Newsy

Ponad 600 zdigitalizowanych utworów można pobrać legalnie podczas akcji „Kultura na widoku”

2014-06-02  |  06:50
Mówi:Magdalena Kumorek (aktorka)
Sebastian „Rahim” Salbert (raper, producent muzyczny)
Danuta Stenka (aktorka)
 • MP4
 • Ogólnopolska akcja „Kultura na widoku” organizowana przez fundację Legalna Kultura ma na celu promocję legalnych źródeł kultury, a także uczczenie rocznicy 25-lecia wolności. Twórcy kampanii chcą uświadomić społeczeństwu, że sposób korzystania z kultury ma na nią ogromny wpływ. Aktorki Magda Kumorek, Danuta Stenka i raper Sebastian „Rahim” Salbert podkreślają, jak ważny jest legalny dostęp do kultury w sieci i co oznacza to dla samych twórców. 

  Ogólnopolska akcja „Kultura na widoku” organizowana przez fundację Legalna Kultura potrwa do 15 sierpnia. W tym czasie w siedmiu województwach pojawią się regały z cyfrowymi wersjami dla wszystkich pokoleń. Do pobrania będzie ok. 600 utworów muzycznych, filmowych, literackich, a także gier komputerowych. Akcję poparło prawie 300 twórców: aktorów, muzyków czy reżyserów.

  Zostałam zaproszona do tego projektu i bardzo się z tego cieszę, ponieważ jest to zgodne z moim poczuciem wewnętrznej uczciwości. Nie ściągałam, nie ściągam i nie chcę tego robić. Akcja edukacyjna kampanii jest fantastyczna, trafia do szkół, nauczycieli, uczniów, najmłodszych ludzi. Nikt przecież nie chciałby, żeby kolega przyszedł i zabrał mu jego długopisy z piórnika, bo mu się podobają, a takich nie ma – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Danuta Stenka.

  W akcji bierze również udział raper i producent muzyczny Sebastian Salbert znany jako „Rahim”. Podkreśla on, że kampania jest ważna nie tylko dlatego, że uświadamia społeczeństwo, na czym polega pracy artystów, lecz także dlatego, że zwraca uwagę na to, jak dotrzeć do kultury za pomocą internetu, nie szkodząc tym przy tym artystom.

  Myślę, że nawet te symboliczne opłaty abonamentowe, które są coraz bardziej popularne w serwisach streamingowych czy wirtualnych wypożyczalniach, to jest przyszłość kultury, ale mimo wszystko poparte świadomością tego, że to jest czyjaś praca i za tą pracę też należy mu się wynagrodzenie i szacunek – tłumaczy raper.

  Aktorka Magdalena Kumorek zachęca, aby wziąć udział w akcji, w której do pobrania za darmo są książki, filmy, muzyka czy gry komputerowe. Zachęca do pobierania plików tylko z legalnych źródeł, choć sama przyznaje, że kiedyś nieświadomie płaciła serwisom, które nie były uczciwe.

  Szukajmy legalnych źródeł kultury, a „Kultura na widoku” daje nam tę możliwość. Tutaj mamy takie kody, ściągamy taki kod i możemy sobie w domu takiej płyty posłuchać, film zobaczyć, książkę przeczytać. Rośnie nasza świadomość, uwrażliwiamy się coraz bardziej, a przy okazji robimy to wszystko legalnie, czego chcieć więcej? – dodaje Kumorek.

  Raper „Rahim” tłumaczy ściąganie w internecie z niesprawdzonych, darmowych źródeł polską mentalnością.

  Z tego kraju trzeba powoli wypędzać tą świadomość, że po prostu jak można coś wziąć za darmo, to się to bierze. Mamy to głęboko zakorzenione. Wiadomo, Polak jest też taki, że kombinuje, żeby zrobić jak najtaniej. Rzadko sięgamy po fachowców w sprawach reperacji czy czegokolwiek – tłumaczy Sebastian Salbert.

  Projekt „Kultura na widoku” został objęty patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego „25-lecie Wolności”.

  Czytaj także

  Kalendarium

  Więcej ważnych informacji

  Jedynka Newserii

  Jedynka Newserii

  Gwiazdy

  Aneta Glam-Kurp: Caroline Derpienski poniża normalnych ludzi. Nie trzeba mieć męża miliardera i drogiego auta, żeby być wartościową osobą

  Uczestniczka programu „Żony Miami” nie ukrywa, że jest już zmęczona osobą Caroline Derpienski, która od jakiegoś czasu stara się być jej wierną kopią. Jej zdaniem influencerka nieudolnie, aż do granic śmieszności ją naśladuje. Przeprowadziła się na Florydę, też chce mieć bogatego męża, luksusowe samochody i markowe ubrania. A gdy nie udaje się jej tego wszystkiego zdobyć, to tworzy fikcyjną rzeczywistość tylko po to, by zrobić karierę w mediach społecznościowych i wzbudzić w innych zazdrość. Aneta Glam-Kurp uważa, że influencerka straciła zdrowy rozsądek w pogoni za stylem życia, który zobaczyła w popularnym programie, i zapomniała, że dobra materialne nie są gwarancją szczęścia.

  Edukacja

  Rusza Wirtualny Uniwersytet Pedagogiczny. Pomoże nauczycielom w śledzeniu bieżącej wiedzy i praktyk edukacyjnych

  – System oceniania i kształcenia, oparty na transmisji wiedzy, a nie rozwijaniu umiejętności, oraz potrzeba ciągłego podnoszenia kompetencji nauczycieli to dziś wyzwania edukacji – wskazuje prof. Roman Leppert, pedagog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Tymi wyzwaniami chce się zająć Wirtualny Uniwersytet Pedagogiczny – projekt edukacyjny, który zainicjował prof. Leppert, przeznaczony dla wszystkich osób zainteresowanych i bezpośrednio związanych z edukacją. Ma on umożliwić nauczycielom, edukatorom i studentom podnoszenie kompetencji z zakresu pedagogiki i praktyk edukacyjnych. Przydatne treści znajdą tam również rodzice, którzy będą mogli m.in. wymieniać się doświadczeniami i inspiracjami. Partnerem inicjatywy jest Fundacja Orange.

  Media

  Filip Chajzer: Postanowiłem oderwać od siebie hasło show-biznes i postawić tylko na biznes

  Dziennikarz podkreśla, że praca w mediach i funkcjonowanie w show-biznesie łączą się z ogromną presją. Pogoń za newsami, ciągły pośpiech, bycie na świeczniku i lęk przed zmianami kadrowymi stają się pułapką, z której trudno się wyrwać. Filip Chajzer nie ukrywa, że był już zmęczony takim trybem życia. Niedawno rozstał się z TVN, ale nie czeka bezczynnie na telefon z propozycją od kierownictwa innych stacji. Postanowił bowiem działać na własny rachunek i ruszyć ze swoim biznesem. Już wkrótce w centrum Warszawy otworzy restaurację śniadaniową i wierzy, że zapewni mu to stabilizację.