Newsy

Wykonanie torby skórzanej na zamówienie kosztuje co najmniej kilkaset złotych. Jej cena zależy od jakości skóry i dodatków

2015-07-23  |  06:00

Torebki skórzane są dużo droższe niż te z tworzyw sztucznych czy skóropodobnych. W tym przypadku klient płaci nie tylko za fason, lecz także za najwyższą jakość materiału, precyzyjne wykonanie i oryginalne wykończenia, jak kaletnicze okucia czy szlifowany suwak. Wysoka cena jest jednak gwarancją, że torebka posłuży przez lata, a nie zniszczy się zaledwie po jednym sezonie.

Na stylową torebkę ze skóry wykonaną na zamówienie w prywatnej pracowni trzeba wydać co najmniej kilkaset złotych, a modele z najwyższej półki kosztują od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Skóra jest dosyć droga, a żeby torebka była dobrej jakości, to dosyć dużo materiału trzeba odrzucić, by wyciąć ją z najlepszego kawałka. Przy zakupie torby dobrze jest zwrócić uwagę na jakość skóry, żeby nie była zaplamiona, zagnieciona i żeby była mniej więcej równej grubości na całej powierzchni – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Nunu Radziwiłł, współwłaścicielka marki La Boba.

Producenci podkreślają, że kluczową rolę odgrywa jakość materiału, ale ważne jest także precyzyjne wykonanie.

Trzeba zwrócić uwagę na szwy, czy są jednolite, czy nie ma w nich przerw, bo wtedy torebka może się pruć. Poza tym ważna jest jakość zszycia paska, bo jeśli torba jest duża i np. noszona przez ramię, to ten pasek musi być odpowiedniej grubości i powinien też być wzmocniony w środku – tłumaczy Nunu Radziwiłł.

Do szycia powinny być używane specjalne nici, których grubość jest dostosowana do jakości materiału. Kiedy będą za cienkie, w trakcie używania torby mogą rwać się i na szwach będą widoczne nieestetyczne poszarpania.

Podszewka też musi być dobrej jakości. Dobre są podszewki nie za cienkie, dobrze, jeśli mają dosyć duży dodatek bawełny. Mogą też być sztuczne, ale wtedy muszą być specjalnej jakości, a to jest dosyć drogie – podkreśla Nunu Radziwiłł.

Na wysoką cenę toreb skórzanych mają też wpływ oryginalne, ale kosztowne dodatki.

Jeśli torebka ma suwak szlifowany, to jest on bardzo drogi. Ale warto ich używać, bo są bardzo dobrej jakości, są gładkie, a poza tym mogą być takim biżuteryjnym elementem w torebce. Okucia kaletnicze też są dosyć drogie, często sprowadzane są z Włoch, bo tam są dobrej jakości. To jest rzecz gustu, ale dobrze, żeby były ładne, żeby nie miały jakichś zadrapań – mówi Nunu Radziwiłł.

Panie wybierają torebkę, kierując się zarówno jej wyglądem, jak i przeznaczenia. Modele, które będą wykorzystywane codziennie, powinny być nie tylko stylowe, lecz przede wszystkim funkcjonalne.

Myślę, że dobrze jest sprawdzić, czy w środku jest jakaś kieszeń na dokumenty lub telefon. Być może jakaś kosmetyczka, w której można trzymać pieniądze i rzeczy bardziej wartościowe – dodaje Nunu Radziwiłł.

Taka torebka nie jest szyta taśmowo. Przy jej wykonaniu pracuje od kilku do kilkunastu osób.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta

Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.

Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.

Infrastruktura

Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.