Newsy

Zima to trudny okres dla produktów skórzanych. Trzeba przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjno-konserwujące co 2–3 miesiące

2018-02-14  |  06:00

Zimą galanteria skórzana narażona jest na działanie wielu niekorzystnych czynników atmosferycznych. Mróz, silny wiatr, śnieg czy deszcz mogą spowodować na niej nieodwracalne zmiany, dlatego przede wszystkim powinno się unikać przemoknięcia i przesuszenia. Trzeba też pamiętać o tym, że produkty wykonane z naturalnej skóry można zabezpieczyć przed zniszczeniem i uszkodzeniami dzięki odpowiedniej pielęgnacji. Regularna konserwacja polega m.in. na delikatnym natłuszczaniu materiału przy użyciu specjalnych środków.

– Galanteria skórzana, czyli skóra naturalna, jest bardzo podatna na warunki atmosferyczne. Zwłaszcza teraz zimą, kiedy powietrze jest bardzo suche, jest duży wiatr, są duże wahania temperatur – na dworze jest bardzo zimno, a z kolei w pomieszczeniach powietrze jest ogrzewane i niestety skóry to wszystko odczuwają. Pojawiają się przesuszenia, możliwe są też pęknięcia, dlatego bardzo ważna jest konserwacja skór i profilaktyka. Najlepiej robić to co 2–3 miesiące, żeby nie dopuścić do skaz, a jeżeli już skazy się pojawią, też należy postępować w odpowiedni sposób – mówi agencji Newseria Zuzanna Lenart z Cotchi Warsaw.

By produkty wykonane z naturalnej skóry służyły nam jak najdłużej i zachowały nienaganny wygląd, powinny być odpowiednio pielęgnowane. Regularna konserwacja pozwoli się cieszyć nimi przez wiele lat. Galanteria skórzana będzie bardziej odporna na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, jeśli zastosujemy się do kilku podstawowych zasad.

– Bardzo ważne jest to, żebyśmy natłuszczali skórę. Jeżeli nie mamy specjalistycznego środka do konserwacji, możemy do tego wykorzystać zwykłą wazelinę albo olej lniany, to też jest domowy sposób, natomiast najlepiej jest korzystać ze specjalistycznych środków – mówi Zuzanna Lenart.

Zawsze powinno się też na próbę, w mało widocznym miejscu, sprawdzić, jak działa wybrany środek pielęgnacyjny na powierzchnię skóry. Pozwoli to chociażby uniknąć przebarwień.

Trzeba również pamiętać o odpowiednim suszeniu mokrej galanterii skórzanej. W przeciwnym razie może ona ulec trwałemu uszkodzeniu. Jeśli na przykład torebka zostanie wystawiona na wpływ zbyt gorącego powietrza – skóra stwardnieje, a z kolei zbyt wysuszona – straci połysk. Dlatego najlepiej suszyć ją z dala od źródeł ciepła: grzejników, kaloryferów czy kominka.

W okresie zimowym częstą przyczyną zabrudzeń na skórze jest też błoto pośniegowe. Nieumiejętnie usuwane zaschnięte plamy mogą spowodować uszkodzenie materiału.

– Jeżeli na torebce pojawi się jakieś zabrudzenie, to najlepiej jest wziąć szmatkę, delikatnie ją zwilżyć, wytrzeć to zabrudzenie. Jeżeli jest ono duże, to najlepiej oddać taką torebkę do profesjonalnej pralni chemicznej. Jeżeli nie korzystamy z danej torebki w dłuższym okresie, to najlepiej przechowywać taką torebkę w odpowiednim, bawełnianym woreczku, nie robimy tego w workach foliowych, ponieważ folia nie zapewnia odpowiedniej wentylacji – mówi Zuzanna Lenart.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Karolina Malinowska: Wraca zainteresowanie czytelnictwem wśród dzieci. To jednoczy pokolenia i rozwija więzi rodzinne

Była modelka przekonuje, że czas spędzony wspólnie z dziećmi przy książce na pewno zaprocentuje w przyszłości. Ważne jest nie tylko czytanie maluchom, ale także zachęcanie ich do tego, by w kolejnych latach nie smartfon czy tablet, ale książka była ich najlepszym przyjacielem. W obliczu rozwoju nowoczesnych technologii Karolina Malinowska dostrzega ich potencjał w promowaniu czytelnictwa. Umożliwiają one na przykład tworzenie spersonalizowanych publikacji skrojonych na miarę naszych potrzeb.

Problemy społeczne

Firmy stawiają na coraz większą autonomię pracowników. To ważne szczególnie dla młodego pokolenia

Celem pracodawców stają się samodzielne, zmotywowane, wydajne i kreatywne zespoły. W przeciwieństwie do tradycyjnych te samozarządzające się teamy pracują autonomicznie bez ciągłej kontroli, a każdy pracownik jest właścicielem swoich celów, zadań i obowiązków, aby osiągnąć wyniki. – W organizacjach, które wprowadzają koncepcje samoorganizujących się zespołów, niewątpliwie możemy mówić o zwiększeniu zaangażowania – ocenia Tina Sobocińska, doradczyni strategiczna HR i założycielka HR4future.

Media

Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka

Biegacz zaznacza, że udział w formacie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” poszerzył jego horyzonty i dał mu nowe spojrzenie na ludzi i ich historie. Adam Kszczot podkreśla, że każdy uczestnik wniósł do programu coś unikalnego. Ich sylwetki i życiowe doświadczenia mogą więc być dla widzów przykładem i inspiracją. On sam jest pod dużym wrażeniem Radosława Majdana i Jakuba Rzeźniczaka.