Newsy

Jolanta Kwaśniewska: osoby starsze w Polsce są dyskryminowane

2014-01-09  |  09:10
Jolanta Kwaśniewska w programie „Pytanie na Śniadanie” prowadzi cykl poświęcony osobom starszym. W studiu goszczą lekarze, prawnicy, dietetycy czy modowi eksperci. W ten sposób była pierwsza dama chce zwrócić uwagę na problem społecznego wykluczenia, z jakim zmagają się w Polsce osoby starsze.      

W każdym odcinku Jolanta Kwaśniewska przedstawia historie seniorów, którzy udowadniają, że wbrew powszechnym wyobrażeniom, starość może być czasem inspirującym i pełnym pasji.

Istnieje wszechogarniający kult młodości. Kiedy przygotowywałam jeden z moich programów, weszłam do punktu sprzedaży prasy i zapytałam, czy dostanę jakiś periodyk przeznaczony dla osób starszych. Nie ma czegoś takiego. To co mogę kupić? To, co wszyscy, proszę zobaczyć, pełne półki - usłyszałam. Młode twarze, zdrowe, uśmiechnięte, pełne życia, nadziei i możliwości. Przyglądając się tak głęboko temu zjawisku widzę, że osoby starsze rzeczywiście są dyskryminowane ze względu na wiek i to na bardzo wielu polach – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Jolanta Kwaśniewska.

Podczas programu poruszane są kwestie aktywności zawodowej osób starszych, zdrowia czy sposobu odżywiania. Seniorzy mają problem ze znalezieniem pracy oraz otrzymaniem kredytu. Są także dyskryminowani jako klienci. W galeriach handlowych bardzo trudno znaleźć ubrania w rozmiarze i estetyce odpowiadającej gustowi osoby starszej.           

To jest marginalizowanie osób starszych. To, co dla mnie jest najstraszniejsze i najbardziej bolesne, to taka świadomość, że dawniej starsza osoba była autorytetem. To nie tylko wiek, lecz także mądrość, doświadczenie, cierpliwość. Te osoby nigdzie się już nie spieszą, bardzo często nic nie muszą, one po prostu chcą. I nie korzystamy z tego wielkiego bagażu, jaki niosą ze sobą osoby starsze – mówi była pierwsza dama.       

Z początkiem listopada br. Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier” uruchomiła stronę internetową www.oswajaniestarosci.pl, która ma na celu zwiększenie świadomości ludzi w kwestii problemów seniorów. Serwis nieustannie jest rozbudowywany. Poszukiwani są wolontariusze, firmy, instytucje, które chciałyby podzielić się swoimi pomysłami, zaangażować w program „Oswajania Starości”.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Katarzyna Pakosińska: Siostrzeństwo kobiet jest jeszcze w powijakach. Natomiast w „Pytaniu na śniadanie” mam wspaniałe koleżanki, a Kinga Dobrzyńska jest dla nas jak mama

Prezenterka TVP ubolewa nad tym, że kobiety nadal dość często postrzegają siebie nawzajem jako rywalki i zamiast się wspierać, to jedna drugiej wbija szpilkę. Katarzyna Pakosińska zauważa, że damska solidarność wciąż jest rzadkością, a dużo częściej ze względu na niską samoocenę i różne uprzedzenia kobiety rzucają sobie kłody pod nogi. Jednocześnie podkreśla, że miała ogromne szczęście, trafiając do ekipy „Pytania na śniadanie”. W tej redakcji może bowiem rozwijać skrzydła kariery i liczyć na wsparcie ze strony innych kobiet.

Handel

Konsumenci w coraz lepszych nastrojach. Mogą być dźwignią polskiej gospodarki

Dane z gospodarki wskazują, że inflacyjny szok jest za nami, a Polacy ruszyli na zakupy. – Konsument przestał aż tak bardzo patrzeć na każdą wydawaną złotówkę – mówi Agnieszka Górnicka, prezeska zarządu Inquiry. Wciąż jednak ostrożnie podchodzimy do przyszłości i planowania większych zakupów. Podejście konsumentów do cen, ale też kanału zakupowego to jeden z elementów, do którego branża handlowa musi się przystosowywać. Zmiany w sektorze wymuszają też kwestie regulacyjne. Wśród istotnych wyzwań na najbliższe miesiące będzie system kaucyjny i ewentualny powrót do handlowych niedziel.

Media

Aleksandra Popławska: Tantiemy z internetu to są zarobki za naszą pracę i nam się należą. W Europie wszyscy powinniśmy działać na podobnych prawach

W piątek zakończyła się batalia środowiska filmowego o tantiemy z platform streamingowych. Dzięki nowym przepisom twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów słownych i słowno-muzycznych będą uzyskiwać stosowne wynagrodzenie za udostępnianie ich dzieł w sieci. Za nowelą głosowało 417 posłów, 18 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Aktorzy mogą więc wreszcie odetchnąć z ulgą. Aleksandra Popławska i Krzysztof Dracz są jednak rozgoryczeni tym, że tak długo musieli czekać na takie rozwiązanie. Stosowne rozporządzenie powinno wejść w życie już trzy lata temu.