Newsy

Zofia Zborowska: podejście Polaków do osób homoseksualnych się zmieni, ale dopiero za kilkadziesiąt lat

2018-08-07  |  06:18

Nastawienie polskiego społeczeństwa do par homoseksualnych, zdaniem aktorki, powoli się zmienia na korzyść. Znacznie większą tolerancją odznaczają się jednak mieszkańcy dużych miast takich jak Warszawa, w mniejszych miejscowościach wciąż dominują tradycyjne poglądy. Aktorka nie ma wątpliwości, że musi minąć jeszcze kilkadziesiąt lat, by Polacy całkowicie zaakceptowali związki tej samej płci.

Zofia Zborowska traktuje homoseksualizm jako zjawisko równie naturalne jak heteroseksualizm. Jej zdaniem w XXI wieku temat ten nie powinien stanowić społecznego tabu ani wywoływać kontrowersji. Wśród znajomych aktorki znajdują się pary tej samej płci, które nie ukrywają swojej orientacji seksualnej, wielu Polaków wciąż jednak wstydzi się przyznać do homoseksualizmu.

To nie jest temat tabu, to jest zwykły, normalny temat, tak jak wegetarianizm, weganizm czy impreza w piątek – mówi Zofia Zborowska agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Aktorka jest zdania, że o tolerancji wobec odmienności należy mówić, a osobom homoseksualnym okazywać wsparcie. W ten sposób postawa niechętnej im części społeczeństwa może się zmienić. Nie ma wątpliwości, że tak właśnie się stanie, przypuszcza jednak, że owe zmiany w mentalności Polaków nie nastąpią zbyt szybko.

To się zmieni, ale za parędziesiąt lat. Nam jeszcze potrzeba trochę czasu, ale jestem dobrej myśli, otwieramy się, otwieramy swoje głowy – mówi Zofia Zborowska.

Aktorka podkreśla, że problem nietolerancji dotyczy przede wszystkim mniejszych miejscowości, gdzie wciąż panują tradycyjne poglądy na obyczaje.

Warszawa to jest centrum, stolica, tu ludzie są inni, tu powoli zaczyna być multikulti, wszystkie mieściny, miasteczka, potrzeba czasu, ale bądźmy dobrej myśli – mówi gwiazda.

Istotną rolę w propagowaniu tolerancji wobec homoseksualizmu może odegrać kino. We współczesnej polskiej kinematografii wciąż powstaje jednak stosunkowo niewielka liczba filmów poruszających tę tematykę. Do nielicznych wyjątków należą takie obrazy jak „Płynące wieżowce”, „W imię”, „Siedem przystanków na drodze do raju” czy „Kochankowie z Marony”.

Może dlatego, że PiS nie daje dofinansowania na takie tematy. Wydaje mi się, że z roku na rok jest coraz więcej filmów o tego typu tematyce – uważa Zofia Zborowska.

Gwiazda wzięła udział w pokazie przedpremierowym filmu „Nieposłuszne” w reżyserii nagrodzonego Oscarem Sebastiana Leilo. Jest to historia zakazanej miłości między dwiema żydówkami – żyjącej w ortodoksyjnej społeczności i zamężnej z młodym rabinem Esti oraz jej pierwszej miłości Ronit. W roli drugiej z kobiet wystąpiła Rachel Wiesz, która po przeczytaniu powieści „Nieposłuszeństwo” Naomi Alderman, marzyła o jej zekranizowaniu. Zofia Zborowska twierdzi, że nie miałaby nic przeciwko tego rodzaju roli.

Pewnie, dlaczego nie? Wyzwanie jak każde inne – mówi aktorka.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Moda

Infrastruktura

Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.

Muzyka

Wiktor Dyduła: Produkcja płyt i nagrywanie teledysków są niezwykle kosztowne. Jeśli nie ma pomocy wytwórni fonograficznej, można założyć zbiórkę na ten cel

Wokalista przyznaje, że często na barkach artystów jest nie tylko przygotowanie materiału na płytę, ale także zebranie pieniędzy na jej nagranie, produkcję i wszelkie działania promocyjne. To wszystko sporo kosztuje. On sam może w tej kwestii liczyć na wsparcie wytwórni fonograficznej, więc jest mu łatwiej, natomiast ci, którzy są zdani sami na siebie, mają twardy orzech do zgryzienia. Dlatego też Wiktor Duduła pochwala chociażby zakładanie publicznych zbiórek na taki cel.