Mówi: | Zofia Zborowska |
Funkcja: | aktorka |
Zofia Zborowska: Żyjemy w świecie, w którym rządzą mężczyźni. Kobietom wciąż brakuje odwagi
Zdaniem aktorki ruch feministyczny w Polsce jest coraz mocniejszy i bardziej słyszalny. Wciąż pozostaje jednak wiele tematów tabu, do których należy problem przemocy domowej. Gwiazda uważa ponadto, że Polkom wciąż brakuje odwagi do walki o swoje prawa.
Zofia Zborowska twierdzi, że nie lubi słowa „feministka” i rzadko określa się tym mianem. Nie wynika to jednak z chęci odcięcia się od środowiska feministycznego, lecz niechęci do kategoryzowania i szufladkowania ludzi. Aktorka podziwia bowiem dokonania wielu działaczek feministycznych, głównie Pauliny Młynarskiej, która otwarcie walczy o prawa kobiet w Polsce.
– Chciałabym podziękować Paulinie Młynarskiej, która bardzo mocno i dzielnie stoi na czele tych odważnych babek, to jest fajne – mówi Zofia Zborowska agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.
Gwiazda jest zdania, że ruch feministyczny w Polsce działa coraz bardziej prężnie. W ostatnim czasie pojawiło się w przestrzeni publicznej wiele osób, które śmiało wyrażają swoje poglądy. Zdaniem aktorki wiele problemów wciąż pozostaje jednak w sferze tabu, jak np. przemoc domowa. O kwestii tej mówi spektakl „Lekcje stepowania” wystawiany w warszawskim Och-Teatrze. Zborowska wciela się w nim ofiarę fizycznej i psychicznej przemocy ze strony męża.
– Ja jestem taka, że mówię wszystko na głos, wręcz za dużo rzeczy, i jestem w stanie stanąć w obronie nieznanej mi osoby na ulicy. Natomiast są takie osoby, np. jak moja postać, które by nie zrobiły nic – mówi aktorka.
Zborowska uważa, że Polkom brakuje odwagi do walki o swoje prawa. Jej zdaniem współczesnym światem wciąż rządzą mężczyźni, którym zdarza się nadużywać tej władzy. Kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni na tym samym stanowisku, są gorzej traktowane jako członkinie społeczeństwa, nie mogą korzystać z refundowanych środków antykoncepcyjnych.
– Oczywiście znam kupę mężczyzn, którzy są fantastyczni i wspierają kobiety. Przez takiego mężczyznę zostałam wychowana, z takim mężczyzną jestem w związku – mówi aktorka.
Czytaj także
- 2019-09-02: Maciej Musiał zagrał w nowym duńsko-angielskim serialu „DNA”. „Gram chłopka Zosi Wichłacz. Pracować z nią to czysta przyjemność”
- 2018-08-31: Katarzyna Zawadzka: Cieszę się, mogąc być twarzą serialu poruszającego wątki kobiece. Walka o prawa kobiet trwa cały czas
- 2018-08-07: Zofia Zborowska: podejście Polaków do osób homoseksualnych się zmieni, ale dopiero za kilkadziesiąt lat
- 2018-04-24: Rośnie popularność lekkich win musujących w Polsce. To coraz częstszy wybór kobiet
- 2018-05-08: Monika Mariotti: nowoczesne kobiety potrafią dbać o swoją przyjemność, ale wciąż jeszcze niewystarczająco
- 2018-04-23: Dorota Wellman: Każdą godzinę wziętą dla siebie kobiety uważają za straconą. Czas nauczyć się myśleć o własnych przyjemnościach
- 2018-04-25: Natalia Przybysz: Trzeba żyć pełnią życia i opowiadać swoje historie. Kobiety powinny jak najwięcej mówić
- 2017-12-04: Anna Popek: Przeżywamy obecnie pewną kompromitację feministycznych postulatów. Kobiety na wysokich stanowiskach nie są szczęśliwe
- 2017-11-02: Córka Moniki Zamachowskiej marzy o karierze w show-biznesie. Zamierza zostać wokalistką
- 2017-11-10: Magdalena Mielcarz: cieszę się, że polskie kobiety rosną w siłę i że mówimy coraz mocniejszym głosem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Maciej Rock: „Halo tu Polsat” to bardzo trudny program. Jesteśmy przed kamerami przez trzy godziny i cały czas musimy zachować energię
Prezenter zaznacza, że „Halo tu Polsat” to niezwykle dynamiczny format i zarazem spore wyzwanie dla prowadzących, bo będąc na wizji niemal przez trzy godziny, cały czas trzeba zachować świeżość umysłu i energię. Ten projekt wymaga też pełnego skupienia i koncentracji, bo z zaproszonymi do studia gośćmi trzeba rozmawiać na tematy z różnych dziedzin. Maciej Rock przyznaje, że wartością dodaną tego programu jest możliwość poszerzenia swojej wiedzy i zdobycia różnych doświadczeń.
Farmacja
Polscy naukowcy pracują nad personalizowaną terapią raka płuca. Faza badań klinicznych coraz bliżej
Zespół naukowców z Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (ICCVS) na Uniwersytecie Gdańskim prowadzi zaawansowane badania nad nową terapią raka płuca, w której rolę leku będą pełnić limfocyty wyizolowane z krwi chorego. – To terapia szyta na miarę. Dla każdego z pacjentów wybieramy inny rodzaj komórek – mówi prof. dr hab. Natalia Marek-Trzonkowska. Jak wskazuje, projekt SWIFT jest już coraz bliżej rozpoczęcia fazy badań klinicznych. Jego realizację umożliwiły środki unijne w ramach działania Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB) z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) przyznane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
Edukacja
RPD chce walczyć z przypadkami przemocy wobec dzieci neuroróżnorodnych. Powstanie specjalny zespół ekspertów
Rzecznik Praw Dziecka zapowiada walkę z mającymi miejsce w szkołach i innych placówkach przypadkami nieuzasadnionego przytrzymywania dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu i z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Trwają prace nad powołaniem interdyscyplinarnego zespołu, który zajmie się m.in. zaostrzeniem kar za tego typu nieuzasadnione przypadki. O takich sytuacjach młodzi ludzie sami informują Biuro RPD. Jego przedstawiciele apelują nie tylko o zmianę przepisów, ale też edukację dyrektorów szkół.