 lat mieszka w Paryżu. Dużo czasu spędza również w Nowym Jorku, który nazywa swoim ukochanym miejscem na świecie. Przyznaje, że we Francji i Stanach Zjednoczonych też występują problemy z tolerancją, jednak nie w takim natężeniu jak w Polsce. W swoim rodzinnym kraju wielokrotnie spotykała się z nieprzyjemnymi uwagami dotyczącymi jej ekstrawaganckich stylizacji. W Nowym Jorku  krzykliwe stroje i niezwykle kolorowy makijaż spotyka się natomiast wyłącznie z pozytywnymi reakcjami.

    – Tam jest inny poziom cywilizacji. Nikomu nie przyjdzie do głowy śmiać się z sąsiada, dlatego że jest homo, albo zabraniać mu parady, co jest w ogóle absurdem, albo nie tolerować tego, że jakaś kobieta decyduje o tym, co ma w brzuchu, czy chce mieć, czy nie chce mieć, ponieważ to jest absolutnie jej sprawa i ona jest właścicielką swojego brzucha i wszystkiego, co się w nim dzieje. A w Polsce to panowie w krawatach decydują o tym, co jest dla mnie śmieszne i absolutnie niewłaściwe – mówi Krystyna Mazurówna.

    Tancerka twierdzi, że Polacy mają duży problem z akceptowaniem wszelkiego rodzaju odmienności: seksualnej, rasowej, światopoglądowej, a nawet dotyczącej sposobu ubierania się. Jej zdaniem należy walczyć z obyczajowym zacofaniem, przejawiającym się głównie w homofobii, antysemityzmie, i rasizmie. Dlatego otwarcie mówi o swoim poparciu dla związków tej samej płci, negowaniu idei patriotyzmu oraz prawie kobiet do decyzji o przerywaniu ciąży. Przyznała także, że sama kilkakrotnie poddała się zabiegowi aborcji. Za to wyznanie zostało mocno skrytykowana przez część mediów i internautów.

    – Walczę dzielnie, wiedziałam, że tak będzie. Lubię prowokować i zawsze mówię to, co myślę, a teraz ponoszę tego konsekwencje. Zdarza się, że na ulicy podchodzą panie i panowie i mi mówią, że przecież tak nie można. Ja ich zapewniam z uśmiechem, że można, że jestem żywym dowodem na to, że tak można i że każdy ma prawo robić to, co chce. Jedynym warunkiem jest to, by nie krzywdzić bliźniego mówi Krystyna Mazurówna.

    Artystka przyznaje też, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat nastąpiły duże zmiany w światopoglądzie Polaków i coraz częściej spotyka się z wyrazami uznania i poparcia dla swojego stylu życia. Dlatego tym bardziej nie zamierza się przejmować negatywnymi komentarzami na swój temat.

    – Internetu to w ogóle nie czytam. Takiego pisma, „Pitbulek” chyba się nazywa albo „Pudelek”, w ogóle nie biorę pod uwagę, bo piszą tam ludzie, którzy z jakichś przyczyn, może kompleksów psychologicznych, muszą się wyładowywać. To ich sprawa. Polska tak jak inne kraje, użyję tu słowa zacofane, dojdzie do poziomu ogólnoświatowego, tylko trzeba na to czasu. Robię jednak, co mogę, żeby ten czas skrócić mówi Krystyna Mazurówna.

     

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Teatr

    Aleksandra Popławska: Nadopiekuńczość i trzymanie dziecka pod parasolem ochronnym to przemoc psychiczna. Taka toksyczna relacja jak w spektaklu „Czułe słówka” to dobry temat dla psychologa

    Najnowsza sztuka warszawskiego Och-Teatru przedstawia losy matki – przedwcześnie owdowiałej, ekscentrycznej Aurory i jej córki Emmy, która jak najszybciej chce wyjść za mąż, by uwolnić się od wpływu rodzicielki. Aleksandra Popławska, wcielająca się w rolę tej pierwszej, zaznacza, że kobiety łączy bliska, ale trudna, wręcz toksyczna więź. Jej zdaniem podobne relacje można zaobserwować również w polskich domach. Dlatego też, ta opowieść z przesłaniem powinna skłonić odbiorców do przemyśleń, bo być może jakieś sytuacje w ich rodzinach wymagają szybkiego uzdrowienia. Spektakl „Czułe słówka” powstał na podstawie jednego z najgłośniejszych amerykańskich filmów sezonu 1983/1984, jednak teatralna wersja została nieco zmodyfikowana.

    Edukacja

    Cyfrowi nauczyciele będą wsparciem w nauce. To przyszłość sektora edukacji i szkoleń

    Branża edukacyjna, szczególnie prywatny sektor szkoleń, coraz mocniej interesuje się technologią cyfrowych bliźniaków. Duże zainteresowanie wynika przede wszystkim z nieograniczonych możliwości skalowania biznesu, jakie daje ta technologia. Stworzenie takiego „awatara” i wyposażenie go w wiedzę ekspercką, jaką ma nauczyciel, trwa dwunastokrotnie krócej niż zdobycie uprawnień do nauczania w szkole. Technologię digital twins z czasem mogłyby przyjąć również szkoły, chociażby z uwagi na braki kadrowe. Tym bardziej że zmienia się profil uczniów, którzy oczekują ich zastosowania w procesie edukacji.

    Edukacja

    Dorośli nie umieją rozmawiać o dojrzewaniu ze swoimi dziećmi. Młodzi czerpią wiedzę głównie z internetu

    Dojrzewanie i to, co w tym okresie dzieje się z ciałem i emocjami, to w wielu polskich domach wciąż temat tabu. Nawet jeśli rodzice i opiekunowie podejmują temat, to często się okazuje, że nie za bardzo wiedzą, jak mają o tym rozmawiać ze swoimi dziećmi. Młodzi najczęściej szukają odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości w internecie, jednak nie zawsze są to jakościowe treści, zgodne z aktualną wiedzą i pochodzące od wykwalifikowanych ekspertów. – Chcieliśmy stworzyć miejsce, gdzie znajdą bezpieczną wiedzę na temat wszystkiego, co się dzieje w ich ciele, głowie i duszy w tak ważnym momencie w ich życiu – mówi Olga Kwiecińska, założycielka i pomysłodawczyni Cześć Ciało.