Mówi: | Zuzanna Lenart |
Firma: | Cotchi Warsaw |
Zima to trudny okres dla produktów skórzanych. Trzeba przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjno-konserwujące co 2–3 miesiące
Zimą galanteria skórzana narażona jest na działanie wielu niekorzystnych czynników atmosferycznych. Mróz, silny wiatr, śnieg czy deszcz mogą spowodować na niej nieodwracalne zmiany, dlatego przede wszystkim powinno się unikać przemoknięcia i przesuszenia. Trzeba też pamiętać o tym, że produkty wykonane z naturalnej skóry można zabezpieczyć przed zniszczeniem i uszkodzeniami dzięki odpowiedniej pielęgnacji. Regularna konserwacja polega m.in. na delikatnym natłuszczaniu materiału przy użyciu specjalnych środków.
– Galanteria skórzana, czyli skóra naturalna, jest bardzo podatna na warunki atmosferyczne. Zwłaszcza teraz zimą, kiedy powietrze jest bardzo suche, jest duży wiatr, są duże wahania temperatur – na dworze jest bardzo zimno, a z kolei w pomieszczeniach powietrze jest ogrzewane i niestety skóry to wszystko odczuwają. Pojawiają się przesuszenia, możliwe są też pęknięcia, dlatego bardzo ważna jest konserwacja skór i profilaktyka. Najlepiej robić to co 2–3 miesiące, żeby nie dopuścić do skaz, a jeżeli już skazy się pojawią, też należy postępować w odpowiedni sposób – mówi agencji Newseria Zuzanna Lenart z Cotchi Warsaw.
By produkty wykonane z naturalnej skóry służyły nam jak najdłużej i zachowały nienaganny wygląd, powinny być odpowiednio pielęgnowane. Regularna konserwacja pozwoli się cieszyć nimi przez wiele lat. Galanteria skórzana będzie bardziej odporna na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, jeśli zastosujemy się do kilku podstawowych zasad.
– Bardzo ważne jest to, żebyśmy natłuszczali skórę. Jeżeli nie mamy specjalistycznego środka do konserwacji, możemy do tego wykorzystać zwykłą wazelinę albo olej lniany, to też jest domowy sposób, natomiast najlepiej jest korzystać ze specjalistycznych środków – mówi Zuzanna Lenart.
Zawsze powinno się też na próbę, w mało widocznym miejscu, sprawdzić, jak działa wybrany środek pielęgnacyjny na powierzchnię skóry. Pozwoli to chociażby uniknąć przebarwień.
Trzeba również pamiętać o odpowiednim suszeniu mokrej galanterii skórzanej. W przeciwnym razie może ona ulec trwałemu uszkodzeniu. Jeśli na przykład torebka zostanie wystawiona na wpływ zbyt gorącego powietrza – skóra stwardnieje, a z kolei zbyt wysuszona – straci połysk. Dlatego najlepiej suszyć ją z dala od źródeł ciepła: grzejników, kaloryferów czy kominka.
W okresie zimowym częstą przyczyną zabrudzeń na skórze jest też błoto pośniegowe. Nieumiejętnie usuwane zaschnięte plamy mogą spowodować uszkodzenie materiału.
– Jeżeli na torebce pojawi się jakieś zabrudzenie, to najlepiej jest wziąć szmatkę, delikatnie ją zwilżyć, wytrzeć to zabrudzenie. Jeżeli jest ono duże, to najlepiej oddać taką torebkę do profesjonalnej pralni chemicznej. Jeżeli nie korzystamy z danej torebki w dłuższym okresie, to najlepiej przechowywać taką torebkę w odpowiednim, bawełnianym woreczku, nie robimy tego w workach foliowych, ponieważ folia nie zapewnia odpowiedniej wentylacji – mówi Zuzanna Lenart.
Czytaj także
- 2025-02-13: Rekordowe emisje dwutlenku węgla przyspieszają wzrost temperatury. Naukowcy przestrzegają przed przekroczeniem kolejnych punktów krytycznych
- 2024-11-12: Ekstremalne zjawiska pogodowe będą coraz częstsze. To może pociągnąć za sobą problemy z dostępnością ubezpieczeń
- 2023-12-08: Rośnie popularność naturalnej żywności. Ten czynnik staje się podstawowym wymogiem wobec producentów
- 2022-08-05: Niewielu Polaków ma spakowany tzw. plecak awaryjny. Jego zawartość powinna pomóc przetrwać 72 godziny poza domem
- 2022-06-15: Ewa Szabatin: Botoks jest bezpieczny i bardzo dobrze przebadany. Uważam, że można go stosować i nie jest to takie straszne
- 2021-02-25: Badania naukowców potwierdzają, że w walce z wirusami skuteczne są ekstrakty roślinne. Mogą chronić także przed koronawirusem [DEPESZA]
- 2020-04-24: Eksperci przestrzegają przed kolejną suszą. Kluczowe w Polsce jest odbudowanie naturalnej retencji
- 2020-02-18: Niektóre produkty spożywcze działają jak kosmetyki. Jedzenie ich pomoże zwalczyć problemy z cerą
- 2020-05-22: Same kosmetyki nie zagwarantują pięknej cery. Duży wpływ na wygląd skóry mają odpowiednia żywność i dobre nawodnienie
- 2020-03-02: Oleje roślinne mogą mieć zbawienny wpływ na skórę problematyczną. Redukują przetłuszczanie się skóry
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz
Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.