Newsy

Tobiasz Kujawa o „Project Runway”: za dużo sensacji, za mało mody

2014-05-23  |  06:40
W programie „Project Runway” emitowanym w telewizji TVN pozostały już tylko trzy osoby. Program cieszy się dużą popularnością i wiadomo już, że powstanie druga edycja. Tobiasz Kujawa, autor bloga Freestyle Voguing, uważa jednak, że w polskiej edycji programu jest mniej mody, a więcej sensacji. Dodaje jednak, że jego faworytką z trójki finalistów jest Liliana Pryma.

Bloger Tobiasz Kujawa uważa, że wielkim błędem jest pokazywanie sensacyjnych historii, które wypierają ideę samego programu, czyli projektowanie i modę. Tym według Kujawy polska edycja różni się od amerykańskiej.

Wydaje mi się, że największym grzechem tej produkcji jest to, że próbuje wprowadzić własny standard zamiast korzystać z tego, który amerykańska edycja wypracowała przez kilkanaście edycji. Jest więcej sensacji, a bardzo mało mody – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Tobiasz Kujawa, autor bloga Freestyle Voguing.

Kujawa podkreśla, że moda jest najważniejszą częścią programu „Project Runway”, a polska edycja stawia na fabularność. Według niego jury zbyt mało skupia się na procesie twórczym projektantów. Krytykuje również samych projektantów. Uważa, że nie wykorzystują doświadczenia i wiedzy prowadzącego program – Tomasza Ossolińskiego.

Wydaje mi się, że w Polsce projektanci ogólnie, nawet nie tylko w „Project Runway”, ale patrząc na to jako na całokształt, nie uznają autorytetu. Projektanci są autorytetami sami dla siebie. Rola Tomka jest odsuwana na bok, mimo że ma ogromną wiedzę, jest świetnym krawcem i mogliby korzystać z tego, co mówi, a tego nie robią – dodaje bloger.

Kujawa uważnie śledzi dokonania uczestników programu. Jedną z osób, którym kibicuje, jest Milita Nikonorov, która odpadła z programu. Jednak wśród jego największych faworytów znalazło się dwóch finalistów.

Bardzo kibicuję Lilianie, bo jej estetyka jest bliska mojej estetyce. Uważam, że projektuje nowocześnie i ciekawie. Kibicuję też Kubie, który również ma ciekawe propozycje i widać, że potrafi projektować. To, co robi, nie jest dziełem przypadku – dodaje Kujawa.

Finałowy odcinek „Project Runway” w najbliższą niedzielę o godz. 21.00 w TVN.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Maria Sadowska: Często kupujemy ubrania tylko na jeden sezon, a powinniśmy recyklingować modę. Ja jestem królową second handów

Wokalistka zauważa, że co kilka miesięcy do sprzedaży trafiają nowe kolekcje ubrań, a te, które jeszcze nie są zniszczone i mogłyby się przydać innym, lądują na śmietniku. Podobnie jest z różnymi urządzeniami elektronicznymi, sprzętem RTV i AGD. Nowe modele z dnia na dzień wypierają starsze, a góra elektrośmieci stale rośnie. Maria Sadowska apeluje więc, by zadać sobie trochę trudu i niepotrzebne telefony, tablety czy komputery oddać do odpowiedniego punktu, z którego trafią do recyklingu i utylizacji. Artystka docenia też kreatywność swojego męża, który maluje obrazy na starych, skórzanych kurtkach i tworzy w ten sposób nietuzinkowe elementy garderoby.

Media

Edyta Herbuś: Program „Tańcząca ze światem” łączy ze sobą moją pasję do podróży, tańca i odkrywania świata. Podczas nagrań wskakuję z jednej półki energetycznej w drugą

W nowej odsłonie programu „Tańcząca ze światem” Edyta Herbuś zabierze widzów do Jordanii. Jak zaznacza, plan wyjazdu był bardzo intensywny. Przez dziewięć dni ekipa realizująca pracowała po 12 godz., by pokazać niezwykłe, kulturowe i historyczne bogactwo tego fascynującego kraju. Tancerka zdradza też, że te wyjątkowe miejsca pozwoliły jej odkryć w sobie uśpione pokłady wrażliwości i stały się powodem wielu wzruszeń.

Konsument

Brytyjscy naukowcy dowiedli, że odczuwania szczęścia można się nauczyć. Trzeba jednak stale to ćwiczyć

Sześcioletnie badania, połączone z prowadzeniem kursów uczących tego, jak poprawić samopoczucie i stać się człowiekiem szczęśliwym, wykazały, że stosując odpowiednie strategie, można uzyskać zadowalające rezultaty. Przejście kursu prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego umożliwia poprawę parametrów świadczących o samopoczuciu nawet o 15 proc. Okazuje się jednak, że zalecane ćwiczenia należy wykonywać trwale – w przeciwnym razie następuje regres do poziomu sprzed ich wdrożenia. Dobre wyniki badań skłoniły ich autora do wydania poradnika. Jego polskojęzyczna wersja ukaże się w maju.