Newsy

Grażyna Wolszczak ma nowe sportowe hobby. Uprawia nordic walking

2014-05-19  |  06:10
Grażyna Wolszczak intensywnie uprawia nordic walking, czyli maszerowanie z kijkami. Aktorka uważa, że jest to sport dla wszystkich, ale nie każdy w Polsce potrafi profesjonalnie chodzić i używać kijków.

Wiele lat temu zobaczyłam w Austrii, że ludzie chodzą z kijkami narciarskimi po górach. Myślę sobie, co to za głupi pomysł. Jeszcze wtedy nie wiedziałam, że jest to nowa dziedzina sportu, ruszania się – wspomina swoją pierwszą styczność z nordic walking Grażyna Wolszczak.

Aktorka dziś chętnie trenuje nordic walking nad Wisłą i jest zagorzałą zwolenniczką tej dyscypliny, która wymyślona została w Finlandii na początku XX w. z myślą o całorocznym treningu dla narciarzy biegowych.

Kije są bardzo fajną alternatywą dla innych zajęć, dlatego że zawsze można sobie gdzieś tam, niezależnie od pogody, pochodzić. To daje dużo więcej niż normalne chodzenie na spacery, ponieważ wymaga zaangażowania całego ciała. Na przykład przy bieganiu kolana się niszczą. To jest sport dla wszystkich. Oczywiście można się obijać, tak jak w każdej dziedzinie, i chodzić sobie lightowo, ale można się też naprawdę nieźle namachać – mówi Grażyna Wolszczak.

Uprawianie nordic walkingu rozwija m.in. mięśnie ramion i nóg, wzmacnia mięśnie barków i brzucha. Spala się także więcej kalorii niż przy normalnym spacerze. Prawidłowy trening korzystnie wpływa m.in. na układ oddechowy i sercowo-naczyniowy. Gwiazda, znana z serialu „Na Wspólnej”, podkreśla jednak, że wiele osób niewłaściwie wykonuje ćwiczenia.

Głównym błędem jest chodzenie prawa ręka, prawa noga. Najczęściej tak chodzą staruszkowie w parkach, machając z przodu tymi kijami, co też jest kompletnie bez sensu, ale dobrze, że chodzą – twierdzi aktorka.

Grażyna Wolszczak ma 56 lat. Oprócz nordic walkingu jest także miłośniczką jogi i zajęć na siłowni. Od 16 lat jeździ też na nartach. Fanami nordic walkingu są także Anna Popek, Norbi i Tomasz Zubilewicz. Dyscyplinę od lat uprawia też chętnie Jolanta Kwaśniewska oraz Grzegorz Skawiński, lider zespołu Kombii.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Dorośli nie umieją rozmawiać o dojrzewaniu ze swoimi dziećmi. Młodzi czerpią wiedzę głównie z internetu

Dojrzewanie i to, co w tym okresie dzieje się z ciałem i emocjami, to w wielu polskich domach wciąż temat tabu. Nawet jeśli rodzice i opiekunowie podejmują temat, to często się okazuje, że nie za bardzo wiedzą, jak mają o tym rozmawiać ze swoimi dziećmi. Młodzi najczęściej szukają odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości w internecie, jednak nie zawsze są to jakościowe treści, zgodne z aktualną wiedzą i pochodzące od wykwalifikowanych ekspertów. – Chcieliśmy stworzyć miejsce, gdzie znajdą bezpieczną wiedzę na temat wszystkiego, co się dzieje w ich ciele, głowie i duszy w tak ważnym momencie w ich życiu – mówi Olga Kwiecińska, założycielka i pomysłodawczyni Cześć Ciało.

Media

Robert El Gendy: Z Klaudią Carlos jesteśmy różni charakterologicznie, ale doskonale się uzupełniamy. Jak mam słabszy dzień, to ona przejmuje kontrolę nad rozmową lub odwrotnie

Nowi gospodarze TVP2 nie mogą się nachwalić zarówno atmosfery, jaka panuje w TVP, jak i siebie nawzajem. Robert El Gendy bardzo się cieszy z tego, że może prowadzić „Pytanie na śniadanie” z Klaudią Carlos i przekonuje, że ich duet ma duży potencjał. Na wizji doskonale się dogadują i uzupełniają, a poza kamerami  mają wiele wspólnych tematów do rozmów.

Prawo

Świadomość społeczna na temat ryzyka publikowania wizerunków dzieci w internecie nadal bardzo niska. UODO apeluje o ostrożność

Kilkaset milionów zdjęć codziennie jest publikowanych w internecie, wśród nich wiele z udziałem dzieci. Zdjęcia i wideo zamieszczają zarówno rodzice, jak i placówki oświatowe, do których dzieci uczęszczają. Materiały te, bez względu na to, z jaką intencją są publikowane, mogą trafić w niepowołane ręce i posłużyć do ataku hejterskiego na dzieci, kradzieży ich cyfrowej tożsamości, a nawet zostać wykorzystane przez osoby o skłonnościach pedofilskich. Podkreślają to eksperci UODO i Fundacji Orange w poradniku skierowanym do osób pracujących w placówkach i organizacjach działających na rzecz dzieci.