Mówi: | Elżbieta Romanowska |
Funkcja: | aktorka |
Elżbieta Romanowska zagra rolę Penélope Cruz w polskiej wersji musicalu "Nine"
Elżbieta Romanowska zagra jedną z głównych ról w polskiej edycji musicalu "Nine". Aktorka, znana z serialu "Ranczo", wcieli się w rolę, którą w filmowej wersji musicalu odtwarzała Penélope Cruz. Romanowska przyznaje, że choć fizycznie nie przypomina słynnej Hiszpanki, to identyfikuje się z odgrywaną przez nią postacią. Premiera spektaklu odbędzie się 3 października we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol.
Musical "Nine" po raz pierwszy został wystawiony na Broadwayu w 1982 roku. Od tego czasu grany był ponad siedemset razy. Spektakl zdobył prestiżową nagrodę Tony w pięciu kategoriach, między innymi dla najlepszego musicalu. Fabuła nawiązuje do autobiograficznego filmu 8 ½, w reżyserii Federico Felliniego. W 2009 roku Rob Marshall nakręcił filmową wersję tej historii, w której zagrali między innymi: Daniel Day-Lewis, Nicole Kidman, Judi Dench, Marion Cotillard i Penélope Cruz.
– Musical „Nine” znany jest szerszej publiczności ze względu na film i oczywiście najsławniejszą piosenkę „Be Italian” w wykonaniu Fergie. Cały tekst jest przetłumaczony na język polski. Myślę, że tak jest lepiej, ponieważ widzowie oczywiście znają te wszystkie piosenki z filmu w języku angielskim, natomiast łatwiej im będzie to zrozumieć w języku polskim – mówi Elżbieta Romanowska w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.
Głównym bohaterem musicalu "Nine" jest reżyser filmowy, Guido Contini. W przeddzień 40. urodzin doświadcza kryzysu wieku średniego i blokady twórczej. Ucieka do Wenecji, aby ukryć się przed kobietami ze swego otoczenia: matką, żoną, kochanką, i producentką jego filmów. Elżbieta Romanowska wcieli się w rolę kochanki bohatera.
– Nazywa się Carla Albanese, grała ją w filmie Penélope Cruz. Jak Penélope może nie wyglądam, ale jak Włoszka troszeczkę już bardziej, podobno nawet charakterem tę Włoszkę przypominam. Bardzo się z tego cieszę, bo jest to fajne wyzwanie aktorskie, coś nowego, fajne piosenki do zaśpiewania i myślę, że fajna rola do zrobienia. Taka, w której do tej pory jeszcze nie miałam okazji się zmierzyć – mówi Elżbieta Romanowska.
Reżyserem spektaklu jest Pia Partum, a za taneczną stronę spektaklu odpowiada izraelska choreografka Saar Magal. Premiera będzie miała miejsce na dużej scenie Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu 3 października 2014. Elżbieta Romanowska pracuje jednocześnie w Warszawie. Właśnie rozpoczęła próby do spektaklu "Dobry wieczór panieński".
– Robią to producenci, którzy wcześniej zrobili „Wieczór Kawalerski” bodajże z Damięckim, z Bielą, więc teraz coś dla kobiet, żeby było sprawiedliwie. Reżyseruje to Wojtek Błach, na razie jesteśmy w fazie prób – mówi Elżbieta Romanowska.
Elżbieta Romanowska jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Związana z wrocławskim Teatrem Muzycznym Capitol. Współpracowała także z krakowskim Teatrem im. Juliusza Słowackiego i wrocławskim Teatrem Współczesnym. Wystąpiła w takich musicalach jak: "West Side Story", "Musical Show Melodie Broadwayu", "Jesus Christ Superstar". Szerszej publiczności znana jest przede wszystkim z seriali, między innymi "Na Wspólnej", "Na dobre i na złe", "Ranczo" i "Słodkie życie".

Magdalena Tul: ludzie dziękują mi za to, że ich życie zmieniło się za sprawą moich piosenek

Natasza Urbańska będzie grała „Politę” w niemieckich teatrach. Twórcy spektaklu nie wykluczają też trasy po USA

Matylda i Mateusz Damięccy jako słynne bajkowe rodzeństwo Jaś i Małgosia na deskach szczecińskiego teatru
Czytaj także
- 2025-03-13: Patricia Kazadi: Maciek Rock jest dla mnie ogromną inspiracją. Uczę się od mistrza
- 2025-03-05: Małgorzata Potocka: Wydaje mi się, że ja wczoraj otworzyłam Teatr Sabat. Te 25 lat to była chwila moment
- 2025-03-17: Małgorzata Potocka: Nigdy nie przejmowałam się złą opinią, bo na ogół jest ona złośliwa, podła i pełna zazdrości. Moje spektakle są na światowym poziomie
- 2025-04-01: Małgorzata Potocka: Jestem absolutnie oddana mojemu teatrowi. Jak się robi teatr z pasji, to nie trzeba odpoczywać
- 2025-03-03: Sylwia Bomba: „Królowa przetrwania” to nie jest mój format. Nie lubię być blisko dram, nie lubię rywalizować na takim poziomie
- 2025-02-11: Daniel Olbrychski: Praca mnie konserwuje, gdybym nie grał, tobym się błyskawicznie zestarzał. Walczę, żeby widzowie nie dostrzegali na scenie mojej osiemdziesiątki
- 2025-01-09: Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
- 2024-11-18: Maciej Rock: „Must Be the Music” to jeden z moich ulubionych programów. Szczególnie wspominam Korę
- 2025-01-03: Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
- 2024-12-06: Dawid Kwiatkowski: Nie nazwałbym się jurorem pobłażliwym, ale też nie jestem surowym oceniającym. Moje decyzje są sprawiedliwe i żadnej z nich nie żałuję
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz
Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.