Newsy

Marika: w moim życiu Bóg odgrywa kluczową rolę, a religia – marginalną. Nie ma znaczenia, czy modlę się w kościele czy nad jeziorem

2017-04-05  |  07:00

Jeśli chcę, żeby Bóg był w moim życiu, to nie mogę stawiać jakichś mu sztucznych barier i wyznaczać ograniczonego terenu, po którym może się poruszać – podkreśla Marika. Wokalistka przyznaje, że często i w różnych sytuacjach szczerze rozmawia z Bogiem, powierza mu swoje troski i radości. Jej zdaniem, nie ma znaczenia, czy modlimy się na klęczkach, na stojąco, w kościele czy też może na ulicy.

W moim życiu Bóg odgrywa kluczową rolę, religia – marginalną. Mam wrażenie, że im bardziej człowiek staje się religijny, czyli im bardziej dba o formę, obrządek, tym bardziej gubi poszukiwanie Boga. Niektórzy odnajdują się w różnych rytuałach religijnych, ja czasami też, ale absolutnie nie jest to dla mnie najważniejsze, czasami wręcz mi to przeszkadza w szukaniu Boga i dotykaniu jakoś tam jego stóp – mówi agencji Newseria Marika, wokalistka.

Piosenkarka podkreśla, że Bóg najbardziej przemawia do nas przez drugiego człowieka.

– Widząc ludzi w ich pośpiechu, w ich pragnieniach, w ich potrzebie kochania, w ich nieumiejętności kochania, ich uśmiechach, w ich smutkach – w każdym przejawie życia widzisz odbicie Boga, bo wszyscy jesteśmy w nim i z niego. Jeśli zabiegasz o możliwie bliską, intymną, taką tętniącą życiem relacje z Bogiem, to nie ma znaczenia, gdzie jesteś, znajdziesz jego ślady, nawet w drugim człowieku, który daje ci wyzwanie, żeby go kochać – tłumaczy Marika.

Zdaniem Mariki, modlić można się wszędzie – tak samo dobrze w świątyni, jak i na ulicy czy też w domu. Nie chodzi jednak o to, by bezmyślnie powtarzać pacierz czy cytować wybrane teksty z modlitewnika. Ważna jest umiejętność szczerej rozmowy z Bogiem i zawierzania mu swojego życia w każdej dziedzinie.

– To jest nasza ludzka specjalność, że my sobie tworzymy jakieś pudełka, ograniczone strefy, stawiamy tamy i mówimy: „tu jest taka moja sfera sacrum i tutaj mogę mówić o Bogu, mogę myśleć, mogę się modlić, mogę poszukiwać, mogę też go wzywać na pomoc do pewnych sfer mojego życia”, bo to przecież nasza specjalność, jak trwoga to do Boga. „Natomiast tutaj, tu mnie Panie Boże w ogóle nie ruszaj, tu ja sobie ogarnę sama, tutaj to są kwestie, w których nie wypada, albo coś takiego”.  Ja sobie myślę, że to nie jest fair – mówi Marika.

Wokalistka przyznaje, że stara się robić wszystko, by Bóg był obecny w jej życiu niezależnie od tego, czy właśnie musi zmagać się z jakimiś niepowodzeniami, czy też świętuje sukcesy. Trzeba go bowiem nie tylko prosić o wstawiennictwo i opiekę w trudnych momentach, ale też dziękować za to, co udało się dobrze zrobić.

– Jeśli chcę, żeby Bóg był w moim życiu naprawdę i chcę być z nim, to nie mogę mu stawiać jakichś bram, ścian, sztucznych barier i wyznaczać ograniczonego terenu, na którym może się poruszać. Chcę mu dać przystęp do każdej sfery mojego życia – nawet tej wstydliwej, tej takiej przyziemnej, do wszystkiego, po prostu. Modlimy się „Ojcze nasz, który jesteś w niebie, święć się imię Twoje, przyjdź królestwo Twoje” i ja bym chciała, żeby to królestwo było we mnie, w każdym aspekcie mojego istnienia i w każdej dziedzinie – we wszystkich moich działaniach, w moim myśleniu, w moim czuciu, wszędzie, bardzo bym tego chciała – podkreśla Marika.

Marika przyznaje, że coraz częściej odnosi wrażenie, że religia bardziej dzieli Polaków niż łączy, bo zamiast sfery duchowej zbyt duża rolę przywiązują do rytuałów. Często zdarza się tak, że pod płaszczykiem wiary, ludzie klęczą w kościele, biją się w piersi, a po wyjściu ze świątyni żyją byle jak.

My, ludzie jesteśmy skłonni spierać się właśnie o formę, o to, czy należy wierzyć w sakramenty, czy nie należy, czy należy malować obrazy, budować kościoły, czy nie, czy należy się modlić tak, czy śmak, czy święta powinny być wtedy, czy wtedy. I to są powody, które nam rzeczywiście dają możliwość do tego, żeby się o to wykłócać. A wydaje mi się, że to nie ma żadnego znaczenia, w sensie, jeśli szukamy Boga, to nie ma znaczenia, czy się modlimy na klęczkach, na stojąco, czy pływając w jeziorze – dodaje Marika.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.

Handel

Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.

Moda

Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość

Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.