Mówi: | Sergiusz Osmański (wizażysta, dyrektor artystyczny Sephora) Lidia Kalita (projektantka) Karolina Malinowska (modelka) Ewa Gil (wizażystka gwiazd) |
Polscy makijażyści na światowym poziomie
W Warszawie odbył się finał 12. edycji konkursu Mistrz Makijażu Sephora 2015. Zmagania szóstki kandydatów oceniało jury, w skład którego wchodziła m.in. Lidia Kalita, Maja Sablewska, Karolina Malinowska i Kamila Szczawińska. Najlepszą makijażystką okazała się Zuzanna Poprzeczko.
Przeprowadzony po raz dwunasty konkurs Mistrz Makijażu Sephora jest sprawdzianem umiejętności makijażystów pracujących w perfumeriach Sephora. Do tegorocznej edycji zgłosiło się ponad sto osób z całej Polski. Pierwszy etap konkursu przeszło 29 wizażystów, którzy wzięli udział w cyklu szkoleń Sephora University, kończącym się obroną pracy dyplomowej. Do finału przeszło tylko sześcioro z nich – byli to autorzy najlepszych prac dyplomowych. 5 września w centrum handlowym Arkadia w Warszawie wzięli oni udział w konkursie finałowym.
– Ta edycja była o tyle interesująca, że po raz pierwszy rzuciliśmy naszych finalistów na głęboką wodę. Kolekcja Lidki Kality stanowiła inspirację. Finaliści, wykonując makijaż, musieli wzięcie pod uwagę proporcje twarzy modelek oraz stroje, które prezentowały – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Sergiusz Osmański, wizażysta, dyrektor artystyczny Sephora.
Sześcioro finalistów miało godzinę na stworzenie makijażu, który zapewni im tytuł Mistrza Makijażu Sephora 2015. Tematem przewodnim były lata 80. i kolekcja Lidii Kality na jesień i zimę 2015/2016. Kolekcja, inspirowana filmem „Flashdance” z 1983 roku, to połączenie ciężkich ubrań roboczych z lekkimi i zwiewnymi strojami przypominającymi spódnice balerin. Znalazły się w niej zarówno obszerne płaszcze oraz oversize'owe kombinezony, jak i koszule oraz tiulowe spódnice. Lidia Kalita podkreśla, że jest to kolekcja oparta na mocnych kontrastach.
– Moja podpowiedź dla dziewczyn była taka, żeby kierowały się zasadą kontrastu i troszkę stylistyką lat 80., ale żeby bardzo uważały, bo ta stylistyka była bardzo trudna i czasami ocierała się o granice kiczu, dlatego trzeba było bardzo uważać, żeby z tych lat 80. wyciągnąć to, co najlepsze. Myślę, że wszystkie dziewczyny poradziły sobie z tym zadaniem, co ciekawe, każda inaczej – mówi Lidia Kalita.
Zmagania szóstki finalistek oceniało jury złożone m.in. z ekspertów marek kosmetycznych, takich jak Dior, Estée Lauder, Benefit i Smashbox, oraz projektantki Lidii Kality, modelki Kamili Szczawińskiej, wizażysty Sergiusza Osmańskiego, stylistki Mai Sablewskiej, makijażystki Ewy Gil oraz modelki Karoliny Malinowskiej. Zdaniem Ewy Gil poziom każdej kolejnej edycji konkursu jest coraz wyższy.
– Dziewczyny się szkolą u nas, świetnie chłoną tę wiedzę i później widać tego efekty. Nie są już takie niepewne swojej pracy, niepewne swojej ręki. Dużo lepiej im to przychodzi, łatwiej. Wymyślają nowe rzeczy, mają nowe pomysły. Bardzo mi się to podoba – mówi Ewa Gil.
Karolina Malinowska uważa, że tegoroczna edycja konkursu Mistrz Makijażu Sephora 2015 była wyjątkowo trudna. Jej zdaniem makijażystkom łatwiej byłoby się odnaleźć, gdyby zadany im został bardzo konkretny temat.
– Tutaj był trochę freestyle, bo oni mogli sobie sami wymyślić, co chcą wykreować do ubrań, które miały być inspiracją. A jak jest freestyle, to zawsze jest trudniej – mówi Karolina Malinowska.
Jury najwyżej oceniło makijaż wykonany przez Zuzannę Poprzeczko, makijażystkę z perfumerii Sephora na warszawskim Targówku. Laureatka nie ukrywa, że bardzo zależało jej na zwycięstwie, zwłaszcza że był to jej drugi udział w konkursie Mistrz Makijażu Sephora. Za najcenniejszy uważa udział w Sephora University.
– Jest to niesamowita liczba projektów, szkoleń, które dają super możliwość rozwoju dla każdego makijażysty. Wiele nowych inspiracji i doświadczeń, a przede wszystkim ciągłe uczenie się i trenowanie, bo to najbardziej nas buduje jako artystów, czyli nowa wiedza, nowe doznania i możliwość ciągłego rozwoju – mówi Zuzanna Poprzeczko.
W nagrodę za zwycięstwo w konkursie Zuzanna Poprzeczko otrzymała m.in. wyjazd do Paryża, gdzie będzie mgła doskonalić swoje umiejętności pod okiem najlepszych makijażystów.
Czytaj także
- 2025-04-23: Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system
- 2025-04-28: Wiktor Dyduła: Produkcja płyt i nagrywanie teledysków są niezwykle kosztowne. Jeśli nie ma pomocy wytwórni fonograficznej, można założyć zbiórkę na ten cel
- 2025-01-24: Adam Kszczot: Moja żona została mistrzynią świata w makijażu permanentnym. Trochę się też do tego przyczyniłem
- 2024-12-16: Polscy młodzi chemicy tworzą innowacje na światowym poziomie. Część projektów ma szansę trafić potem do przemysłu
- 2025-01-07: Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
- 2024-08-07: Maja Klajda (Miss Polonia 2024): W konkursie chodzi nie tylko o piękno zewnętrzne, ale też o możliwość udziału w projektach charytatywnych. Wiem, że mogę wiele osiągnąć
- 2024-03-01: Krystyna Sokołowska (Miss Polonia 2022): Może po konkursie Miss World otworzą się perspektywy na pracę w telewizji. Chciałabym poprowadzić jakiś program
- 2024-02-26: Krystyna Sokołowska (Miss Polonia 2022): Moim celem podczas konkursu Miss World jest oczywiście korona. Jeżeli będzie to Top 5 czy Top 10, to również będziemy zachwyceni
- 2024-02-19: Krystyna Sokołowska (Miss Polonia 2022): Przygotowywałam się do finału Miss World w Indiach półtora roku. Zgodnie z ideą konkursu skupiłam się na projektach społecznych i charytatywnych
- 2023-12-18: Polska chemia na światowym poziomie. Kreowane przez nią innowacje są niezbędne dla przemysłu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.