Newsy

Zima to trudny okres dla produktów skórzanych. Trzeba przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjno-konserwujące co 2–3 miesiące

2018-02-14  |  06:00

Zimą galanteria skórzana narażona jest na działanie wielu niekorzystnych czynników atmosferycznych. Mróz, silny wiatr, śnieg czy deszcz mogą spowodować na niej nieodwracalne zmiany, dlatego przede wszystkim powinno się unikać przemoknięcia i przesuszenia. Trzeba też pamiętać o tym, że produkty wykonane z naturalnej skóry można zabezpieczyć przed zniszczeniem i uszkodzeniami dzięki odpowiedniej pielęgnacji. Regularna konserwacja polega m.in. na delikatnym natłuszczaniu materiału przy użyciu specjalnych środków.

– Galanteria skórzana, czyli skóra naturalna, jest bardzo podatna na warunki atmosferyczne. Zwłaszcza teraz zimą, kiedy powietrze jest bardzo suche, jest duży wiatr, są duże wahania temperatur – na dworze jest bardzo zimno, a z kolei w pomieszczeniach powietrze jest ogrzewane i niestety skóry to wszystko odczuwają. Pojawiają się przesuszenia, możliwe są też pęknięcia, dlatego bardzo ważna jest konserwacja skór i profilaktyka. Najlepiej robić to co 2–3 miesiące, żeby nie dopuścić do skaz, a jeżeli już skazy się pojawią, też należy postępować w odpowiedni sposób – mówi agencji Newseria Zuzanna Lenart z Cotchi Warsaw.

By produkty wykonane z naturalnej skóry służyły nam jak najdłużej i zachowały nienaganny wygląd, powinny być odpowiednio pielęgnowane. Regularna konserwacja pozwoli się cieszyć nimi przez wiele lat. Galanteria skórzana będzie bardziej odporna na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, jeśli zastosujemy się do kilku podstawowych zasad.

– Bardzo ważne jest to, żebyśmy natłuszczali skórę. Jeżeli nie mamy specjalistycznego środka do konserwacji, możemy do tego wykorzystać zwykłą wazelinę albo olej lniany, to też jest domowy sposób, natomiast najlepiej jest korzystać ze specjalistycznych środków – mówi Zuzanna Lenart.

Zawsze powinno się też na próbę, w mało widocznym miejscu, sprawdzić, jak działa wybrany środek pielęgnacyjny na powierzchnię skóry. Pozwoli to chociażby uniknąć przebarwień.

Trzeba również pamiętać o odpowiednim suszeniu mokrej galanterii skórzanej. W przeciwnym razie może ona ulec trwałemu uszkodzeniu. Jeśli na przykład torebka zostanie wystawiona na wpływ zbyt gorącego powietrza – skóra stwardnieje, a z kolei zbyt wysuszona – straci połysk. Dlatego najlepiej suszyć ją z dala od źródeł ciepła: grzejników, kaloryferów czy kominka.

W okresie zimowym częstą przyczyną zabrudzeń na skórze jest też błoto pośniegowe. Nieumiejętnie usuwane zaschnięte plamy mogą spowodować uszkodzenie materiału.

– Jeżeli na torebce pojawi się jakieś zabrudzenie, to najlepiej jest wziąć szmatkę, delikatnie ją zwilżyć, wytrzeć to zabrudzenie. Jeżeli jest ono duże, to najlepiej oddać taką torebkę do profesjonalnej pralni chemicznej. Jeżeli nie korzystamy z danej torebki w dłuższym okresie, to najlepiej przechowywać taką torebkę w odpowiednim, bawełnianym woreczku, nie robimy tego w workach foliowych, ponieważ folia nie zapewnia odpowiedniej wentylacji – mówi Zuzanna Lenart.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.

Edukacja

Co piąte polskie dziecko padło ofiarą cyberprzemocy. Brakuje narzędzi, które pomogłyby z tym zjawiskiem walczyć

Według badań HBSC co szósty nastolatek na świecie padł ofiarą cyberprzemocy – informuje Europejskie Biuro Regionalne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W Polsce jest pod tym względem dużo gorzej. Nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci – alarmują naukowcy. Grupą najbardziej narażoną na cyberprzemoc są 13-latki. Porównanie danych z obecnej i poprzedniej edycji badania wskazuje, że dotychczasowe programy przeciwdziałania przemocy, i to nie tylko w obszarze cyber, nie są skuteczne. Eksperci podkreślają, że trzeba w nie włączyć nie tylko szkoły, ale też placówki medyczne, rodziców i samą młodzież.