Newsy

Alicja Węgorzewska zaśpiewa pieśń o Janie Pawle II

2014-04-07  |  06:50
Śpiewaczka operowa – Alicja Węgorzewska – nagrała utwór na cześć zmarłego Jana Pawła II.  Pieśń „Santo Subito” powstał z okazji kanonizacji papieża Polaka, która odbędzie się 27 kwietnia.

Pomysłodawcą stworzenia pieśni na cześć papieża był poeta Krzysztof Cezary Buszman, współpracujący w przeszłości m.in. z Krzysztofem Kolbergerem.

Zadzwonił do mnie Krzysztof Cezary Buszman, autor wielu tomów poezji, z propozycją, abym zaśpiewała jego tekst. Postanowiłam więc zadzwonić do mojego kompozytora – Bogdana Kierejszy – z prośbą, aby napisał do niego muzykę. Tak właśnie powstała pieśń „Santo Subito” – opowiada Węgorzewska.

To kolejny hołd oddany papieżowi w ostatnich tygodniach. Wcześniej do kin trafił film „Karol, który został świętym”.

Kompozycja opowiada o tym, kim był Karol Wojtyła, a także o tym, że stał się świętym od razu po śmierci. Nikt nie ma wątpliwości co do tego, jak wielkim człowiekiem był Jan Paweł II. Chciałabym mieć okazję uklęknąć przy grobie Jana Pawła i zaśpiewać to dla niego – wyjaśnia śpiewaczka.

Ostatnimi płytami w dorobku Alicji Węgorzewskiej są wydana pod koniec lutego 2014 płyta „I colori dell'amore” oraz album z kolędami, dołączony do „Gazety Polskiej”, który miał premierę w połowie grudnia 2013 roku.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Edukacja

W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.

Psychologia

Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.