Jarmark „Żuławskie Smaki” już 7 i 8 października w CH Osowa
Ekologiczny jarmark domowych specjałów, który zdążył podbić serca mieszkańców Trójmiasta, ponownie pojawi się w CH Osowa 7 i 8 października. „Żuławskie Smaki” to żywność „slow food” tworzona przez lokalnych rzemieślników. Nie braknie tu wędlin własnej produkcji, pierogów, kiszonek, wypieków, a także prawdziwie jesiennych przysmaków, jak miody z domowej pasieki czy innowacyjna nutella ze śliwek. A wszystko to zgodnie z kuchnią regionalną, czyli „po żuławsku”.
Kolejna edycja „Żuławskich Smaków” to okazja, by wyposażyć na jesień swoje spiżarnie w zdrowe, ekologiczne produkty. Jarmark ponownie zawita do CH Osowa w najbliższych dniach - 7 i 8 października. Lokalni producenci zaoferują wyroby, które na co dzień tworzą w swoich domach czy niewielkich manufakturach, zgodnie z ideą slow food, a więc z prostych, naturalnych składników, bez dodatku ulepszaczy. Dodatkowo będą to dania i produkty regionalne, z których słynie Gdańsk i okolice.
Podczas jarmarku dostępna będzie cała gama najróżniejszych smaków. Aromatyczne wędliny, domowe pierogi, słodkie wypieki, naturalne miody z domowej pasieki, zdrowe kiszonki oraz wiele innych specjałów niedostępnych w komercyjnej sprzedaży. Oprócz tradycyjnych potraw lokalni producenci starają się zaskakiwać również nowymi smakami proponując takie innowacje jak keczup z cukinii, czy nutella śliwkowa.
Podczas wydarzenia wystawcy nie tylko będą sprzedawać swoje wyroby, lecz także chętnie opowiedzą
o nich wszystkim zainteresowanym. To dobra okazja, by zasmakować się w kuchni żuławskiej
a jednocześnie także poznać jej specyfikę.
Na tegorocznym jarmarku można będzie spotkać wystawców, takich jak „Miody Gustawa”, „Specjały
z Borów”, „Browar Żuławy”, „Kuchnia Halinki”, „Słodki Zakątek”, „Żuławskie Smaki” czy „Kiszonki”. Najbliższe „Żuławskie Smaki” czynne będą 7 i 8 października, w godzinach otwarcia galerii,
czyli 10.00-21.00.

Jak pestycydy trafiają na nasze stoły? - nowy raport ujawnia niespójności w polityce UE

Czy dzieci mogą jeść pieczarki i od jakiego wieku jest to bezpieczne?

Polacy mylą piwo alkoholowe i bezalkoholowe - połowa z nich chce zakazu reklamy dla obu wariantów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.