Newsy

Roma Gąsiorowska pracuje nad spektaklem multimedialnym. Jego premiera zaplanowana jest na 26 lutego

2017-02-10  |  06:45

„Płyń” to interdyscyplinarne widowisko z pogranicza teatru, koncertu na żywo, i wideo-artu. Spektakl powstaje na podstawie tekstów i muzyki Piotra Roguckiego, a za reżyserię odpowiedzialna jest m.in. Roma Gąsiorowska. Na scenie wystąpią Agata Kulesza, Tomasz Schuchardt, Matylda Damięcka oraz Irena Melcer.

W styczniu Roma Gąsiorowska otworzyła artystyczno-edukacyjną platformę W-arte!, której celem jest m.in. zacieranie granic między różnymi rodzajami sztuki, poszukiwanie nowych środków wyrazu artystycznego i łączenie konwencji. Obecnie gwiazda pracuje nad pierwszym dużym projektem w ramach tej inicjatywy. Jest to multimedialny i interdyscyplinarny spektakl „Płyń” powstały na podstawie tekstu i muzyki z albumu "„.P. Śliwa” Piotra Roguckiego. Widowisko stanowić będzie połączenie spektaklu teatralnego, koncertu muzycznego na żywo oraz wideo-artu.

Są też elementy performatywne, ale wszystko jest podane w takiej formie, która mam nadzieję, będzie dostępna. Nie jest to na pewno zamknięta sztuka konceptualna, tylko rozrywka na bardzo wysokim poziomie – mówi Roma Gąsiorowska agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Za reżyserię spektaklu odpowiedzialne są trzy osoby: Roma Gąsiorowska, Pia Partum, Piotr Rogucki oraz Wojciech Urbański. Na scenie wystąpią natomiast Tomasz Schuchardt, Matylda Damięcka oraz Irena Melcer. W obsadzie aktorskiej znalazła się także Agata Kulesza, która pojawi się w wideo-artach, które stworzyła wraz z Michałem Bojarą.

To jest taki nieoczywisty sposób tworzenia dzieła, ponieważ każdy jest w jakimś sensie autorem i twórcą. Również aktorzy, którzy biorą w tym udział, są współtwórcami – mówi Roma Gąsiorowska.

Bohaterem spektaklu „Płyń” jest Jan Paweł Śliwa, artysta bez powodzenia próbujący wyrazić siebie poprzez sztukę. Sfrustrowany niepowodzeniem dokonuje aktu terroru, który traktuje jako dzieło sztuki. Spektakl jest więc próbą odpowiedzenia na pytania o rolę artysty we współczesnym świecie. Roma Gąsiorowska podkreśla, że występujący w widowisku aktorzy opierać się będą głównie na improwizacji.

Zanim przystąpiliśmy do prób dostali podstawy do bycia w pewnym sensie w takiej formie improwizatorskiej, czyli dostali warsztat wokalny, warsztat impro właśnie i warsztat choreograficzny – mówi aktorka.

Spektakl „Płyń” będzie można zobaczyć 26 i 27 lutego w warszawskim klubie Stodoła.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Ochrona środowiska

Radykalne formy protestów klimatycznych mogą mieć wpływ na spadek poparcia społecznego dla działań na rzecz klimatu. Najmniej akceptowalne blokady dróg czy niszczenie obrazów

Aktywiści klimatyczni coraz częściej wykorzystują pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, aby podnieść ekologiczną świadomość społeczeństwa. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu George’a Masona wykazały, że niektóre z ich działań, jak np. marsze i protesty okupacyjne, są postrzegane jako bardziej akceptowalne niż na przykład blokady dróg czy niszczenie obrazów. To sugeruje, że forma protestu może więc wpłynąć na to, jak bardzo ludzie popierają postulaty głoszone przez protestujących, ale wymaga to dalszych badań.