Newsy

Golec uOrkiestra planuje nagrać płytę z orkiestrą symfoniczną

2013-12-31  |  07:30
Obecna na polskiej scenie muzycznej od 1998 roku grupa Golec uOrkiestra obchodzi w tym roku jubileusz 15 lat działalności. Zespół uczcił rocznicę wydaniem okazjonalnego albumu, a w przyszłości planuje nagrać krążek wraz z orkiestrą symfoniczną.

Przed nami wielkie wyzwanie, czyli nagrywanie z orkiestrą symfoniczną. Takiej sesji jeszcze w naszej karierze nie mieliśmy. Jednak jesteśmy dobrej myśli – zdradzają muzycy Golec uOrkiestra agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.
Liderzy zespołu – bracia Łukasz i Paweł Golec – nie kryją radości z tak długiej i nieprzerwanej kariery. Uważają, że w dalszym ciągu mają wiele do zaprezentowania publiczności. Bliźniacy zdradzają także sekret ich sukcesu na polskiej scenie.

Cały czas jesteśmy zespołem na początku swojej kariery. Wiele zespołów, które zaczynały w tym samym czasie już nie istnieje, a my gramy cały czas. Jest to spowodowane tym, że to co robimy jest niepowtarzalne. Nie jesteśmy kopią nikogo z Wysp Brytyjskich czy Stanów Zjednoczonych. Dlatego Golec uOrkiestra jest wyjątkowa – tłumaczy Paweł Golec.

Formacja znana jest tego, że wykorzystuje w swoich piosenkach instrumenty dęte. Jest to kolejny element, który odróżnia Golec uOrkiestrę od innych grup.

Łukasz gra na trąbie, ja na puzonie. Zawsze się spieramy, który z tych instrumentów jest bardziej prestiżowy. To kolejny wyznacznik naszej oryginalności – dodaje Paweł Golec.

Golec uOrkiestra przez 15 lat swojej działalności wydała 10 albumów oraz stworzyła mnóstwo niezapomnianych hitów, które weszły do kanonu polskiej popkultury.

Cieszy nas, że możemy robić to, co lubimy, i że ludzie lubią naszą muzykę. Gdyby nie kupowali naszych płyt i nie przychodzili na koncerty, to nasze granie straciłoby sens. A na razie mamy na koncie 120 piosenek, w tym takie kultowe przeboje jak m.in.: „Crazy is my life”, „Lornetka” „Słodycze” czy „Ściernisko” – mówi Łukasz Golec.

15 października, w związku z jubileuszem zespołu, ukazała się płyta „The Best of Golec uOrkiestra”. Album uplasował się na 33 miejscu listy OLiS. Bracia Golcowie są świadomi tego, że ich kompozycje trafiają do szerokiej widowni, co pokazuje zainteresowanie koncertami.

Na jesieni wydaliśmy płytę „The Best of Golec uOrkestra” z 26 utworami. 20 z nich to stare przeboje w nowych wersjach, a 6 to całkiem nowe kompozycje. Wśród nich był „Młody maj”, który zdobył w Opolu trzy główne nagrody w kategorii „Superpremiery”. Po liczbie koncertów widać, że ludziom odpowiada nasza muzyka. Cały czas jesteśmy w wielkiej trasie koncertowej po Polsce, Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej. Lubimy to, co robimy, kochamy publiczność, a ona odwzajemnia nasze uczucia – stwierdzają bracia Golec.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Ochrona środowiska

Radykalne formy protestów klimatycznych mogą mieć wpływ na spadek poparcia społecznego dla działań na rzecz klimatu. Najmniej akceptowalne blokady dróg czy niszczenie obrazów

Aktywiści klimatyczni coraz częściej wykorzystują pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, aby podnieść ekologiczną świadomość społeczeństwa. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu George’a Masona wykazały, że niektóre z ich działań, jak np. marsze i protesty okupacyjne, są postrzegane jako bardziej akceptowalne niż na przykład blokady dróg czy niszczenie obrazów. To sugeruje, że forma protestu może więc wpłynąć na to, jak bardzo ludzie popierają postulaty głoszone przez protestujących, ale wymaga to dalszych badań.