Mówi: | Joanna Kiszkis |
Funkcja: | rzecznik Przeglądu Piosenki Aktorskiej |
W marcu odbędzie się 35. Przegląd Piosenki Aktorskiej
Nieodłączonym elementem przeglądów jest Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki. Eliminacje podzielone są na trzy etapy. Pierwszy z nich – przesłuchania bez udziału publiczności – odbył się 10 lutego w warszawskim Teatrze Muzycznym ROMA. Jego kontynuacja nastąpi natomiast pod koniec tego miesiąca we Wrocławiu.
– Kwalifikacje we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol podzielone są na dwa dni. Pierwszy dzień eliminacji przeznaczony jest dla utalentowanych aktorów-amatorów, natomiast w drugim dniu udział biorą profesjonaliści – studenci szkół teatralnych, aktorzy oraz wokaliści – mówi agencji Newseria Lifestyle Joanna Kiszkis, rzecznik tegorocznego Przeglądu Piosenki Aktorskiej.
Drugi i trzeci etap odbywa się już w trakcie Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Za zakwalifikowanie się do ostatniej fazy konkursu uczestnicy otrzymują 3 tysiące złotych. Zwycięzca wygrywa 25 tysięcy oraz statuetkę Złotego Tukana.
– Po eliminacjach będziemy wiedzieć, kto wystąpi w drugim etapie, czyli w trakcie Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Zazwyczaj jest to 20-30 osób. Następnie jury decyduje o tym, kto przechodzi dalej. W finale będzie więc koło 10 uczestników – tłumaczy Kiszkis.
Festiwal to także inne, niezwykle ważne wydarzenia – liczne spektakle i koncerty. W trakcie 10 dni wydarzenia odbędą się premiery sztuk „Cienie. Eurydyka mówi” z gościnnym udziałem Katarzyny Nosowskiej, „Joplin” oraz „Śmiercie”. Szeroko prezentowany będzie również nurt offowy.
– W tym roku premiery obfitują w znakomite nazwiska i tematy. 22 marca odbędzie się premierowy spektakl-koncert poświęcony Janis Joplin z udziałem Natalii Sikory. Dzień później Magda Kumorek zaprezentuje autorski materiał do spektaklu „Śmiercie”. Będzie on złożony z tekstów Leśmiana, do których Magda sama napisała muzykę. 26 marca będzie można zobaczyć Jacka Bończyka w sztuce „Resume z wątkiem kosmicznym”. Jacek będzie również reżyserem koncertu finałowego poświęconego Czesławowi Niemenowi, w tym roku mija bowiem 10 lat od śmierci artysty. Wystąpią m.in.: Mietek Szcześniak, Natalia Niemen, Janusz Kruciński i Marcin Januszkiewicz. Cały przegląd zwieńczy Koncert Galowy. Na scenie pojawi się 35 aktorów, w roli głównej wystąpi Wojciech Mecwaldowski, oprócz niego pojawią się m.in. Tomasz Schimscheiner, Ela Romanowska oraz Cezary Studniak – zapowiada rzecznik festiwalu.
Niezwykle ważnym wydarzeniem będą występy zagranicznych gwiazd oraz specjalny koncert Łukasza Rostkowskiego, czyli L.U.C.-a, mocno związanego z Wrocławiem.
– L.U.C. nie jest na pewno aktorem, ale trudno nazwać go też raperem. Łukasz przeoczył swoje 10-lecie w zeszłym roku, dlatego teraz urządza koncert przekrojowy „Jeden na STO LECIE”. Gościnnie pojawią się Urszula Dudziak i Leszek Możdżer. Kolejki do kasy w pierwszym dniu sprzedaży były więc uzasadnione – podkreśla Kiszkis.
Przegląd Piosenki Aktorskiej to najstarszy tego typu festiwal organizowany w Polsce. Jest to miejsce debiutu przyszłych gwiazd sceny i estrady. Przegląd wygrywali m.in.: Edyta Geppert, Robert Rozmus, Katarzyna Groniec, Jacek Bończyk, Piotr Rogucki oraz Janusz Radek.
Czytaj także
- 2025-04-28: Wiktor Dyduła: Produkcja płyt i nagrywanie teledysków są niezwykle kosztowne. Jeśli nie ma pomocy wytwórni fonograficznej, można założyć zbiórkę na ten cel
- 2025-03-13: Patricia Kazadi: Maciek Rock jest dla mnie ogromną inspiracją. Uczę się od mistrza
- 2025-03-21: Joanna Liszowska: Mam nadzieję, że nigdy nie będę świadkiem wypadku. Bałabym się udzielać pomocy, bo to niebywała odpowiedzialność
- 2025-03-05: Małgorzata Potocka: Wydaje mi się, że ja wczoraj otworzyłam Teatr Sabat. Te 25 lat to była chwila moment
- 2025-03-17: Małgorzata Potocka: Nigdy nie przejmowałam się złą opinią, bo na ogół jest ona złośliwa, podła i pełna zazdrości. Moje spektakle są na światowym poziomie
- 2025-04-01: Małgorzata Potocka: Jestem absolutnie oddana mojemu teatrowi. Jak się robi teatr z pasji, to nie trzeba odpoczywać
- 2025-02-11: Daniel Olbrychski: Praca mnie konserwuje, gdybym nie grał, tobym się błyskawicznie zestarzał. Walczę, żeby widzowie nie dostrzegali na scenie mojej osiemdziesiątki
- 2025-01-21: Radosław Majdan: W ferie jedziemy z chłopcami w góry. Nie umiem jeździć na nartach i nie ciągnie mnie na stok
- 2025-01-09: Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
- 2024-12-27: Luna: Ostatnio cierpię na nadprodukcję twórczą. Eurowizja przyniosła mi zbyt dużo weny artystycznej i z tyłu głowy są już dwa kolejne albumy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz
Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.