Newsy

Ponad 600 zdigitalizowanych utworów można pobrać legalnie podczas akcji „Kultura na widoku”

2014-06-02  |  06:50
Mówi:Magdalena Kumorek (aktorka)
Sebastian „Rahim” Salbert (raper, producent muzyczny)
Danuta Stenka (aktorka)
  • MP4
  • Ogólnopolska akcja „Kultura na widoku” organizowana przez fundację Legalna Kultura ma na celu promocję legalnych źródeł kultury, a także uczczenie rocznicy 25-lecia wolności. Twórcy kampanii chcą uświadomić społeczeństwu, że sposób korzystania z kultury ma na nią ogromny wpływ. Aktorki Magda Kumorek, Danuta Stenka i raper Sebastian „Rahim” Salbert podkreślają, jak ważny jest legalny dostęp do kultury w sieci i co oznacza to dla samych twórców. 

    Ogólnopolska akcja „Kultura na widoku” organizowana przez fundację Legalna Kultura potrwa do 15 sierpnia. W tym czasie w siedmiu województwach pojawią się regały z cyfrowymi wersjami dla wszystkich pokoleń. Do pobrania będzie ok. 600 utworów muzycznych, filmowych, literackich, a także gier komputerowych. Akcję poparło prawie 300 twórców: aktorów, muzyków czy reżyserów.

    Zostałam zaproszona do tego projektu i bardzo się z tego cieszę, ponieważ jest to zgodne z moim poczuciem wewnętrznej uczciwości. Nie ściągałam, nie ściągam i nie chcę tego robić. Akcja edukacyjna kampanii jest fantastyczna, trafia do szkół, nauczycieli, uczniów, najmłodszych ludzi. Nikt przecież nie chciałby, żeby kolega przyszedł i zabrał mu jego długopisy z piórnika, bo mu się podobają, a takich nie ma – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Danuta Stenka.

    W akcji bierze również udział raper i producent muzyczny Sebastian Salbert znany jako „Rahim”. Podkreśla on, że kampania jest ważna nie tylko dlatego, że uświadamia społeczeństwo, na czym polega pracy artystów, lecz także dlatego, że zwraca uwagę na to, jak dotrzeć do kultury za pomocą internetu, nie szkodząc tym przy tym artystom.

    Myślę, że nawet te symboliczne opłaty abonamentowe, które są coraz bardziej popularne w serwisach streamingowych czy wirtualnych wypożyczalniach, to jest przyszłość kultury, ale mimo wszystko poparte świadomością tego, że to jest czyjaś praca i za tą pracę też należy mu się wynagrodzenie i szacunek – tłumaczy raper.

    Aktorka Magdalena Kumorek zachęca, aby wziąć udział w akcji, w której do pobrania za darmo są książki, filmy, muzyka czy gry komputerowe. Zachęca do pobierania plików tylko z legalnych źródeł, choć sama przyznaje, że kiedyś nieświadomie płaciła serwisom, które nie były uczciwe.

    Szukajmy legalnych źródeł kultury, a „Kultura na widoku” daje nam tę możliwość. Tutaj mamy takie kody, ściągamy taki kod i możemy sobie w domu takiej płyty posłuchać, film zobaczyć, książkę przeczytać. Rośnie nasza świadomość, uwrażliwiamy się coraz bardziej, a przy okazji robimy to wszystko legalnie, czego chcieć więcej? – dodaje Kumorek.

    Raper „Rahim” tłumaczy ściąganie w internecie z niesprawdzonych, darmowych źródeł polską mentalnością.

    Z tego kraju trzeba powoli wypędzać tą świadomość, że po prostu jak można coś wziąć za darmo, to się to bierze. Mamy to głęboko zakorzenione. Wiadomo, Polak jest też taki, że kombinuje, żeby zrobić jak najtaniej. Rzadko sięgamy po fachowców w sprawach reperacji czy czegokolwiek – tłumaczy Sebastian Salbert.

    Projekt „Kultura na widoku” został objęty patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego „25-lecie Wolności”.

    Czytaj także

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Żywienie

    Nauka

    MNiSW reaguje na problemy psychiczne w środowisku akademickim. Specjalny zespół ma opracować skuteczne rozwiązania

    W środowisku naukowym rośnie świadomość znaczenia dobrostanu psychicznego i potrzeby budowania bezpiecznego miejsca – zarówno dla studentów, jak i kadry akademickiej. Z badania SWPS wynika, że wiele osób w tym środowisku zmaga się z silnym stresem, wypaleniem zawodowym oraz zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi. Do tego dochodzi także coraz częściej występujący problem mobbingu i dyskryminacji. Tematem zajmuje się MNiSW, powołując specjalny międzyresortowy zespół, ale też same uczelnie.

    Media

    Maciej Dowbor: Domówki i rolki przyniosły nam dużo większą popularność niż telewizja. Ludzie nas odbierają jak dobrych znajomych

    Prezenter przyznaje, że domówki online i publikowane w mediach społecznościowych rolki pozwoliły im zbudować mocną pozycję w cyfrowym świecie. Dzięki nim zyskali dużo większą popularność niż z racji udziału w różnych projektach telewizyjnych czy serialowych. Maciej Dowbor odczuwa dużą satysfakcję z tego, że ich działalność internetowa przyciąga miliony odbiorców, zainteresowanie proponowanymi przez nich treściami nie słabnie, a widzowie, z którymi się spotykają na ulicy, traktują ich jak dobrych znajomych.