Newsy

Adam Adamonis o zmianie nazwiska: początkowo reżyser „Przyjaciółki” wołał do mnie „adonis”

2015-08-19  |  06:50

Adam Adamonis, aktor, którego widzowie serialu „Przyjaciółki” wcześniej znali jako Adam Krawczyk, nie bał się, że zmiana nazwiska odbierze mu fanów ani że będzie musiał od nowa pracować na swoją popularność.  Koledzy z planu już się przyzwyczaili do tej zmiany, większość ludzi również. Aktorowi zdarza się jednak czasem słyszeć oskarżenia, że zrobił to dla lepszego brzmienia.

Zmiana nazwiska pojawiła się z pragnienia, a nie z potrzeby, że coś mi to da. Poczułem, że albo je wezmę, będzie ze mną i będę cały czas trzymał taką ideę i energię dziadka, albo nie. Nie było ważne, że wykonując zawód, pracowałem na nazwisko Krawczyk. Dopiero później pojawiła się chwila zastanowienia, pomyślałem, że ludzie mogą mnie nie kojarzyć – opowiada Adam Adamonis w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Aktor zmienił nazwisko w lipcu, po śmierci dziadka, na którego przez całe życie mógł liczyć. Gdyby tego nie zrobił, nazwisko zostałoby zapomniane. Koledzy z planu serialu „Przyjaciółki” początkowo żartowali sobie z nazwiska, szybko się jednak przyzwyczaili. Niektórzy fani natomiast do tej pory zarzucają mu, że zrobił to dla lepszego brzmienia.

Na planie „Przyjaciółek” reżyser na początku mówił do mnie: „Adonis zaczynamy”. Nie mógł się przyzwyczaić. Teraz już mówi poprawnie i wszyscy zaczynają mówić. Czasem jednak ludzie pytają: „Wziąłeś to nazwisko, żeby mieć lepsze brzmienie, tak?”. Odpowiadam wtedy: „Jeśli tak myślisz, to tak” – wyznaje aktor.

Dziadek Czesław Adamonis był czołgistą i walczył w obronie Polski. Urodził się we Woronowie (dziś Białoruś), a później jak większość Polaków został przesiedlony.

Jest zasłużony dla Polski, był na Syberii. Pamiętam taką historię, którą mi opowiadał. Bomba trafiła w czołg. Tylko dziadek mógł wyjść przez ten otwór z przodu i nie mógł pomóc kolegom. Pamiętam jego twarz, mówił to tak zimno, ale gdzieś tam w środku było dużo emocji. Jak byłem mały, to powiedziałem mu, że będę miał to nazwisko – wspomina Adam Adamonis.

Dziadek wspierał aktora przez całe życie, i emocjonalnie, i finansowo.

– To był człowiek, który jeśli tylko powiedziałem, że czegoś potrzebuję, żeby się rozwijać, to mi pomagał.  Czasem rodzice mówili: „Tego nie możemy”, a dziadek mówił: „Masz, idź w to”. Nie było żadnej negacji. Dziadka nie ma, a nazwisko umarłoby, ponieważ tylko mama ma je jako panieńskie – opowiada Adam Adamonis.

W przeszłości nazwisko zmienił m.in. Borys Szyc. Wcześniej nazywał się Michalak, jednak przez żal do ojca, który zostawił jego matkę, wziął właśnie nazwisko panieńskie mamy.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku

Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę

Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.

Gwiazdy

Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało

Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.

Ochrona środowiska

Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić

Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.