Newsy

Gwiazdka Michelin dla warszawskiej restauracji Senses

2016-03-10  |  06:45

Druga polska restauracja otrzymała gwiazdkę Michelin. Po Atelier Amaro do grona najlepszych restauracji świata dołączył warszawski lokal Senses, w którym szefem kuchni jest Andrea Camastra. To kolejne w tym roku wyróżnienie dla Senses. W styczniu restauracja trafiła na prestiżową listę największych odkryć gastronomicznych The Diners Club 50 Best Discovery Series. 

W czerwonym przewodniku Michelin „Main Cities of Europe 2016”, który ukazał się 9 marca, kuchnię serwowaną w Senses określono jako innowacyjną, elegancką i nowoczesną. Inspektorzy Michelin docenili przede wszystkim połączenie tradycyjnych smaków z nowoczesnym podejściem do gotowania. Andrea Camastra przyznaje, że gwiazdka Michelin to największy dowód uznania dla każdej restauracji i każego szefa kuchni. Zapewnia jednak, że wyróżnienie to nie wpłynie na pracę jego zespołu. 

– Nie jesteśmy tutaj, żeby polować na gwiazdki Michelina. Jesteśmy tutaj, żeby osiągnąć doskonałość. Koncentrujemy się na tym, by jak najlepiej wykonywać swoją pracę. Musimy pracować tak samo, jak dotąd, gwiazdki niewiele tutaj zmieniają – mówi Andrea Camastra agencji informacyjnej Newseria Lifestyle. 

To nie pierwsze wyróżnienie dla lokalu Camastry. W przeciągu ostatnich kilkunastu miesięcy restauracja zdobyła m.in. wyróżnienie przewodnika Michelin w postaci trzech kompletów sztućców, a także czterech kucharskich czapek przyznawanych przez przewodnik „Gault et Millau”. Ponadto w styczniu, jako jedyny polski lokal gastronomiczny, Senses trafiła na listę największych odkryć gastronomicznych w ośmiu rejonach świata Diner’s Club Best Discovery Series. Andrea Camastra twierdzi, że jest to pomyślna wiadomość nie tylko dla jego restauracji, lecz także dla całego kraju.

Dobrze jest wiedzieć, że potrafimy być konkurencyjni na światową skalę. Miejsca tego typu bywają dosyć monotonne, a my mieliśmy szansę zaprezentować kraj, któremu wiele jestem winien. Jestem więc bardzo szczęśliwy, nie tylko z powodu restauracji, lecz także całego kraju – mówi Andrea Camastra. 

Współwłaściciel i szef kuchni Senses jest pół Francuzem, pół Włochem od blisko pięciu lat mieszkającym w Polsce. Praktykował m.in. w La Mirabelle w Luksemburgu, Fisherman’s Lodge w Newcastle i warszawskim Atelier Amaro, gdzie pełnił funkcję sous-chefa. Jest laureatem nagrody Szef Jutra „Gault et Millau 2015” oraz wielu innych międzynarodowych odznaczeń, m.in. Chef of The Year North England. Andrea Camastra twierdzi, że recepta na sukces w branży gastronomicznej to przede wszystkim doskonała technika i stosowanie najlepszej jakości produktów. 

– Jeżeli połączysz te dwie rzeczy, to osiągniesz bardzo wysoki poziom i zapewne to jest droga do uzyskania gwiazdek. Wcześniej pracowałem w wielu restauracjach, które miały gwiazdki Michelina i wiem, że trzeba po prostu pilnować poziomu i dodać odrobinę kreatywności. To jest ta nieuchwytna granica między tym, co zwykłe i niezwykłe – mówi Andrea Camastra. 

Dotychczas jedyną polską restauracją, która mogła się pochwalić posiadaniem gwiazdki Michelin, była warszawska Atelier Amaro, która wyróżnienie to otrzymała w 2013 roku. W tegorocznej edycji czerwonego przewodnika lokal Wojciecha Modesta Amaro utrzymał gwiazdkę po raz trzeci. Poza tym, oprócz gwiazdki dla Senses, Michelin przyznał także „sztućce” aż 52 polskim restauracjom oraz wyróżnienie Bib Gourmand dla trzech lokali.  

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Iga Baumgart-Witan: To jest ostatni rok mojej kariery. Na emeryturze chciałabym się zająć sportem niezawodowym, może zakocham się w telewizji

Ponad dwie dekady swojego życia biegaczka poświęciła sportowi. Nie ukrywa, że w niektórych momentach bardzo trudno było jej pogodzić sferę prywatną z intensywnymi treningami i wyjazdami na zawody, ale zawsze mogła liczyć na wsparcie i pomoc ze strony męża. Na bieżni spędzała dużo czasu i jak zauważyła, bardzo ucierpiały na tym jej relacje przyjacielskie i koleżeńskie. Wkrótce Iga Baumgart-Witan kończy karierę. Zamierza jednak nadal działać w sporcie, szkolić innych i współpracować z klubami. Kusi ją też telewizja.

Media

Problem patotreści w internecie narasta. Potrzebna edukacja dzieci, rodziców i nauczycieli

Co czwarty nastolatek (26 proc.) ogląda w sieci tzw. patostreamy, wulgarne, obsceniczne i nacechowane przemocą widowiska lub transmisje internetowe nadawane na żywo w serwisach streamingowych i mediach społecznościowych – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”. To zjawisko mające na młodych ludzi negatywny wpływ wciąż zyskuje na znaczeniu w przestrzeni internetowej, a prawo nie nadąża za rozwojem technologii. Specjaliści zauważają, że nie jest to tylko chwilowa moda, ale poważny problem społeczny, który wymaga zintegrowanych działań edukacyjnych i informacyjnych.

Media

Adam Kszczot: Bardzo żałuję, że nie da się drugi raz wystartować w „Tańcu z gwiazdami”. W tym roku planuję za to z żoną pójść na kurs tańca

Biegacz zapewnia, że doskonale czuje się na parkiecie i choć musi jeszcze popracować nad techniką, to taniec sprawia mu mnóstwo przyjemności, poprawia nastrój i dodaje pozytywnej energii. Wiosną ubiegłego roku Adama Kszczota można było oglądać w „Tańcu z gwiazdami”. Partnerowała mu Katarzyna Vu Manh. Niestety jego przygoda z formatem trwała bardzo krótko.