Mówi: | Renata Kaczoruk |
Funkcja: | modelka |
Renata Kaczoruk: Konsumpcjonizmowi trudno się oprzeć. Kiedyś przychodziło mi to łatwiej
W moim życiu panuje zasada minimalizmu – mówi modelka. Podkreśla, że nie gromadzi przedmiotów użytkowych, a ubrania chętnie oddaje swoim siostrom. Nie pije także butelkowanej wody, aby nie przyczyniać się do nadmiernej produkcji plastikowych opakowań. Gwiazda nie ukrywa jednak, że dawniej opieranie się konsumpcyjnemu stylowi życia przychodziło jej z mniejszym trudem.
Konsumpcjonizm, rozumiany jako nadmierne przywiązanie do dóbr materialnych, uważany jest za jedno z największych zagrożeń społecznych XXI wieku. Renata Kaczoruk jest przeciwniczką takiego stylu życia i zapewnia, że nabywanie kolejnych rzeczy nie stanowi dla niej źródła szczęścia i życiowego spełnienia. Zdaje sobie jednak sprawę z tego, że odmówienie sobie pewnych przyjemności nie zawsze jest łatwe.
– To jest trudne oprzeć się konsumpcjonizmowi. Kiedyś było mi łatwiej, ale wciąż panuje w moim życiu zasada minimalizmu, nie mam specjalnie dużo rzeczy w swoim domu – mówi modelka agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.
Twierdzi, że nie przywiązuje się do rzeczy i chętnie oddaje je, gdy przestaną być dla niej użyteczne. Ubrania i buty oddaje swoim siostrom, które mają podobne jak ona sylwetki i noszą ten sam rozmiar odzieży. Modelka zaznacza, że mało które elementy garderoby czekają w jej szafie na sezon, w którym znów będą modne. Jej minimalistyczne podejście do życia ma również wymiar ekologiczny.
– Nie piję wody butelkowanej, przede wszystkim w plastikowych butelkach, czasem zdarza mi się używać szkła, ale staram się, jeżeli mogę, jednak pić naszą bardzo dobrą, oczyszczoną kranówkę – mówi Renata Kaczoruk.
Modelka podkreśla, że woda w polskich kranach jest bardzo dobrej jakości, można ją więc pić bez obaw, nawet bez przegotowania. Niegdyś, faktycznie, kranówka mogła nie spełniać wszystkich wymogów czystości, obecnie jednak jej jakość nie budzi zastrzeżeń. Gwiazda przypomina też, że picie wody wodociągowej sprzyja ochronie środowiska.
– Wiele innych rzeczy, które nas otaczają, sprzęty, których używamy, jedzenie, które konsumujemy, powietrze, którym oddychamy, to ma realny wpływ na nasz organizm, a woda, którą sprowadzimy z innego regionu czy nawet państwa, na pewno nie przysłuży się naszemu zdrowiu w takim stopniu, w jakim zniszczy środowisko – mówi Renata Kaczoruk.
Momentem, w którym gwiazda podjęła decyzję o zaprzestaniu spożywania butelkowanej wody, był pobyt w japońskim mieście Kyoto. W jednej z tamtejszych świątyń modelka dostrzegła butelkę wody francuskiego producenta i zwróciła uwagę na trasę, jaką produkt ten musiał przebyć z Francji do Japonii. Renata Kaczoruk ma nadzieję, że woda jest produkowana na miejscu przez lokalnego przedstawiciela francuskiej firmy, w przeciwnym razie jej kupno łamie zasady ekologicznego stylu życia.
– Wtedy zrobiło to na mnie ogromne wrażenie, że transportujemy wodę, którą mamy w kranie, która jest łatwo dostępna, w tak odległe miejsca i używamy samochodów, palimy benzynę, a więc wykorzystujemy zasoby, które topnieją na naszych oczach i beztrosko popijamy wodę w Japonii czy na Karaibach – mówi gwiazda.
Czytaj także
- 2025-04-24: Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania
- 2025-05-12: Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość
- 2025-05-05: Eliza Gwiazda: Polacy wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Za chwilę nasza planeta będzie pełna śmieci
- 2025-01-24: Adam Kszczot: Moja żona została mistrzynią świata w makijażu permanentnym. Trochę się też do tego przyczyniłem
- 2023-06-06: Paulina Przybysz: Jestem bardzo groźnym policjantem domowym w kwestii segregacji śmieci. Nie jem też mięsa i kiedy tylko mogę, to zamiast samochodu wybieram pociąg
- 2022-07-28: Aż 65 proc. Polaków ogranicza konsumpcjonizm ze względu na drożyznę w sklepach. Tylko co szósta osoba robi to z pobudek ekologicznych
- 2022-03-24: Do warszawskich przedszkoli i szkół jest już zapisanych ok. 12 tys. dzieci z Ukrainy. Placówki borykają się z barierą językową, brakiem nauczycieli i pieniędzy
- 2022-03-04: Renata Kaczoruk: Pomagam Ukraińcom, jak tylko umiem. Będę u siebie gościć mamę z siedmioletnią córeczką
- 2022-03-11: Renata Kaczoruk: Wojny bałam się od dziecka. Ten strach był we mnie przez całe moje życie
- 2022-03-28: Renata Kaczoruk: Podczas rejsu przez Atlantyk musiałam się zmierzyć z przeróżnymi lękami. Bardzo bałam się utonięcia i udaru słonecznego
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.