Newsy

Monika Zamachowska: czas starości jest bliżej niż nam się wydaje

2018-09-24  |  06:18

Opakowanie się starzeje, ale na świat wciąż patrzą oczy szesnastolatki – mówi dziennikarka. Z przykrością odkrywa, że nastolatki i dwudziestolatki mogą postrzegać ją już jako starszą panią. Gwiazda twierdzi, że jest to wyjątkowo nieprzyjemny moment w życiu kobiety.

Monika Zamachowska w kwietniu tego roku skończyła 46 lat i wciąż czuje się młodą kobietą. Przypadkowe zdarzenie z udziałem jej syna uświadomiło jej jednak, że przez młodsze pokolenia, zwłaszcza nastolatków, może być odbierana zupełnie inaczej. Jadąc na rowerze, chłopiec zderzył się z obca kobietą, nie umiał jednak określić jej wieku. Gdy opowiadał o wypadku w gabinecie pielęgniarki, stwierdził jedynie, że była starsza.

Pielęgniarka mówi: taka jak ja czy starsza? A on na to: no nie, chyba jednak trochę młodsza. Pani pielęgniarka była mniej więcej w moim wieku, więc pomyślałam sobie, że czas starości jest bliżej niż nam się wydaje – mówi Monika Zamachowska agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Dziennikarka zauważa również, że wielu młodych ludzi nie jest w stanie mówić do niej per ty, pozostając przy formalnych zwrotach grzecznościowych używanych w stosunku do starszej osoby. Jej zdaniem jest to bardzo przykry moment dla każdej kobiety, uzmysławia bowiem, że przekroczyło się wiek powszechnie uznawany za młodzieńczy.

To jest tak, jak pisał Zbigniew Herbert, opakowanie się starzeje, a w środku cały czas patrzymy oczami szesnastolatki i szesnastolatka na ten świat i bardzo się dziwimy, że ktoś cały czas nam mówi „pani Moniko”. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że młody człowiek nie może powiedzieć per ty, bo chyba spaliłby się ze wstydu, do staruszki mówiąc na ty – mówi Monika Zamachowska.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Regionalne – Mazowieckie

Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku

Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.

Problemy społeczne

Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie

Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.