Newsy

W maju premiera słuchowiska „Szepczący w eterze”. Punktem wyjścia był tekst Howarda Phillipsa Lovecrafta

2016-04-14  |  07:05

Słuchowisko „Szepczący w eterze” na podstawie opowiadania Howarda Phillipsa Lovecrafta „Szepczący w ciemności” zadebiutuje w maju. Tekst zaadaptował Jakub Ćwiek, który przeniósł miejsce akcji opowiadania do Polski. By zachować klimat oryginału, twórcy słuchowiska zadbali o odpowiednią muzykę i specjalne efekty dźwiękowe.

Howard Phillips Lovecraft to amerykański pisarz, autor fantasy i opowieści grozy, które składają się na tzw. mitologię Cthulhu. Twórcy słuchowiska „Szepczący w eterze” przyznają, że nowy projekt był ogromnym wyzwaniem. Chodziło o to, by tekst mistrza ująć w nowe klamry, a jednocześnie zachować walory estetyczne oryginału.

To jest taki trochę eksperyment, ponieważ wzięliśmy na warsztat absolutnego klasyka, czyli H.P. Lovecrafta i powierzyliśmy to Kubie Ćwiekowi, świetnemu młodemu pisarzowi, który bardzo lubi mieszać gatunki i świetnie zna popkulturę. I Kuba napisał dla nas nową wersję opowiadania „Szepczący w ciemnościach”, przeniósł akcję do Polski, ale zachował klimat oryginału i nadal jest bardzo straszne, tylko bardziej współczesne – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Michał Szolc, producent słuchowiska, Storytel Polska.

Michał Szolc tłumaczy, że zdecydował się sięgnąć po twórczość Lovecrafta, bo jest ona uniwersalna. Nie chodziło jednak o wierne odzwierciedlanie tekstu, tylko o pewnego rodzaju improwizację.

Wydaje mi się, że Lovecraft jest ponadczasowy. Ale stwierdziliśmy, że zamiast nagrywać jego oryginalne opowiadania, które może nieco się zestarzały, trochę je uwspółcześnimy i stąd pomysł, żeby napisać i nagrać je na nowo. A ponieważ lubimy zabawę dźwiękiem, to postanowiliśmy znowu puścić wodze fantazji i udźwiękowić to wszystko – podkreśla Michał Szolc.

W pracę nad powstaniem słuchowiska zaangażowanych jest dwóch aktorów – Rafał Maćkowiak („Dom dla lalek”, „Prosta historia o miłości”, „33 sceny z życia”) i Andrzej Mastalerz („Historia Roja”, „Kamienie na szaniec”, „Pokłosie”, „W ciemności”).

–  Rafał Maćkowiak, który jest głównym bohaterem, nagrywa podcast o różnych dziwnych zdarzeniach. A Andrzej Mastalerz wcielił się w rolę człowieka, który jest tymi zdarzeniami dotknięty i pisze do naszego głównego bohatera o tym, co mu się przydarzyło – wyjaśnia Michał Szolc.

Rafał Maćkowiak podkreśla, że chętnie zaangażował się w ten projekt i jest ciekawy efektów zakończonych właśnie nagrań.

Jestem ciekawy, jak to wypadnie, to jest mój pierwszy raz, kiedy nagrywam słuchowisko, z czego bardzo się cieszę. Mam doświadczenie w czytaniu książek. Dosyć sporo tych książek czytałem w radiu i to jest chyba coś trochę innego, bo tutaj jednak to ma mieć takie poczucie naturalności, nie tekstu czytanego – mówi Rafał Maćkowiak, aktor.

Michał Szolc, który przed laty porzucił prace w korporacji, założył studio nagraniowe i zajął się produkcją i postprodukcją dźwięku, przyznaje, że słuchowisko jest o wiele ciekawsze niż audiobook i daje twórcom dużo większe możliwości. Przekaz można bowiem uatrakcyjnić na wiele sposobów.

Jest to bardzo bogata forma, która bardzo dobrze działa na wyobraźnię, pozwala zamknąć oczy i zupełnie odpłynąć. Jest muzyka, która zazwyczaj gra bardzo ważną rolę, podkreśla emocje, dodaje dynamiki i są efekty specjalne. Można je nagrywać osobno i potem połączyć to wszystko razem, co sprawia wrażenie takiego trochę filmu bez obrazu – mówi Michał Szolc.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.

Konsument

Zmiany klimatu uderzają w portfele konsumentów. Podniosą ceny żywności nawet o 3 pkt proc. rocznie

Coraz wyższe średnie temperatury obserwowane na świecie przekładają się na wzrost cen żywności. Problem dotyczy zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu obliczyli, że do 2035 roku zdarzenia klimatyczne podniosą ceny żywności o 0,9–3,2 pkt proc. rocznie, a ogólny poziom inflacji o 0,3–1,1 pkt proc. Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące zmian cen artykułów żywnościowych ze 120 krajów świata w ciągu ostatnich 30 lat.