Newsy

Edyta Herbuś: możliwość występowania w operze „Salome” w Teatrze Narodowym w Pradze to dla mnie bardzo duże wyróżnienie

2014-08-27  |  06:00

26 października Edyta Herbuś zadebiutuje w spektaklu „Salome” wystawianym w Teatrze Narodowym w Pradze. Przygotowania do opery tanecznej rozpoczynają się już w połowie września i będą trwały 1,5 miesiąca. Na czas prób i występów aktorka będzie mieszkać w stolicy Czech.

Tancerka otrzymała propozycję wystąpienia w spektaklu w Pradze po sukcesie, jaki odniosło przedstawienie „Barocco”. Jego premiera odbyła się 4 czerwca w Centrum Kultury w Lublinie, a współproducentem sztuki był Lubelski Teatr Tańca.

To dla mnie bardzo ważny projekt i bardzo duże wyróżnienie. Propozycję współpracy otrzymałam po lubelskiej premierze „Barocco” – spektaklu w reżyserii Ani Godowskiej, bazującym na ruchu współczesnym, opowiadającym o kobiecej mocy. Ten spektakl zaowocował zaproszeniem do opery „Salome”. Jestem bardzo podekscytowana – nowa scena, nowi współpracownicy oraz nowa przestrzeń dla ruchu współczesnego. To jest fajny łącznik między pomiędzy tańcem a aktorstwem. W ten sam sposób buduje się i kreuje postać –  stwierdza Herbuś.

Tancerka przyznaje, że na czas przygotowań czeka ją przeprowadzka do Pragi. W Czechach zostanie ona przynajmniej do czasu premiery „Salome”.

Zamieszkam tam, bo próby będą odbywać się każdego dnia i będą bardzo intensywne. Czuje ogromne podekscytowanie – mówi agencji Newseria Lifestyle Herbuś.

Jeszcze przed wyjazdem do Czech Edyta Herbuś zaprezentuje się w spektaklu „Barocco” warszawskiej publiczności. Przedstawienie zostanie wystawione 16 września w Teatrze Studio.

„Barocco” to spektakl, który porusza tematykę wyrażania się przez kobiety, czyli to, czy rzeczywiście mamy odwagę, by wyjść z naszą prawdą na zewnątrz, czy nasza forma nas nie ogranicza. To spektakl, nad którym bardzo intensywnie pracowałam ostatnie pół roku. Musiałam nauczyć swojego ciała trochę innego ruchu, bardziej latynoamerykańskiego. Charakteryzuje się on tym, że choć jest piękny i estetyczny, to utrzymany w pewnych ramach, co ogranicza ciało, w przeciwieństwie do tańca współczesnego, który daje totalną wolność – dodaje Herbuś.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Dorośli nie umieją rozmawiać o dojrzewaniu ze swoimi dziećmi. Młodzi czerpią wiedzę głównie z internetu

Dojrzewanie i to, co w tym okresie dzieje się z ciałem i emocjami, to w wielu polskich domach wciąż temat tabu. Nawet jeśli rodzice i opiekunowie podejmują temat, to często się okazuje, że nie za bardzo wiedzą, jak mają o tym rozmawiać ze swoimi dziećmi. Młodzi najczęściej szukają odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości w internecie, jednak nie zawsze są to jakościowe treści, zgodne z aktualną wiedzą i pochodzące od wykwalifikowanych ekspertów. – Chcieliśmy stworzyć miejsce, gdzie znajdą bezpieczną wiedzę na temat wszystkiego, co się dzieje w ich ciele, głowie i duszy w tak ważnym momencie w ich życiu – mówi Olga Kwiecińska, założycielka i pomysłodawczyni Cześć Ciało.

Media

Robert El Gendy: Z Klaudią Carlos jesteśmy różni charakterologicznie, ale doskonale się uzupełniamy. Jak mam słabszy dzień, to ona przejmuje kontrolę nad rozmową lub odwrotnie

Nowi gospodarze TVP2 nie mogą się nachwalić zarówno atmosfery, jaka panuje w TVP, jak i siebie nawzajem. Robert El Gendy bardzo się cieszy z tego, że może prowadzić „Pytanie na śniadanie” z Klaudią Carlos i przekonuje, że ich duet ma duży potencjał. Na wizji doskonale się dogadują i uzupełniają, a poza kamerami  mają wiele wspólnych tematów do rozmów.

Prawo

Świadomość społeczna na temat ryzyka publikowania wizerunków dzieci w internecie nadal bardzo niska. UODO apeluje o ostrożność

Kilkaset milionów zdjęć codziennie jest publikowanych w internecie, wśród nich wiele z udziałem dzieci. Zdjęcia i wideo zamieszczają zarówno rodzice, jak i placówki oświatowe, do których dzieci uczęszczają. Materiały te, bez względu na to, z jaką intencją są publikowane, mogą trafić w niepowołane ręce i posłużyć do ataku hejterskiego na dzieci, kradzieży ich cyfrowej tożsamości, a nawet zostać wykorzystane przez osoby o skłonnościach pedofilskich. Podkreślają to eksperci UODO i Fundacji Orange w poradniku skierowanym do osób pracujących w placówkach i organizacjach działających na rzecz dzieci.