Newsy

Rafał Jonkisz: Jara mnie wszystko, co ekstremalne – skoki ze spadochronem, wspinaczka, nurkowanie

2019-06-18  |  05:50

Model przez wiele lat trenował akrobatykę, interesował się również kulturystyką, a kolejną jego pasją był taniec. Do każdej z tych aktywności podchodził z dużym zaangażowaniem, co owocowało wieloma sukcesami. Teraz model stawia na skoki ze spadochronem, nurkowanie i inne sporty ekstremalne. By utrzymać szczupłą sylwetkę i dobrą kondycję, stara się zdrowo odżywiać, ale już nie stosuje restrykcyjnych metod.

– Kiedyś trenowałem bardzo ciężko, ostro, miałem dietę, sam przygotowywałem sobie posiłki i bardzo istotne było dla mnie to, żeby dzień po dniu trwać w tym swoim postanowieniu. Dzisiaj już od tego nieco trochę odbiegłem, bo wydaje mi się, że od życia też trzeba coś mieć i jak najbardziej czasem zdarza mi się zjeść burgera czy frytki. Ale mam też normalną dietę, która jest bogata w wartościowe składniki i zazwyczaj staram się jeść zdrowo. Uważam, że trzeba zachować we wszystkim równowagę, więc staram się tak przeplatać – mówi agencji Newseria Rafał Jonkisz, model.

Jonkisz tłumaczy, że sport od zawsze był jego wielką pasją. W wieku 13 lat zaczął trenować akrobatykę. Uczył się w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Rzeszowie. Wystąpił również w programie „Mam talent”, gdzie dotarł do ćwierćfinału. Model podkreśla, że dzięki akrobatyce nauczył się determinacji i systematyczności – cech pożądanych w każdej dyscyplinie sportu. Zdobyte przez lata umiejętności teraz bardzo mu się przydają przy innych wyzwaniach.

– Choć w akrobatyce udało mi się osiągnąć wiele, to jestem osobą cały czas głodną i staram się tę akrobatykę wykorzystywać troszeczkę w innych warunkach. Niedługo będę skakał ze spadochronem i będę się uczył skakać sam, więc to jest fajne, że mogę tę akrobatykę gdzieś tam wpleść i pójść krok dalej. Akrobatyka mnie ukształtowała, ale jakby nie było, doszedłem do momentu, w którym po prostu już niewiele więcej da się zrobić, więc muszę coś dołożyć, czy to sporty ekstremalne typu motocross, czy skoki ze spadochronem, czy wspinaczka, czy nurkowanie. Wszystko, co jest ekstremalne, mnie jara, ale oczywiście w granicach rozsądku – mówi Rafał Jonkisz.

Rafał Jonkisz podkreśla, że nie boi się żadnego sportu, dlatego też chce się sprawdzić w każdej aktywności, a że jest osobą ambitną i wytrwałą, to szybko się nie poddaje. Niepowodzenia go nie zniechęcają, a wręcz – są najlepszym motorem napędowym. Tak jest na przykład w przypadku tenisa.

– Tenis to na razie jest takie trochę widzimisię. Kumpel akurat jechał grać, więc postanowiłem, że podepnę się pod niego i udało się. Ale, czy tę grę można nazwać udaną, myślę, że nie, choć myślę, że jestem ambitny i naprawdę nie wyszło mi raz, ale wiem, że za dziesiątym mi wyjdzie. Na pewno nie spocznę na laurach. Jeżeli spróbowałem raz i się nie udało, to będę walczył, aż się uda – mówi Rafał Jonkisz.

Kolejną pasją Jonkisza jest taniec. W tej dyscyplinie również może się pochwalić osiągnięciami m.in. wicemistrzostwem świata w World Show Dance Championships 2014 w Pradze. Model zapewnia, że w wakacje też nie będzie stronił od sportu, jednak priorytetem będzie dobra muzyka.

– Planuję odwiedzić fajne festiwale w różnych krajach Europy. Natomiast pod koniec wakacji pierwszy raz uda mi się odwiedzić Stany Zjednoczone, więc mega się jaram, bo jestem po prostu zafascynowany kulturą i wszystkim, co związane w ogóle z USA, a to będzie moja pierwsza wizyta. O ile Wschód już zwiedziłem, Filipiny, Tajlandię itd., to jeszcze Zachód, ten dalszy, to dopiero nowość dla mnie – mówi Rafał Jonkisz.

Jonkisz planuje spędzić za oceanem trzy tygodnie. Ten czas spożytkuje na naukę, zwiedzanie i spotkania ze znajomymi.

– Będę uczestniczył w kursie językowym, a później oczywiście będę starał się zwiedzić jak najwięcej. Wynika to z tego, że przebukowałem sobie bilet na późniejszy lot, więc odwiedzę znajomych w Stanach, odwiedzę najciekawsze miejsca i jara mnie to, że uda się spełnić marzenie z dzieciństwa – mówi Rafał Jonkisz.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Aleksandra Popławska: Zazwyczaj dostaję fajne prezenty. Najbardziej cieszy mnie, jak ktoś mi coś namaluje albo napisze wiersz

Aktorkę można teraz oglądać między innymi w spektaklu „Wyjątkowy prezent” w reżyserii Tomasza Sapryka. Dzięki tej sztuce widzowie mogą się przekonać, że wyszukany, drogi i niezwykle odważny upominek nie tylko może zepsuć urodzinową imprezę, ale także relacje rodzinne i przyjacielskie. Aleksandra Popławska zdaje sobie sprawę z tego, że wiele osób ma nie lada dylemat, co podarować komuś z okazji urodzin czy imienin. Jednocześnie podkreśla, że ona sama nigdy nie dostała nietrafionego prezentu, który szybko wylądował w koszu.

Media

Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski: Mamy wieloletnie doświadczenie telewizyjne. To nam pozwoliło zbudować wideopodcast „Serio?” od strony merytorycznej i technicznej

Po zwolnieniu z TVP Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski ruszyli na podbój YouTube’a. Do autorskiego wideopodcastu „Serio?” para zamierza zapraszać gości, którzy działają na różnych płaszczyznach, mają nietuzinkowe pasje i swoim postępowaniem dają dobry przykład innym. Prezenterzy wierzą, że ich nowy projekt z odcinka na odcinek będzie się cieszył coraz większą popularnością. Na razie obserwuje ich ok. 5 tys. subskrybentów. Obydwoje zapewniają, że nie boją się nowych wyzwań zawodowych, a satysfakcję sprawia im to, że przy realizacji nagrań mogą w pełni wykorzystać swoje doświadczenie telewizyjne.

Edukacja

Co piąte polskie dziecko padło ofiarą cyberprzemocy. Brakuje narzędzi, które pomogłyby z tym zjawiskiem walczyć

Według badań HBSC co szósty nastolatek na świecie padł ofiarą cyberprzemocy – informuje Europejskie Biuro Regionalne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W Polsce jest pod tym względem dużo gorzej. Nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci – alarmują naukowcy. Grupą najbardziej narażoną na cyberprzemoc są 13-latki. Porównanie danych z obecnej i poprzedniej edycji badania wskazuje, że dotychczasowe programy przeciwdziałania przemocy, i to nie tylko w obszarze cyber, nie są skuteczne. Eksperci podkreślają, że trzeba w nie włączyć nie tylko szkoły, ale też placówki medyczne, rodziców i samą młodzież.