Newsy

Natalia Kukulska: Im jestem starsza, tym bardziej higienicznie muszę się prowadzić. Kiedyś straciłam głos

2015-05-15  |  07:00

Natalia Kukulska zdradziła, że 11 lat temu, tuż przed premierą musicalu „Miss Saigon”, w którym gościnnie miała zagrać główną rolę, straciła głos i musiała się leczyć. Wokalista do dziś wspomina to przeżycie jako bardzo traumatyczne, gdyż mogło nie dojść do premiery, a jej kariera mogła się zakończyć. Dziś gwiazda bardzo dba o struny głosowe, unikając np. czerwonego wina i przeziębień. 

Ludzie sobie nawet nie zdają sprawy z tego, że w moim przypadku wszystko jest oparte na głosie, który jest, a może go nie być, bo coś się stanie. Dla mnie jest to bardzo ważne. Im jestem starsza, tym lepiej rozumiem, że muszę bardziej higienicznie się prowadzić. Na młodości długo się nie pojedzie. Na początku jest wrażenie, że głos jest niezniszczalny, że nic się nie dzieje. Jeśli jednak używa się dużo głosu i nie jest to zbyt higieniczny tryb pracy, to zaczynają się niezbyt ciekawe przygody – mówi Natalia Kukulska w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Piosenkarka do dziś wspomina sytuację sprzed 11 lat, kiedy tydzień przed premierą musicalu „Miss Saigon” w Teatrze Roma, zakrztusiła się wodą, straciła głos, a data spektaklu stanęła pod znakiem zapytania.

Zakrztusiłam się zwykłą wodą. Kasłałam tak mocno, tak długo i zaraz potem nagle straciłam głos. Pękło mi naczynko i był wylew, co spowodowało, że straciłam głos. Przyszłam do foniatrów, którzy powiedzieli: „Miesiąc milczenia, trzy tygodnie minimum i powinno się wszystko udać, ale to jest leczenie, i to bardzo poważne”. Załamałam się. Fizjoterapia była bardzo intensywna, skrupulatnie wypełniałam wszystkie rzeczy, które zalecili mi lekarze. Po 1,5 tygodnia już mówiłam, premiera została przesunięta,  ale tylko nieznacznie. Ta sytuacja to był dla mnie horror, obciążenie psychiczne – opowiada.

Dziś wokalistka jest świadoma, że o głos należy dbać. Dlatego stara się odpowiednio jeść i pić. Unika np. czerwonego wina. Wystrzega się także przeziębień, które również mogą zaatakować struny głosowe.

Właśnie miałam trasę koncertową i dokładnie w przerwie pomiędzy koncertami dopadła mnie infekcja: katar i ból gardła. Poszłam do kliniki i po czterech dniach udało się zatrzymać chorobę, nie zeszła na struny głosowe – mówi Natalia Kukulska.

Obecnie wokalistka przygotowuje się do koncertu Panny Wyklęte „Wygnane”, który odbędzie się 17 maja w Warszawie.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Konsument

Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa

Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.

IT i technologie

Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich

Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.