Mówi: | Tomasz Olejniczak |
Funkcja: | projektant mody |
Tomasz Olejniczak: Zamierzam się wybrać do wróżki. Może nawet w andrzejki
Projektant lubi andrzejkowe zabawy znacznie bardziej niż wieczór sylwestrowy. Nie odpowiada mu bowiem presja związana z koniecznością szampańskiej zabawy z okazji ostatniej nocy w roku. Nie wyklucza, że w tegoroczne andrzejki wybierze się do wróżki, od niedawna wierzy bowiem w przepowiadanie przyszłości.
Zabawy w wigilię świętego Andrzeja mają w Polsce wielowiekową tradycję – pierwsze wzmianki o nich pochodzą bowiem już z XVI wieku. Dawniej wieczór imienin Andrzeja przeznaczony był wyłącznie dla niezamężnych panien, które poprzez wróżby starały się poznać swoją matrymonialną przyszłość. Obecnie andrzejki to ostatnia okazja do zabawy przed rozpoczynającym się adwentem.
– Andrzejki traktuję bardziej serio niż sylwester. Bo w sylwestera wszyscy mają ciśnienie na to, żeby to była najlepsza impreza, najbardziej wystrzałowa, szampańska zabawa – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Tomasz Olejniczak.
Projektant twierdzi, że andrzejki wciąż są w Polsce mniej popularne niż zabawy z okazji ostatniej nocy w roku, jemu jednak sprawiają znacznie większą przyjemność. Nie wyklucza, że może to wynikać z faktu, że sylwester wiąże się w jego przypadku z dużą ilością pracy.
– Każda pani chce mieć piękną kreację, a ja muszę ze wszystkim zdążyć, szczególnie po okresie świątecznym, żeby się wyrobić – mówi Tomasz Olejniczak.
Nieodłącznym elementem andrzejkowych zabaw są wróżby. Do najpopularniejszych wciąż należy lanie wosku, wróżenie z butów lub kształtu oberżyn z jabłka, a także przepowiadanie przyszłości na podstawie wahadełka. Tomasz Olejniczak przyznaje, że w ostatnim czasie zaczął wierzyć w możliwość spełniania się wróżb i przepowiedni.
– Zaczynam uważać, że coś w tym jest i rzeczywiście można zobaczyć coś więcej niż my tutaj na Ziemi, coś gdzieś jest zapisane – mówi projektant.
Właściciel marki Tomaotomo dotąd nie korzystał jeszcze z usług wróżbiarskich. Nie wyklucza jednak, że już wkrótce się to zmieni.
– Mam zamiar pójść do wróżki, może w andrzejki – mówi Tomasz Olejniczak.
Czytaj także
- 2025-01-28: Europoseł AfD: Elon Musk poprawił nasz wizerunek za granicą. Jego wsparcie nam pomaga
- 2024-11-12: Tomasz Tylicki: W programach na żywo jak „Pytanie na śniadanie” niezbędna jest swoboda. Jeżeli scenariusz za dużo by nam narzucał, to byłoby sztywno
- 2024-11-22: Tomasz Tylicki: Moje psy raz mieszkają u mnie, raz u moich rodziców. Tak sobie po prostu wędrują i jest im dobrze
- 2024-09-05: Tomasz Jacyków: Dla próżności i uciechy innych nie będę zaśmiecał tej planety. Kupuję niewiele ubrań i bardzo lubię second handy
- 2024-08-05: Tomasz Jacyków: Uwielbiam upały, gdy ciepło wychodzi z betonu i pali siedzenie w rozgrzanym samochodzie. Na wakacje jeżdżę poza sezonem
- 2024-08-28: Tomasz Jacyków: Ludzie z niską samooceną zakładają cudze metki i eksponują wielkie logo. Często noszą ubrania podrabiane, czyli są to udawacze, oszuści
- 2024-08-20: Tomasz Jacyków: W każdej grupie społecznej są osoby bardzo dobrze ubrane, relatywnie przeciętnie i tragicznie. Wiele osób ubiera się niestosownie do okazji
- 2024-05-29: Tomasz Ciachorowski: Publiczna służba zdrowia wymaga reform. Kiedy chciałem zapisać się do gastrologa, to okazało się, że na wizytę muszę czekać pół roku
- 2024-05-21: Tomasz Ciachorowski: Po czterdziestce nasze ciało nie jest już tak sprawne jak wcześniej. Imają się go różne choroby, dolegliwości i łatwiej o infekcje
- 2024-02-21: Joanna Trzepiecińska i Tomasz Dedek znowu małżeństwem. Aktorzy grają parę w spektaklu „Jak Zabłocki na mydle”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Prawo
Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.