Newsy

W modzie męskiej obowiązuje obecnie nonszalancka elegancja

2013-11-20  |  08:20
Mówi:Maciej Zaremba
Funkcja:właściciel pracowni krawieckiej Zaremba
  • MP4
  • W modzie męskiej konserwatywne dopasowanie każdej części garderoby wyszło z mody. Teraz modny jest dystyngowany luz, czyli nonszalancka elegancja. Takie trendy zgodnie lansują najwięksi projektanci.

     – Jest w tym pewien luz, pewne nawiązanie do ulicznej mody, ale cały czas jest to ubranie szyte na miarę i wedle własnego pomysłu – podkreśla Maciej Zaremba, właściciel pracowni krawieckiej Zaremba.

    Moda męska nie ma w ofercie tak wielu dodatków i akcesoriów jak moda kobieca. Modne są poszetki, szaliki i krawaty, ale nie są to tradycyjne krawaty. Są one zwiewne i lekkie, często szyte bez podszewki, a wiele zmienia w wizerunku ciekawe i oryginalne wiązanie.

     – To wszystko buduje styl, pozwala mężczyźnie się wyróżnić, ale też korzystając z tego ostrożnie nie będziemy wyglądać jak przebierańcy – przestrzega Zaremba.

    Nonszalancja w eleganckiej modzie męskiej nosi włoską nazwę sprezzatura. Polakom daleko jednak do bogatego stylu Włochów. Póki co niewielu Polaków decyduje się na zdobienia w postaci ciekawych wiązań czy oryginalnych krawatów.Najważniejsze jednak przy wyborze garnituru jest dobranie go do sylwetki. Przede wszystkim pamiętajmy, że marynarka powinna kończyć się zaraz pod pośladkami, a spod rękawa powinien być widoczny około dwucentymetrowy fragment mankietu. Dodatkowo musimy pamiętać, by marynarka lekko opinała ramiona (nie może krępować ruchów). 

    Mężczyźni mają ogromny wybór, jeśli chodzi o marynarki. Mogą wybrać te z klapami tradycyjnymi lub spiczastymi. Również zapięcie marynarki ma znaczenie – do wyboru są zapięcia z dwoma lub trzema guzikami. Proporcje wysokich mężczyzn zrównoważy marynarka z trzema guzikami, niscy powinni za to wybierać zapięcie podwójne lub pojedyncze, które umieszczone nisko wysmukli figurę. Dodajmy, że marynarkę powinno się zapinać tylko na górny guzik. By wysmuklić figurę polecamy również spodnie z nogawkami prostymi lub z kantem, ale bez mankietu. Mankiet w tym przypadku skraca sylwetkę.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Media

    Maja Sablewska: Musieliśmy przeformatować mój program, bo zmienia się moda i społeczeństwo. Jest więcej tolerancji, a kobiety są bardziej odważne

    Stylistka zaznacza, że w swoim programie nie działa pochopnie i na oślep, a wszystkie metamorfozy poprzedzone są szczerą rozmową z bohaterkami. Z obserwacji Mai Sablewskiej wynika, że kobiety są coraz bardziej odważne w kwestii wyglądu i ubioru, nie boją się eksperymentować, chętnie szukają inspiracji i już nie przejmują się tak bardzo krytyką innych osób.  W kolejnej formatu „10 lat młodsza w 10 dni z Sablewską” jego gospodyni musi więc dostosować się do zmieniających się warunków i sprostać wymaganiom uczestniczek.

    Uroda

    Paulina Sykut-Jeżyna: W czasie urlopu przez dwa tygodnie się nie malowałam. Bardzo lubię chodzić bez makijażu, ale moja praca go wymaga

    Prezenterka nie ukrywa, że czasem lubi odpocząć od telewizyjnego looku i jeśli tylko może, to rezygnuje z perfekcyjnego makijażu, jaki jest koniecznością w pracy przed kamerami. W swoich mediach społecznościowych również nie unika zdjęć, na których pokazuje, jak wygląda bez filtrów i make-upu. Paulina Sykut-Jeżyna podkreśla, że bardziej niż na kosmetyki kolorowe stawia na pielęgnacyjne. Szczególnie dba o odpowiednie nawilżenie skóry, by zawsze była gładka i promienna.

    Ochrona środowiska

    Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

    Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.