Mówi: | Natalia Janoszek |
Funkcja: | aktorka |
Natalia Janoszek: W Bollywood nie tylko tańczymy i śpiewamy. Kręci się tam prawdziwe kino
Bollywood to coś więcej niż taniec i śpiew – twierdzi Natalia Jaroszek. Aktorka podkreśla, że indyjska kinematografia to także ambitne filmy, podejmujące trudne tematy społeczne, takie jak na przykład przemoc wobec kobiet. Zaznacza też, że ona grywa wyłącznie w tego rodzaju filmach. W ostatnim wcieliła się w postać marzącej o sławie dziewczyny, która po gwałcie i porwaniu musi bronić swojego dobrego imienia.
Natalia Janoszek od kilku lat z powodzeniem rozwija karierę aktorską w dwóch wielkich przemysłach filmowych: Hollywood i Bollywood. W Indiach zadebiutowała w 2013 roku rolą Afreen w dramacie „Dreamz”. Aktorka twierdzi, że podstawową różnicą w pracy na planach zdjęciowych w Los Angeles i Mumbaju jest inna mentalność ludzi – w Indiach przejawiająca się w podporządkowaniu kobiety mężczyźnie oraz specyficznym podejściu do seksualności i erotyki.
– Jest coś takiego, że w sferze publicznej seks i jakaś taka wulgarność jest tematem tabu, a w filmach bardzo dużo się tego używa, co zawsze mnie szokuje – mówi Natalia Janoszek agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.
Różnice obejmują także pracę na planie zdjęciowym, która w Indiach zajmuje znacznie więcej czasu. W Hollywood na zdjęcia poświęca się przeciętnie od 20 do 60 dni, w Bollywood niektóre filmy kręci się natomiast nawet 120 dni zdjęciowych. Polka nie ma jednak podobnego doświadczenia – jak dotąd udawało się jej skończyć pracę maksymalnie po 60 dniach zdjęciowych.
– Na pewno różni się tym, że jest śpiew i taniec, mimo że większość moich filmów jest festiwalowa, więc jest bliższa Hollywood. I nie jest tak, że tylko śpiewamy, tańczymy i na tym polega nasze granie, tylko faktycznie kręci się prawdziwe kino – mówi Natalia Janoszek.
Bollywood to umowna nazwa filmów powstających w wytwórniach w Mumbaju, a także całej indyjskiej kinematografii komercyjnej określanej często jako masala movie. Kino to charakteryzuje się długim czasem projekcji – nawet do 180 minut, oraz dużą liczbą piosenek połączonych z choreografiami tanecznymi. Od kilku lat indyjskie kino komercyjne, zwłaszcza Bollywood, przechodzi jednak metamorfozę, formą i tematyką zbliżając się do kina artystycznego z Bengalu i Kerali.
– Ostatni mój film „Flame”, za który dostałam nagrodę, pokazywał historię wierzeń w wiedźmy w Indiach w dystrykcie Gujarat. Mówi się, że to są zabobony, że tego już nie ma, ale to dalej istnieje – mówi Natalia Janoszek.
Filmy z dużą ilością muzyki i tańca wciąż są podstawowym produktem Bollywood, coraz częściej powstają jednak także obrazy pozbawione tych elementów. Podejmują one tematykę do niedawna będącą społecznym tabu, m.in. przemoc wobec kobiet, handel żywym towarem, seksualność kobiet, przestarzałe normy społeczne i przesądy.
– Dobrze, że kino bollywoodzkie się na to otwiera i że się o tym mówi, bo mimo wszystko tam jest dalej cenzura i jest cenzor, który gdzieś te filmy akceptuje. Dobrze, że oni coraz więcej mają swobody w mówieniu o sobie, o swoich przywarach, a nie tylko pokazują Indie z tej dobrej strony – mówi Natalia Janoszek.
W najnowszym filmie „Beauty Queen: Follow Your Dream” Polka gra dziewczynę, która przyjeżdża do Indii, marząc o wielkiej karierze filmowej. Zostaje uprowadzona i zgwałcona, niestety, przez indyjski wymiar sprawiedliwości traktowana jest nie jak ofiara, lecz jak prostytutka. Film ten oparty jest na prawdziwych wydarzeniach. Aktorka twierdzi, że fakt ten powoduje, że trudno jest grać tę rolę.
– Ten fakt pokazuje to, że nadal kobiety, które są ofiarami przemocy seksualnej, nie są tu traktowane jako ofiary i one muszą udowodnić, że to nie jest ich wina, że one tego nie chciały – mówi Natalia Janoszek.
Pod koniec wakacji aktorka rozpocznie pracę na planie polskiej produkcji. Będzie to film kinowy, którego premiera może się odbyć jeszcze w tym roku.
Czytaj także
- 2024-08-13: Natalia Nykiel: Ostatnio dużo się rozciągam, biegam i zrezygnowałam z alkoholu. Chcę być w jak najlepszej formie przed treningami do „Tańca z gwiazdami”
- 2024-08-19: Natalia Nykiel: Dla mnie to jest bardzo szalony rok, ale ja uwielbiam, jak mam wypchany kalendarz. Wtedy czuję, że żyję i czerpię z tego bardzo dużo energii
- 2024-02-26: Krystyna Sokołowska (Miss Polonia 2022): Moim celem podczas konkursu Miss World jest oczywiście korona. Jeżeli będzie to Top 5 czy Top 10, to również będziemy zachwyceni
- 2024-02-19: Krystyna Sokołowska (Miss Polonia 2022): Przygotowywałam się do finału Miss World w Indiach półtora roku. Zgodnie z ideą konkursu skupiłam się na projektach społecznych i charytatywnych
- 2024-01-02: Aneta Glam-Kurp: Nie chciałam się przywitać z Natalią Janoszek, bo słyszałam, że oszukała całą Polskę, a ja nie toleruję kłamstwa. W dżungli spojrzałam na nią z innej perspektywy
- 2024-01-17: Natalia Janoszek: Wiedziałam, że dziewczyny z programu „Królowa przetrwania” mają już wyrobioną opinię na mój temat. Znalazłam się w ogniu ich pytań
- 2024-01-31: Natalia Janoszek: Jestem pod opieką psychologa i psychiatry. Już nie zamierzam się chować ani być ofiarą tylko dlatego, że jestem przez kogoś atakowana
- 2023-12-29: Natalia Janoszek: Mimo że minęło już dużo czasu od wybuchu afery, to ja nadal dostaję życzenia śmierci. Czekam na sądowne rozstrzygnięcie tej sprawy
- 2023-12-19: Natalia Uliasz: Buduję życie między Polską a Bali. Żyję tam zdrowo i holistycznie, ale tęsknię za Warszawą i światem mody
- 2023-12-13: Ada Fijał: Projekty Macieja Zienia są na światowym poziomie. Tym nazwiskiem powinniśmy się chwalić za granicą
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.