Newsy

Iwona Guzowska: swoją książkę napisałam sama, bez niczyjej pomocy. Otworzyłam przed sobą duszę artysty

2017-12-01  |  06:21

Na książkę Iwony Guzowskiej czekało wielu fanów sportu. Tym bardziej że jest to historia napisana przez nią samą. Nie ma tam banałów i przejaskrawień, są fakty i wspomnienia. W „Najważniejszej decyzji” mistrzyni w boksie i kick-boxingu przedstawia swoją drogę na zawodowy szczyt. W publikacji poruszone zostały również aspekty trudnego dzieciństwa, relacji z mężczyznami i polityki. Guzowska zdradza też, że teraz obudziła się w niej artystyczna dusza, zaczęła więc malować, a jeśli chodzi o sport, to próbuje swoich sił w triathlonie.

Większość kibiców zna Iwonę Guzowską wyłącznie przez pryzmat sukcesów na ringu. W książce „Najważniejsza decyzja” opowiada ona o swojej drodze na szczyt metaforyczny i dosłowny, bo Mont Blanc też zdobyła. Widzimy trud, pot, krew i łzy, mordercze treningi i ciężkie pojedynki, siłę charakteru i upór w pokonywaniu słabości. W pełnych ekspresji opisach chwile triumfu przeplatają się z bólem, gdy stres czy samotność stają się nie do zniesienia. Jej opowieść jest szczera i pełna emocji. Oprócz kariery sportowej poznajemy też sekrety trudnego dzieciństwa autorki, jej relacje z mężczyznami i związki z polityką. Całości dopełniają rozmaite rozważania.

Książkę napisałam sama, bez żadnego dziennikarza, bez ghost-writera, tak jak siadłam do komputera, tak po prostu ją napisałam. W tej książce można się dowiedzieć, do czego wracam po bardzo wielu latach. Na nowo otworzyłam przed sobą duszę artysty i wracam do malowania – mówi Iwona Guzowska, sportowiec.

O Iwonie Guzowskiej zrobiło się głośno w latach 90. Była ona pierwszą kobietą w polskim boksie, która podpisała zawodowy kontrakt. Na arenie międzynarodowej zasłynęła również w kick-boxingu. W sumie w swoim dorobku ma kilka tytułów mistrzyni świata i Europy w tych dyscyplinach. Choć na jakiś czas odcięła się od zawodowego sportu i definitywnie zakończyła ten rozdział w życiu, to jednak sentyment pozostał.

Ten sport po latach wyciągnął ręce i upomina się o mnie, ale zupełnie z innej strony. Teraz bardzo często pracuję ze sportowcami, którzy są na swojej drodze wojownika, dopiero się uczą tego rzemiosła bądź chcą się poprawić, doszlifować swój kunszt, ale też potrzebują porady mentalnej. To jest to, czym zajmuję się od strony sportowej, jeśli chodzi o sporty walki – mówi Iwona Guzowska.

Guzowska cały czas prowadzi aktywny styl życia. Przyznaje też, że teraz jej serce skradł triathlon, który uczy dyscypliny, organizacji czasu oraz wsłuchiwania się w możliwości swojego organizmu, tak by z równymi siłami sprostać wszystkim trzem dyscyplinom.

– Jest fantastyczny, bo jest bardzo różnorodny – jest pływanie, bieganie, rower, wszystko, co możemy robić na co dzień. Natomiast kiedy nie mam czasu na cały triatlon, biegam i jeżdżę na rowerze, miłością do roweru zaraził mnie Czesław Lang, któremu jestem za to niezwykle wdzięczna, nie wyobrażam sobie nie wsiąść na rower, nie pojechać do lasu, nie pojeździć po górkach – mówi Iwona Guzowska.

Guzowska ma też w swoim życiu epizod polityczny. Wstąpiła bowiem do Platformy Obywatelskiej, z ramienia której w wyborach parlamentarnych w 2007 i w 2011 roku uzyskała mandat poselski. W 2014 roku została członkinią honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed wyborami prezydenckimi. W 2015 roku nie ubiegała się o poselską reelekcję.

Czytaj także

Kalendarium

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Bezpłatne materiały wideo, audio, zdjęcia oraz artykuły

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Gwiazdy

Lider zespołu Łzy: Zawsze mi mówiono: nie zakładaj rodziny, bo osierocisz dzieci. Teraz dzięki leczeniu mogę funkcjonować jak zdrowy człowiek

W najgorszych dniach zmagałem się z krwotokami płucnymi. Płuca po prostu nie wytrzymywały, pękały tkanki w płucach i były zalewane krwią, dusiłem się nią. To było po prostu straszne – mówi Adam Konkol, lider zespołu Łzy, który od dziecka choruje na rzadką chorobę – tętnicze nadciśnienie płucne. Kardiolodzy odradzali mu założenie rodziny i przygotowywali do jednoczesnego przeszczepu serca i płuc. Ratunkiem okazało się jednak nowoczesne leczenie farmakologiczne, dzięki któremu dzisiaj muzyk prowadzi całkiem normalne życie.

Gala Złote Spinacze 2019

Psychologia

Natalia Kukulska: Jako rodzice często przenosimy nasze problemy na dzieci. One idą do szkoły z głową pełną tego, co dzieje się w domu

Ze statystyk przedstawionych przez SOS Wioski Dziecięce wynika, że aż 41 proc. dzieci w wieku szkolnym doświadczyło przemocy ze strony bliskiej osoby, a ponad milion wychowuje się w rodzinach dotkniętych problemem alkoholowym. Oznacza to, że w każdej klasie jest przynajmniej jedno skrzywdzone dziecko. Natalia Kukulska, ambasadorka Stowarzyszenia, podkreśla, że odbudowanie dziecięcego świata, który runął jak domek z kart, jest niezwykle trudne. W tych dramatycznych sytuacjach ogromne znaczenie ma wsparcie i zrozumienie – zarówno ze strony najbliższych, jak i nauczycieli i wychowawców.

Robotyka i SI

Coraz bliżej komercjalizacji polskiego robota kardiochirurgicznego. Ma być konkurencją dla robota Da Vinci

Coraz więcej procedur przeprowadzanych na salach operacyjnych może być wykonywanych z użyciem robotów chirurgicznych. Ich zaletą jest m.in. wysoka precyzja, co pozwala na stosowanie ich w najbardziej ryzykownych zabiegach. Polacy są już coraz bliżej komercjalizacji robota kardiochirurgicznego, nad którym prace trwają od dwóch dekad. Ma się on cechować dużo większą automatyzacją, niż ma to miejsce w przypadku robota Da Vinci.