Mówi: | Zofia Zborowska |
Funkcja: | aktorka |
Zofia Zborowska: Żyjemy w świecie, w którym rządzą mężczyźni. Kobietom wciąż brakuje odwagi
Zdaniem aktorki ruch feministyczny w Polsce jest coraz mocniejszy i bardziej słyszalny. Wciąż pozostaje jednak wiele tematów tabu, do których należy problem przemocy domowej. Gwiazda uważa ponadto, że Polkom wciąż brakuje odwagi do walki o swoje prawa.
Zofia Zborowska twierdzi, że nie lubi słowa „feministka” i rzadko określa się tym mianem. Nie wynika to jednak z chęci odcięcia się od środowiska feministycznego, lecz niechęci do kategoryzowania i szufladkowania ludzi. Aktorka podziwia bowiem dokonania wielu działaczek feministycznych, głównie Pauliny Młynarskiej, która otwarcie walczy o prawa kobiet w Polsce.
– Chciałabym podziękować Paulinie Młynarskiej, która bardzo mocno i dzielnie stoi na czele tych odważnych babek, to jest fajne – mówi Zofia Zborowska agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.
Gwiazda jest zdania, że ruch feministyczny w Polsce działa coraz bardziej prężnie. W ostatnim czasie pojawiło się w przestrzeni publicznej wiele osób, które śmiało wyrażają swoje poglądy. Zdaniem aktorki wiele problemów wciąż pozostaje jednak w sferze tabu, jak np. przemoc domowa. O kwestii tej mówi spektakl „Lekcje stepowania” wystawiany w warszawskim Och-Teatrze. Zborowska wciela się w nim ofiarę fizycznej i psychicznej przemocy ze strony męża.
– Ja jestem taka, że mówię wszystko na głos, wręcz za dużo rzeczy, i jestem w stanie stanąć w obronie nieznanej mi osoby na ulicy. Natomiast są takie osoby, np. jak moja postać, które by nie zrobiły nic – mówi aktorka.
Zborowska uważa, że Polkom brakuje odwagi do walki o swoje prawa. Jej zdaniem współczesnym światem wciąż rządzą mężczyźni, którym zdarza się nadużywać tej władzy. Kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni na tym samym stanowisku, są gorzej traktowane jako członkinie społeczeństwa, nie mogą korzystać z refundowanych środków antykoncepcyjnych.
– Oczywiście znam kupę mężczyzn, którzy są fantastyczni i wspierają kobiety. Przez takiego mężczyznę zostałam wychowana, z takim mężczyzną jestem w związku – mówi aktorka.
Czytaj także
- 2025-04-10: Julia Kamińska: Nie boję się krwi, ale raz podczas takiej procedury zdarzyło mi się zemdleć
- 2025-03-14: Julia Kamińska: Dzięki roli lekarki z większą pewnością wykonywałabym teraz masaż serca. Potrafiłabym pewnie też zrobić szew na skórze
- 2019-09-02: Maciej Musiał zagrał w nowym duńsko-angielskim serialu „DNA”. „Gram chłopka Zosi Wichłacz. Pracować z nią to czysta przyjemność”
- 2018-08-31: Katarzyna Zawadzka: Cieszę się, mogąc być twarzą serialu poruszającego wątki kobiece. Walka o prawa kobiet trwa cały czas
- 2018-08-07: Zofia Zborowska: podejście Polaków do osób homoseksualnych się zmieni, ale dopiero za kilkadziesiąt lat
- 2018-04-24: Rośnie popularność lekkich win musujących w Polsce. To coraz częstszy wybór kobiet
- 2018-05-08: Monika Mariotti: nowoczesne kobiety potrafią dbać o swoją przyjemność, ale wciąż jeszcze niewystarczająco
- 2018-04-23: Dorota Wellman: Każdą godzinę wziętą dla siebie kobiety uważają za straconą. Czas nauczyć się myśleć o własnych przyjemnościach
- 2018-04-25: Natalia Przybysz: Trzeba żyć pełnią życia i opowiadać swoje historie. Kobiety powinny jak najwięcej mówić
- 2017-12-04: Anna Popek: Przeżywamy obecnie pewną kompromitację feministycznych postulatów. Kobiety na wysokich stanowiskach nie są szczęśliwe
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Beata Pawlikowska: Babia Góra to jest teraz moje ulubione miejsce w Polsce. Jest w niej coś magicznego, więc marzę o tym, żeby tam wrócić
Podróżniczka przyznaje, że majowa wyprawa na Babią Górę mimo kiepskiej pogody okazała się niezwykle ekscytującą przygodą. W prognozach na ten dzień miało być 20 stopni ciepła i dużo słońca, natomiast kiedy wyszła na szlak, padał deszcz, deszcz ze śniegiem i grad, a termometry pokazywały zaledwie kilka stopni powyżej zera. Beata Pawlikowska cieszy się jednak, że nie zniechęciła się taką aurą, bo ta wędrówka zadziałała na nią niezwykle kojąco.
Ochrona środowiska
Przebywanie w lesie pozytywnie wpływa na zdrowie. Kąpiele leśne stają się coraz popularniejsze

Zażywanie kąpieli leśnych ma pozytywne oddziaływanie na zdrowie człowieka, zarówno w aspekcie psychicznym, jak i w zakresie wzmacniania układu odpornościowego. Badania naukowe wykazały między innymi, że taka forma odpoczynku przyczynia się do zwiększenia produkcji i aktywności podstawowych komórek układu immunologicznego, spełniających ważną rolę w walce z wirusami i nowotworami. Polacy coraz lepiej zdają sobie sprawę z tego dobroczynnego wpływu, dlatego rośnie popularność kąpieli leśnych.
Podróże
Dorota Gardias: Jeżeli w wakacje chcemy mieszkać w luksusowym hotelu, korzystać ze SPA i jeść na mieście, to na pewno będzie drogo. Za niewielkie pieniądze również można się świetnie bawić

Pogodynka przyznaje, że bardzo ceni sobie czas spędzony z bliskimi, kontakt z naturą i zdrowy styl życia. Poza tym jest lokalną patriotką, dlatego też tegoroczny urlop postanowiła spędzić w swoich rodzinnych stronach – na Roztoczu, by jeszcze bardziej poznać tę niezwykle urokliwą część Polski. Dorota Gardias uważa, że można dobrze się bawić, korzystać z atrakcji i przywieźć z wyjazdu wiele niezapomnianych wrażeń, nie wydając na to majątku. Tym razem zaplanowała spływy kajakowe, jazdę konno, rowerowe wyprawy oraz podążanie śladami historii. Gdyby trzeba było spać pod namiotem, nie miałaby nic przeciwko.