Newsy

Okulary przeciwsłoneczne należy nosić także zimą

2013-12-05  |  08:00
Zimą wiele osób nie zwraca uwagi na negatywny wpływ promieniowania słonecznego na wzrok. Tymczasem jego skutki mogą okazać się bardzo szkodliwe dla zdrowia. Oczy należy chronić przez cały rok, niezależnie od pogody i pory roku.

Eksperci szacują, że w zimie oprócz promieniowania widzialnego, do naszych oczu dociera także 85 proc. promieniowania odbitego od śniegu. Aby ochronić się przed jego szkodliwym działaniem, należy nosić okulary przeciwsłoneczne.

– Okulary przeciwsłoneczne są potrzebne przez cały rok, niezależnie od tego, czy to jest jesienny spacer czy wyjazd na narty. Przy wybieraniu okularów powinniśmy upewnić się, że mają one wszystkie filtry i przede wszystkim polaryzację, która redukuje stopień promieni UV, jakie docierają do naszych oczu – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Zuzanna Krasnodębska, stylistka marki Belutti.

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem chronią zarówno powieki, spojówkę, rogówkę oraz wewnętrzne warstwy oka. Brak odpowiedniego zabezpieczenia przed słońcem podczas zimy może skończyć się zapaleniem spojówki lub rogówki. Zdarzają się również przypadki oparzenia plamki, które mogą prowadzić do zwyrodnienia plamki AMD, nowotworu wewnątrzgałkowego lub nawet ślepoty.

Kupując okulary najchętniej sięgamy po ciemne kolory, takie jak czerń, granat lub brąz. W tym sezonie największą popularnością wśród klientów cieszą się modele z matowymi oprawkami.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Ochrona środowiska

Radykalne formy protestów klimatycznych mogą mieć wpływ na spadek poparcia społecznego dla działań na rzecz klimatu. Najmniej akceptowalne blokady dróg czy niszczenie obrazów

Aktywiści klimatyczni coraz częściej wykorzystują pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, aby podnieść ekologiczną świadomość społeczeństwa. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu George’a Masona wykazały, że niektóre z ich działań, jak np. marsze i protesty okupacyjne, są postrzegane jako bardziej akceptowalne niż na przykład blokady dróg czy niszczenie obrazów. To sugeruje, że forma protestu może więc wpłynąć na to, jak bardzo ludzie popierają postulaty głoszone przez protestujących, ale wymaga to dalszych badań.