Newsy

Edyta Herbuś: możliwość występowania w operze „Salome” w Teatrze Narodowym w Pradze to dla mnie bardzo duże wyróżnienie

2014-08-27  |  06:00

26 października Edyta Herbuś zadebiutuje w spektaklu „Salome” wystawianym w Teatrze Narodowym w Pradze. Przygotowania do opery tanecznej rozpoczynają się już w połowie września i będą trwały 1,5 miesiąca. Na czas prób i występów aktorka będzie mieszkać w stolicy Czech.

Tancerka otrzymała propozycję wystąpienia w spektaklu w Pradze po sukcesie, jaki odniosło przedstawienie „Barocco”. Jego premiera odbyła się 4 czerwca w Centrum Kultury w Lublinie, a współproducentem sztuki był Lubelski Teatr Tańca.

To dla mnie bardzo ważny projekt i bardzo duże wyróżnienie. Propozycję współpracy otrzymałam po lubelskiej premierze „Barocco” – spektaklu w reżyserii Ani Godowskiej, bazującym na ruchu współczesnym, opowiadającym o kobiecej mocy. Ten spektakl zaowocował zaproszeniem do opery „Salome”. Jestem bardzo podekscytowana – nowa scena, nowi współpracownicy oraz nowa przestrzeń dla ruchu współczesnego. To jest fajny łącznik między pomiędzy tańcem a aktorstwem. W ten sam sposób buduje się i kreuje postać –  stwierdza Herbuś.

Tancerka przyznaje, że na czas przygotowań czeka ją przeprowadzka do Pragi. W Czechach zostanie ona przynajmniej do czasu premiery „Salome”.

Zamieszkam tam, bo próby będą odbywać się każdego dnia i będą bardzo intensywne. Czuje ogromne podekscytowanie – mówi agencji Newseria Lifestyle Herbuś.

Jeszcze przed wyjazdem do Czech Edyta Herbuś zaprezentuje się w spektaklu „Barocco” warszawskiej publiczności. Przedstawienie zostanie wystawione 16 września w Teatrze Studio.

„Barocco” to spektakl, który porusza tematykę wyrażania się przez kobiety, czyli to, czy rzeczywiście mamy odwagę, by wyjść z naszą prawdą na zewnątrz, czy nasza forma nas nie ogranicza. To spektakl, nad którym bardzo intensywnie pracowałam ostatnie pół roku. Musiałam nauczyć swojego ciała trochę innego ruchu, bardziej latynoamerykańskiego. Charakteryzuje się on tym, że choć jest piękny i estetyczny, to utrzymany w pewnych ramach, co ogranicza ciało, w przeciwieństwie do tańca współczesnego, który daje totalną wolność – dodaje Herbuś.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Nauka

Dog parenting jest skutkiem szerszych zmian społecznych. U źródeł rosnąca samotność i trudności w budowaniu relacji [DEPESZA]

Naukowcy z Uniwersytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie uważają, że dzięki specyficznym cechom wyglądu niektórych psów, zachowaniom komunikacyjnym zbliżonym do niemowląt i zależności od człowieka mogą one budzić w nas instynkt opiekuńczy porównywalny z tym, jaki wywołują dzieci. Obserwowane w bogatych i rozwiniętych krajach zjawisko dog parentingu budzi wiele kontrowersji, ale zdaniem naukowców nie ma ono wpływu na rodzicielstwo.

Podróże

Maciej Dowbor: Mamy dom w Hiszpanii i tam odpoczywamy, ale na co dzień mieszkamy w Polsce. Tu pracujemy, płacimy podatki, a nasze córki chodzą do szkoły

Prezenter zaznacza, że co prawda wraz ze swoją żoną kupili dom w Hiszpanii, to jednak większość czasu spędzają w Polsce. Tutaj bowiem mają pracę, a ich córki chodzą do miejscowych szkół. Maciej Dowbor zdradza też, że dużo lepiej funkcjonuje mu się w naszym kraju. Tu realizuje większość swoich projektów zawodowych, natomiast możliwość wyjechania z dala od Warszawy pomaga mu się wyciszyć, odpocząć od zgiełku i nabrać do wszystkiego dystansu.