Newsy

W profilaktyce i leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu mogą pomóc regularne ćwiczenie mięśni Kegla

2015-02-04  |  06:20
Mówi:Marzena Biernacka
Funkcja:współwłaścicielka marki akcesoriów intymnych dla kobiet PlumBum
 • MP4
 • Mięśnie Kegla należy ćwiczyć od najmłodszych lat. Silne i elastyczne mięśnie dna miednicy przygotowują ciało do porodu, pomagają wrócić do formy po połogu, a przede wszystkim zapobiegają wysiłkowemu nietrzymaniu moczu. Dolegliwość ta najczęściej pojawia się po ukończeniu 40. roku życia i cierpi na nią co druga kobieta po menopauzie. Regularne ćwiczenia, w których pomagają kulki gejszy, nie zabierają dużo czasu i można je wykonywać podczas innych czynności.

  Na wysiłkowe nietrzymanie moczu cierpi co ósma kobieta przed 39. rokiem życia i co druga po menopauzie. Choroba objawia się stałym, bezwiednym popuszczaniem moczu bądź nietrzymaniem moczu tylko podczas wysiłku, nawet niewielkiego, np. tańca, kaszlu, śmiechu, podnoszenia czegoś ciężkiego. Bywa konsekwencją stresującego trybu życia, osłabienia mięśni dna miednicy, infekcji pęcherza, zabiegów chirurgicznych w obrębie układu moczowo-płciowego czy wieloletniej pracy fizycznej. Bardzo często pojawia się też po porodzie – cierpi na nią prawie 30 proc. kobiet, które rodziły w sposób naturalny.

  Wysiłkowe nietrzymanie moczu nie mija samoistnie, nieleczone w miarę upływu czasu zaostrza się. Jeszcze do niedawna kobiety rzadko zgłaszały się do lekarza, uważając je za dolegliwość wstydliwą. Zdaniem ekspertów w ostatnich latach jednak świadomość Polek w zakresie zdrowia intymnego znacznie wzrosła.

  Kobiety interesują się już jak tym, jak można zapobiegać problemom z popuszczaniem moczu, jak można dbać o to, by mięśnie dna miednicy były w bardzo dobrym stanie, jak można się przygotować do ciąży, żeby poród był łatwiejszy i jak można wrócić do formy po porodzie. Ich wiedza na ten temat wzrosła, dlatego chcą działać – mówi Marzena Biernacka, współwłaścicielka marki akcesoriów intymnych dla kobiet PlumBum, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

  Podstawą zarówno w leczeniu nietrzymania moczu, jak i jego zapobieganiu, jest ćwiczenie mięśni Kegla. Są to mięśnie dna miednicy: mięsień łonowo-guziczny, część mięśnia dźwigacza odbytu, mięśnie pochwy oraz mięśnie odbytu. Odpowiadają one za utrzymanie moczu i kału oraz podtrzymują macicę, pęcherz i jelita. Ich siła i elastyczność słabnie wraz z wiekiem, dlatego jak najwcześniej należy zacząć ich regularne ćwiczenie. Można to robić podczas wykonywania codziennych czynności: chodzenia, jeżdżenia na rowerze, spaceru z dzieckiem, prasowania czy sprzątania domu. Ćwiczenia polegają na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni Kegla. Ułatwić je mogą kulki gejszy. 

  Na rynku są kulki progresywne, które różnią się wielkością. Każda kobieta ma mięśnie Kegla na innym poziomie, dlatego trzeba zacząć od wybrania odpowiedniego ciężaru i wielkości kulek. Po tym jak kobieta dopasuje odpowiednie kulki, trzeba wybrać najlepszą dla siebie pozycję do ich zaaplikowania i można zacząć ćwiczenia. Zaczynamy od około 5 minut do godziny. Jeżeli ktoś chce więcej, to oczywiście może, tylko uprzedzam, że z ćwiczeniem mięśni Kegla jest tak samo, jak z ćwiczeniem innych mięśni – jeśli będziemy ćwiczyć za dużo, to będziemy mieć zakwasy – mówi Marzena Biernacka.

  Do niedawna kulki gejszy dostępne były wyłącznie w sex shopach, co budziło skrępowanie wielu kobiet i powodowało rezygnację z zakupu. Obecnie coraz częściej akcesoria te można kupić w siłowniach, klubach fitness, salonach kosmetycznych, drogeriach i aptekach. Wyćwiczone mięśnie Kegla nie tylko zapobiegają problemowi nietrzymania moczu, lecz także przygotowują ciało do porodu i ułatwiają powrót do formy po połogu. Ponadto zwiększają doznania seksualne zarówno kobiety, jak i jej partnera. Efekty pojawiają się zazwyczaj po kilku miesiącach regularnych ćwiczeń.

  Czytaj także

  Więcej ważnych informacji

  Kalendarium

  Festiwal Biegowy Tauron 2020

  Jedynka Newserii

  Jedynka Newserii

  Patronat Newserii

  Media

  Kinga Sawczuk: Kiedyś nie potrafiłam marzyć i miałam kompleksy. W szkole czasami słyszałam, że mi się nie uda i że wstawiam głupie filmiki

  Influencerka poprzez swoją działalność w social mediach stara się zmotywować ludzi do spełniania marzeń. Tłumaczy, że jeszcze parę lat temu nie wierzyła w siebie i brakowało jej odwagi. Postanowiła jednak stawić czoła wewnętrznym słabościom i lękom. Decyzja okazała się słuszna. Obecnie obserwuje ją na Instagramie ponad milion osób. Kinga Sawczuk chce wykorzystać popularność jak najlepiej. Niedawno premierę miała jej książka pod tytułem „Kompleksiara. Jak zaistnieć w necie i być sobą?”.

  Jak korzystać z materiałów Newserii?

  Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

  Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

  Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

  Media

  Mariusz Pudzianowski: Zawsze miałem do siebie dystans. Podchodzę do programu „Anything Goes. Ale Jazda!” na luzie i dobrze się bawię

  Zawodnik MMA bierze udział w nowym programie telewizyjnym emitowanym na TVP2  „Anything Goes. Ale Jazda!”. Tłumaczy, że jego formuła jest bardzo specyficzna i dlatego z pewnością nie każdy dobrze się w niej odnajdzie. Gwiazdy mają za zadanie rozbawić publiczność oraz widzów przed telewizorami. W konsekwencji muszą wykazać się kreatywnością, ale także sporym poczuciem humoru. Strongman zaznacza, że na planie produkcji czuje się bardzo komfortowo, ponieważ do życia podchodzi z dystansem i nie boi się nowych wyzwań.

  Gwiazdy

  Agata Załęcka: Preferuję minimalistyczny tryb życia. Oduczyłam się zbieractwa. Gromadzić należy jedynie wspomnienia

  Aktorka stara się dbać o środowisko naturalne. Zaznacza, że ekologia w jej życiu zajmuje bardzo ważne miejsce. Agata Załęcka nie kupuje niepotrzebnych rzeczy, ponieważ nie lubi otaczać się nadmiarem produktów. Gdy otoczenie urządzone jest w minimalistycznym stylu, znacznie łatwiej jest się jej odnaleźć oraz skupić na poszczególnych zajęciach. Przyznaje, że coraz częściej rezygnuje również z mięsa. Jadłospis artystki przepełniają głównie warzywa i owoce, które pozwalają jednocześnie zadbać o sylwetkę oraz generować mniej plastiku.