Newsy

Rafał Maślak zaprojektuje linię koszul dla mężczyzn

2015-06-15  |  06:50

Rafał Maślak został ambasadorem marki produkującej garnitury. Model nie ograniczy się jednak wyłącznie do sygnowania produktów swoim nazwiskiem. Sam zaprojektuje linię koszul męskich. Maślak jest zafascynowany stylem ubierania się mieszkańców Mediolanu, dlatego w jego kolekcji na pewno znajdzie się kilka modeli w żywych kolorach.

Rafał Maślak został ambasadorem marki PAWO, produkującej elegancką odzież dla mężczyzn. Model nie ograniczy się jednak wyłącznie do sesji zdjęciowej, która będzie promowała markę. Sam zaprojektuje limitowaną linię koszul, która w sprzedaży dostępna będzie w październiku. Twierdzi, że jest bardzo podekscytowany nowym wyzwaniem i traktuje je bardzo ambicjonalnie.

– To jest ogromne wyzwanie. Mam nadzieję, że podołam i że kolekcja się spodoba. Będzie sygnowana moimi inicjałami, dlatego bardzo chcę, żeby wyszła jak najlepiej. Będę ogromnie dumny, kiedy już będzie wisiała w sklepie, i ogromnie dumny, kiedy kogoś zobaczę, kto mi zaufa, ubierze się i będzie mu się to podobało – mówi Rafał Maślak agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Model twierdzi, że projektując koszule, zamierza wyjść poza przyjęty w tej dziedzinie mody standard. W czasie pobytu w Mediolanie zachwycił się sposobem ubierania mieszkańców tego miasta, zwłaszcza faktem, że nie boją się oni kolorów. Włoskie inspiracje Maślak wykorzysta przy tworzeniu kolekcji.

– W Polsce jeszcze tego trochę brakuje. Może w tej kolekcji uda mi się je wprowadzić i nie będzie to terapia szokowa, bo wiem, że wtedy to by się nie przyjęło. Myślę, że krok po kroku, za pomocą pewnych detali, uda mi się jednak przekonać Polaków do takich barw – mówi Rafał Maślak.

Model nie ukrywa, że chce być inspiracją dla polskich mężczyzn. Już teraz panowie bardzo często zwracają się do niego z prośbami o poradę w kwestii stylu ubierania. W e-mailach pytają, jak powinni się ubrać na daną okazję, a nawet przysyłają zdjęcia znanych osób z prośbą o wskazanie, co mieli na sobie. 

– Już jestem jakimś przykładem, inspiracją i takim wzorem dla panów, co dla mnie jest ogromnym sukcesem. Bo to, że dziewczyny piszą, lubią mnie, to jest jakby normalne, ale trudniej uzyskać sympatię facetów i być dla nich może nie autorytet, bo to zbyt wiele powiedziane, ale na pewno inspiracją – mówi Rafał Maślak.

Aby jeszcze bardziej inspirować polskich mężczyzn, Rafał Maślak zamierza mocno skupić się na prowadzeniu swojego bloga. Model porusza na nim m.in. zagadnienia z dziedziny mody, fitnessu i zdrowego stylu życia.

 

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Psychologia

Beata Pawlikowska: To wszystko, czego doświadczyłam w dżungli amazońskiej, wstrząsnęło mną i pokazało mi prawdę o sobie samej. To właśnie był początek zmian w moim życiu

Pisarka preferuje podróżowanie w pojedynkę. Lubi wyjeżdżać w trudne, niedostępne rejony świata, bo takie wyprawy są także podróżą w głąb siebie. Chociażby w dżungli amazońskiej przekonała się, że decyzje, jakie podejmujemy na różnych etapach naszego życia, wynikają właśnie z naszego postrzegania samych siebie i świata. A z kolei to postrzeganie zależy od podświadomych przekonań, które są naszym wewnętrznym programem wgranym w dzieciństwie. W swojej książce zatytułowanej „Kody podświadomości” podróżniczka tłumaczy, że jeśli ktoś podświadomie wierzy na przykład w to, że nie ma prawa do szczęścia i jest gorszy od innych, to jego życiowa droga będzie właśnie wiernym odbiciem tych przekonań.

Konsument

Coraz więcej Europejczyków ogranicza spożycie mięsa na rzecz produktów roślinnych. Większe wsparcie ze strony rządów i legislacji mogłoby zwiększyć ich popularność

Ponad połowa Europejczyków jedzących mięso aktywnie ogranicza jego roczne spożycie. Niemal 30 proc. co najmniej raz w tygodniu spożywa przynajmniej jedną roślinną alternatywę mięsa lub nabiału – wynika z badania ProVeg. Zmiana nawyków konsumenckich napędza branżę produktów roślinnych, ale wspomogłyby ją także zmiany systemowe, m.in. szersze dofinansowanie produkcji roślinnej kosztem mięsnej czy obniżenie podatku na żywność o niskim śladzie środowiskowym.