Komunikaty PR

Jak stworzyć naturalny dom w swojej okolicy?

2022-09-30  |  01:00
Biuro prasowe

Kowiesy nieopodal Łodzi to gmina, jakich wiele. Otoczona łąkami, polami uprawnymi i lasami, jest niemal typowym przykładem polskiej enklawy. W myśl powiedzenia, że cały świat jest ogrodem, to gmina, która dba o swój “kawałek ogrodu” lepiej niż inni. To właśnie tu planowana jest budowa zakładu produkcji polepszacza glebowego, który przyniesie korzyści zarówno środowiskowe jak i ekonomiczne. I co najważniejsze - uwolni nas od ton zalegających odpadów. 

Kiedyś w każdym ogrodzie znajdował się kompostownik; z czasem konsumpcyjny tryb życia sprawił, że ludzie odeszli od dobrych zwyczajów i niewiele myśląc, przestawili się na wygodniejszą opcję. Kompostowniki zaczęły znikać, w ich miejsce powstawały śmietniki. Ale nie oszukujmy się. Wyrzucanie śmieci do śmietników ma swoją cenę. Im jest ich więcej, tym więcej powierzchni ziemi zajmują wysypiska. Ogród życia się kurczy i jeśli człowiek nie zmieni swoich zwyczajów, wkrótce “kąciki ze śmieciami” zamienią się na “Kąciki ogrodu”.

W Kowiesach myślą perspektywicznie - mówi właściciel Bio Degry, Robert Kornobis. - Mieszkańcy gminy chcą mieć czysty, naturalny dom. Dlatego stawiają na bio-kompostownię.

Jak to działa? Każda bio-kompostownia, żeby miała sens, musi spełnić szereg wymogów. W zamkniętych halach znajdują się szczelne komory, w których przebiegają procesy fermentyzacji i kompostowania. Każda hala technologiczna jest wyposażona w oczyszczalnię powietrza, które jest zasysane z wewnątrz obiektu. Dzięki temu cały proces jest bezzapachowy. Kiedy proces kompostowania jest zakończony, produkt jest magazynowany pod wiatą, gdzie podlega procesowi dojrzewania. Odpady podlegające biodegredacji dostają drugie życie. Coś, co zalegałoby na normalnej stercie śmieci, staje się ważnym i użytecznym nawozem. Ten nawóz uzdatni i wzbogaci ziemię. Ogród świata dostanie zastrzyk naturalnej energii.

Oczywiście cały proces trwa, może dlatego, że jako ludzie z natury jesteśmy niewolnikami własnych przyzwyczajeń. Jest nawet takie powiedzenie, że przyzwyczajenie to druga natura człowieka. Ale jeśli już mowa o naturze… Żadna ludzka natura, czy to pierwsza, czy dziesiąta, nie będzie miała sensu bycia, jeśli dziś nie zadbamy o naturę pierwotną. A droga do zatrzymania zagłady jest tylko jedna. Zaufać naukowcom i instynktowi, który podpowiada, że aby przetrwać, trzeba oddać matce ziemi to, co z niej eksploatujemy. Jak w każdej dobrej relacji podstawą jest wzajemność. Oddajemy, to, co zabieramy; dbamy o to, o eksploatujemy - dodaje Kornobis. - W innym przypadku jak w związkach międzyludzkich - jeśli jedna strona tylko bierze, jest duże prawdopodobieństwo, że w końcu zostanie sama, bo każde źródło prędzej czy później się wyczerpie.

Przez lata zaniedbań wobec przyrody doprowadziliśmy do sytuacji, kiedy dziś stoimy niemal na progu katastrofy ekologicznej. Dziś nie ma już czasu na zastanawianie się, ile jeszcze przyroda wytrzyma. Nadszedł czas działania. Naukowcy są przygotowani; dzięki ich nieustannej pracy dziś mamy już narzędzia do traktowania przyrody z szacunkiem. Czas, by wcielić w czyn wszystkie piękne słowa o ekologii, którymi szastamy od lat. Czas na segregację śmieci i na radzenie sobie z ich hałdami w sposób zdecydowany. Oprócz konkretnych gestów ważna jest również aktywność uświadamiająca. Dzieci najszybciej nauczą się dobrych nawyków podglądając dorosłych.

Chińskie przysłowie mówi: Jeśli myślisz rok naprzód - sadź ryż, jeśli myślisz 10 lat naprzód - sadź drzewo. Lecz jeśli myślisz 100 lat naprzód - ucz ludzi - mówi Kornobis. - Nie ma innej drogi dla wyrobienia dobrych nawyków, które staną się drugą naturą czowieka. A w tym wszystkim chodzi o to, żeby ta “druga natura” była spójna z naturą w ogóle.

Za kilkanaście lat bio-kompostownie będą standardem, bez którego nie będziemy wyobrażali sobie życia. Efektywne wykorzystanie odpadów w bio-kompostowniach ma jeszcze jeden wymierny, gospodarczy aspekt. Oprócz tego, że tworzy coś z niczego, daje również realne miejsca pracy. Gmina Kowiesy ze swoją bio-kompostownią może być spokojna o swój kawałek “ogrodu”. Miejmy nadzieję, że inne gminy wezmą z niej przykład.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Hobby Bezpieczna obserwacja zwierząt. Pomoże wytrzymała fotopułapka Biuro prasowe
2024-08-12 | 09:27

Bezpieczna obserwacja zwierząt. Pomoże wytrzymała fotopułapka

Dlaczego i w jaki sposób prowadzić obserwację zwierząt w lesie? Obserwacja zwierząt to hobby, które może być zarówno relaksujące, jak i bardzo rozwijające. Uczy
Hobby Budujemy domki dla dzikich pszczół – Port Łódź zaprasza na kolejne eko warsztaty
2024-08-07 | 12:30

Budujemy domki dla dzikich pszczół – Port Łódź zaprasza na kolejne eko warsztaty

Łódzkie Centrum Handlowe przy Pabianickiej 245 zaprasza na kolejne bezpłatne warsztaty w ramach rodzinnego cyklu zajęć edukacyjnych wspierających bioróżnorodność –
Hobby Targi rękodzieła i warsztaty w Fuzji Łódź - czyli spotkanie pasji z kreatywności
2024-08-05 | 16:15

Targi rękodzieła i warsztaty w Fuzji Łódź - czyli spotkanie pasji z kreatywności

To będzie nie lada gratka dla wszystkich miłośników rękodzieła i mody – Fuzja Łódź zaprasza na wyjątkowe sobotnie wydarzenie. 10 sierpnia odbędą się tutaj Targi

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Podróże

Paulina Sykut-Jeżyna: Byłam już na Mazurach, a teraz lecę do Grecji. Wszędzie ceny wzrosły, ale przecież można wybierać różne miejsca i wedle uznania planować wydatki

Prezenterka podkreśla, że jej tegoroczne wakacje mają dwie odsłony. Cieszy się, że wraz z bliskimi udało jej się już spędzić trochę czasu na ukochanych Mazurach, a z kolei teraz udaje się do Grecji i ma nadzieję, że urlop upłynie jej pod znakiem odpoczynku, wyciszenia i ładowania akumulatorów. Paulina Sykut-Jeżyna dostrzega, że ceny wzrosły, ale podkreśla, że zawsze można wybrać takie miejsca na wakacyjny wypoczynek, gdzie ten wzrost nie będzie tak mocno odczuwalny.

Media

Agnieszka Hyży: Ja, Maciek Rock i Maciek Dowbor byliśmy taką świętą trójcą Polsatu. Ale my nie mamy tak mocnego miejsca i pomysłu na siebie w internecie jak Maciej Dowbor

Prezenterka żałuje, że Maciej Dowbor pożegnał się z Polsatem, ale szanuje jego decyzję i wierzy, że przed nim kolejne ciekawe wyzwania zawodowe. Agnieszka Hyży niezwykle miło wspomina czasy, kiedy mieli przyjemność ze sobą współpracować, i nie ukrywa, że wciąż sporo się od niego uczy, chociażby obserwując jego aktywność w mediach społecznościowych. Cieszy się także na każde spotkanie z nim.