Newsy

Okulary przeciwsłoneczne należy nosić także zimą

2013-12-05  |  08:00
Zimą wiele osób nie zwraca uwagi na negatywny wpływ promieniowania słonecznego na wzrok. Tymczasem jego skutki mogą okazać się bardzo szkodliwe dla zdrowia. Oczy należy chronić przez cały rok, niezależnie od pogody i pory roku.

Eksperci szacują, że w zimie oprócz promieniowania widzialnego, do naszych oczu dociera także 85 proc. promieniowania odbitego od śniegu. Aby ochronić się przed jego szkodliwym działaniem, należy nosić okulary przeciwsłoneczne.

– Okulary przeciwsłoneczne są potrzebne przez cały rok, niezależnie od tego, czy to jest jesienny spacer czy wyjazd na narty. Przy wybieraniu okularów powinniśmy upewnić się, że mają one wszystkie filtry i przede wszystkim polaryzację, która redukuje stopień promieni UV, jakie docierają do naszych oczu – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Zuzanna Krasnodębska, stylistka marki Belutti.

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem chronią zarówno powieki, spojówkę, rogówkę oraz wewnętrzne warstwy oka. Brak odpowiedniego zabezpieczenia przed słońcem podczas zimy może skończyć się zapaleniem spojówki lub rogówki. Zdarzają się również przypadki oparzenia plamki, które mogą prowadzić do zwyrodnienia plamki AMD, nowotworu wewnątrzgałkowego lub nawet ślepoty.

Kupując okulary najchętniej sięgamy po ciemne kolory, takie jak czerń, granat lub brąz. W tym sezonie największą popularnością wśród klientów cieszą się modele z matowymi oprawkami.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Katarzyna Pakosińska: Cieszę się, że miałam odwagę podjąć decyzję o rozstaniu z Kabaretem Moralnego Niepokoju. Rwało mnie już wtedy gdzie indziej

Kabareciarka przyznaje, że kiedy zaczęły się psuć relacje między nią a pozostałymi członkami Kabaretu Moralnego Niepokoju, to wtedy pojawiła się myśl, by opuścić grupę i zacząć się spełniać na innej płaszczyźnie zawodowej. Przekonuje też, że już wówczas miała w zanadrzu kilka ciekawych pomysłów na rozwój swojej kariery, a to tylko przyspieszyło decyzję o zerwaniu współpracy. I choć na początku trudno jej było się odnaleźć w nowej rzeczywistości, to z perspektywy czasu nie żałuje tamtego kroku. Z zapałem angażuje się w realizację nowych projektów, ale nie wyklucza, że jeszcze kiedyś znów zabłyśnie w kabarecie.

Media i PR

Wydawcy polskich mediów liczą na zmiany w przyjętej przez Sejm nowelizacji prawa autorskiego. Ruszają kolejne rozmowy z rządem

Polskie media apelują do polityków o zmiany w treści przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nowe przepisy, które po trzech latach opóźnienia wdrażają unijną dyrektywę Digital Single Market, dają teoretycznie wydawcom i dziennikarzom prawo do uzyskiwania wynagrodzeń od tzw. big techów za korzystanie z ich utworów. W praktyce może być to jednak trudne do wyegzekwowania. Dlatego media domagają się wzmocnienia pozycji wydawców.  Tym bardziej że obie strony muszą same wynegocjować te wynagrodzenia. – Chcemy mechanizmu, który gwarantuje nam, że w przypadku przedłużania się negocjacji z big techami, wkroczy organ rządowy – tłumaczy Marek Frąckowiak, prezes Izby Wydawców Prasy. Wydawcy liczą, że niezbędne poprawki pojawią się na etapie prac w Senacie.

Psychologia

Luna: W moim życiu jest więcej momentów zwątpienia i bezradności niż szczęścia i ekscytacji. Tylko tego nie pokazuję na Instagramie

Wokalistka chce, by jej pierwszy singiel zaprezentowany po Eurowizji był symbolem wewnętrznego odrodzenia, nowego początku i nadziei, bo choć życie pełne jest upadków, to najważniejsze jest, by z każdej porażki wyciągnąć odpowiednie wnioski, zawsze walczyć o swoje szczęście i odnaleźć w sobie siłę do działania. „Alive” to pełne emocji, intymne wyznanie Luny, ukazujące jej wewnętrzną walkę z wątpliwościami i przytłaczającymi myślami. Utwór opowiada o stanie zawieszenia między dwoma światami – rzeczywistym, pełnym wyzwań i wyimaginowanym, gdzie można znaleźć chwilowe ukojenie.