Newsy

Sasha Strunin: dzieciństwo to dla mnie zapach pudru, potu, desek teatralnych

2016-11-14  |  06:55

Już jako 11-latka Sasha Strunin wiedziała, że przyszłość zawodową chce związać z muzyką. Nie wyklucza, że stało się to pod wpływem rodziców, śpiewaków operowych z poznańskiego Teatru Wielkiego. W przeciwieństwie do nich wokalistka postanowiła jednak zająć się muzyką rozrywkową, dającą większe możliwości kreacyjne niż opera.

Sasha Strunin pochodzi z rodziny o silnych artystycznych tradycjach. Jej babcia była aktorką, dziadek reżyserem, rodzice są natomiast śpiewakami operowymi. Wokalistka twierdzi, że praca rodziców z pewnością wywarła na nią wpływ – naturalną rzeczą jest według niej fakt, że dziecko śpiewaków również chce śpiewać zawodowo. Przez pierwsze lata życia nie zamierzała jednak podążyć tą samą drogą zawodową co rodzice. Nie zdawała sobie wówczas sprawy z wartości artystycznej muzyki operowej, nie wiedziała też, ile pracy i wysiłku wymaga.

Ja się wychowałam na scenie, w teatrze, u garderobianych, i zapach mój dzieciństwa to jest zapach pudru, potu, tych desek teatralnych, taki bardzo charakterystyczny. Kojarzyło mi się to tak dziwnie – mówi Sasha Strunin agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Dopiero, kiedy miała 11 lat, zrozumiała, że jej przyszłością jest muzyka. Rodzice zapisali ją na lekcje śpiewu do Marzeny Osiewicz w Poznaniu. Sasha Strunin uczestniczyła ponadto w różnego rodzaju festiwalach i przeglądach piosenki. Od początku wiedziała, że nie zamierza się zajmować operą, tak jak jej rodzice, lecz muzyką rozrywkową, daje ona bowiem znacznie więcej możliwości kreacyjnych. 

– To nie jest odtwarzanie muzyki, która została napisana w baroku, oczywiście można odtwarzać na wiele różnych sposobów i interpretować na różne sposoby, aczkolwiek mnie ciągnęło do muzyki rozrywkowej – mówi Sasha Strunin.

Pełne nazwisko wokalistki to Aleksandra Igoriewna Strunina. Jej ojciec Igor Strunin jest bowiem Rosjaninem, matka natomiast, Wita Nikołajenko – Ukrainką. Gwiazda przyszła na świat w ówczesnym Leningradzie, a przez pierwsze lata życia mieszkała na Ukrainie. Dopiero potem wraz z rodzicami przeniosła się do Poznania. Twierdzi, że mimo mieszanego pochodzenia czuje się przede wszystkim Polką.

– Na olimpiadzie kibicuję najlepszym, bardzo lubię oglądać także paraolimpiadę. Jak mam czas i jak siądę, to muszę przyznać, że kibicuję chyba bardziej jednak Polsce mówi Sasha Strunin.

Wokalistka posługuje się rosyjskim zdrobnieniem swojego imienia. Jej zdaniem jest to atut, w Polsce Sasza nie jest bowiem popularnym imieniem, zwłaszcza dla dziewczynki. Gwiazda twierdzi, że imię to noszą jedynie pochodzący z Ukrainy chłopcy. W krajach Europy Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych Ameryki jest to natomiast popularne imię dla obu płci, jest więc łatwe do wymówienia i zapamiętania. Posługiwanie się tym zdrobnieniem jest dla niej również kwestią przyzwyczajenia.

– Rodzice mówili na mnie Sasha, jak przyjechali do Polski słabo mówili po polsku, dopiero się uczyli. W szkole, a nawet w przedszkolu, jak pani wołała na mnie Ola, to ja po prostu nie zwracałam uwagi na tę Olę. I każdy kolejny nauczyciel w każdej kolejnej szkole po prostu był już nauczony, że jest Sasha – mówi Sasha Strunin.

W październiku tego roku ukazał się drugi solowy album studyjny wokalistki, zatytułowany „Woman in Black”. Krążek, nagrany we współpracy z amerykańskim muzykiem Garym Guthmanem, utrzymany jest w stylistyce, którą gwiazda określa mianem jazz noir.

Czytaj także

Media

Małgorzata Ohme: Dla widzów „Dzień dobry TVN” chce być swojską dziewczyną z sąsiedztwa. Totalnie się uzupełniamy z Filipem

Znana psycholog jest podekscytowana swoim nowym wyzwaniem zawodowym i obiecuje, że nie zawiedzie widzów „Dzień dobry TVN”. Jej zdaniem pomysł producentów na jej duet z Filipem Chajzerem jest strzałem w dziesiątkę. Cieszy się, że może rozwijać swoje umiejętności u boku dziennikarza, ale nie zamierza pozostawać w jego cieniu. Zapewnia, że ma na siebie pomysł i wierzy, że ta taktyka pozwoli jej zdobyć sympatię widzów.

Gwiazdy

Karol Strasburger: nie mam zwyczaju podlizywać się młodemu pokoleniu i na siłę go pozyskiwać

To paranoja, że ludzie starsi czują się w tej chwili w gorszej sytuacji – mówi aktor. Jego zdaniem to młodsze pokolenia powinny zabiegać o uwagę starszych i czerpać z ich wiedzy i doświadczenia. Sam chętnie zaprzyjaźnia się z młodymi artystami i służy im radą. Nie zamierza jednak na siłę pozyskiwać ich uwagi – młodzi ludzie odznaczający się brakiem kultury i wynoszący się ponad innych nie mają szans zawrzeć z nim bliższej znajomości.

 

Ochrona środowiska

W 2020 roku do recyklingu powinna trafiać połowa odpadów komunalnych. Gminom grożą wysokie kary

Polacy deklarują, że segregują śmieci. Wiele odpadów trafia jednak do jednego kontenera, a gminy nie radzą sobie z ich przetwarzaniem. Tymczasem za nieosiągnięcie 50 proc. poziomu recyklingu odpadów komunalnych w 2020 roku grożą im wysokie kary. Przy obecnym stopniu przetwarzania odpadów kary wydają się nieuniknione – do recyklingu materiałowego plastiku, szkła, metali i papieru trafia blisko 15 proc. odpadów. Problemem jest niska jakość selektywnej zbiórki.

Muzyka

Marek Dutkiewicz: Nikt specjalnie nie zwraca uwagi na klasę piosenek. Pieniądz rządzi światem i niewiele można na to poradzić

Autor hitów Budki Suflera i Anny Jantar chętnie pracuje z młodymi wokalistami. Propozycje współpracy najczęściej wychodzą od aspirujących artystów, coraz bardziej doceniają oni bowiem jakość tekstów piosenek. Obecnie Marek Dutkiewicz pracuje m.in. z Krysią Zajkowską, dla której napisał tekst debiutanckiej piosenki „Magia”. Znany autor tekstów bardzo negatywnie ocenia polski rynek muzyczny.