Newsy

Michał Piróg: Seks jest w naszych głowach. Nie możemy się wstydzić swojej cielesności

2019-12-18  |  06:23

Zdaniem Michała Piroga seks dla sporej części społeczeństwa nadal jest tematem tabu. Choreograf zwraca uwagę na to, że mówienie o własnej cielesności, pragnieniach i fantazjach nie jest powszechne, nawet w związkach małżeńskich. Sytuacja ta powinna ulec zmianie, ponieważ seks towarzyszy ludziom przez znaczną część ich dorosłego życia. Skuteczna komunikacja może znacznie poprawić relacje partnerskie i wprowadzić do nich nieco świeżości.

Piróg zwraca uwagę na to, że o możliwość artykułowania swoich potrzeb seksualnych bez zbędnej krępacji walczymy już ponad pół wieku. Lata 60., a więc okres rewolucji seksualnej, miał być przełomowym momentem w dziejach świata, tak się jednak nie stało.

– Seks jest jedną z takich rzeczy, z którymi boksujemy się od lat 60., od wielkiej rewolucji seksualnej. Wtedy się wydawało, że w końcu w Stanach coś się przełamało i będziemy otwarci na różnorakie ludzkie potrzeby. Niestety, były wielkie obietnice, a potem znowu zaczęliśmy się chować w szafie – mówi agencji Newseria Lifestyle Michał Piróg.

Zdaniem choreografa cielesność i seksualność nie powinny wywoływać wstydu podczas rozmowy, ponieważ są tak samo bliskie dla większości ludzi. Przez większość dorosłego życia towarzyszy nam seks i jest to całkowicie normalne.

– Bez seksu nie ma dzieci, ale mówienie, że jest on jednie w celach prokreacyjnych wsadźmy między książki. Seks jest w naszych głowach, w naszych podbrzuszach, wszędzie. Od momentu, kiedy dojrzewamy aż do tego, kiedy przekwitamy. Gdy już przekwitniemy, to pytamy sami siebie o to, czemu nie korzystaliśmy – tłumaczy.

Piróg zwraca uwagę na to, że do cielesnych przyjemności trzeba podchodzić z rozsądkiem. Pomóc w tym może edukacja seksualna, która sprawi, że społeczeństwo stanie się bardziej świadome istniejących zagrożeń. Odpowiedzialność jest niezwykle istotna zwłaszcza w obecnych czasach.

– Jestem za bezpiecznym seksem. Za tym, żeby podchodzić do niego bardzo racjonalnie i rozsądnie, zwłaszcza w takich czasach, jakie mamy dzisiaj, ale to też nie może być temat, którego się wstydzimy. Nie możemy wstydzić się swojej cielesności, swoich niedoskonałości – dodaje.

Zdaniem Piroga, podstawą udanego życia seksualnego jest szczerość wobec partnera. Będąc w związku, powinniśmy stale pracować nad komunikacją. Artykułowanie własnych fantazji i potrzeb może pomóc w rozwiązaniu pojawiających się problemów.

– Każdy z nas może w sypialni do swojego partnera, partnerki powiedzieć: Chciałbym to czy tamto, spróbujmy tak. Sporo jest takich przypadków, że niby w związku wszystko jest super, a w łóżku para się nie dogaduje. Tak jest nawet w małżeństwach, bo nie uruchamiamy fantazji i boimy się, że zostaniemy skarceni – mówi Michał Piróg.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Radosław Majdan: W ferie jedziemy z chłopcami w góry. Nie umiem jeździć na nartach i nie ciągnie mnie na stok

W przerwie między nagraniami do różnych projektów telewizyjnych i internetowych były piłkarz, a obecnie komentator sportowy wybiera się na odpoczynek. W planach są dwa kierunki: najpierw zagraniczny kurort narciarski, a później jakieś egzotyczne miejsce. Radosław Majdan zaznacza jednak, że sam nie potrafi jeździć na nartach, bo jako zawodowy sportowiec miał zapisane w kontrakcie, że nie może ryzykować na stoku. Ten wyjazd organizuje jednak z myślą o synach i ma nadzieję, że najmłodszy Heniu też szybko połknie bakcyla jak jego bracia.

Problemy społeczne

Polacy nie wiedzą zbyt dużo o chorobach mózgu. Jeszcze mniej o tym, jak o niego dbać

Choroby mózgu nie są zbyt rozpowszechnionym tematem wśród Polaków. Znacznie więcej wiedzą o zdrowiu ogólnie czy otyłości. Tym samym trudno im wskazać konkretne choroby, a tym bardziej powiedzieć coś o związanej z nimi profilaktyce. O tzw. higienie mózgu słyszał tylko co trzeci badany, a 13 proc. rozumie, czym ona jest. Dlatego też eksperci wskazują na większą potrzebę edukacji w tym zakresie.

Film

Joanna Kurowska: W tym kraju aktorzy są na końcu przewodu pokarmowego. Nikt nas nie broni, nie mamy związków zawodowych jak w USA

Aktorka nie szczędzi gorzkich słów pod adresem środowiska polskich filmowców. Jest rozgoryczona tym, że w branży nie można na nikogo liczyć nawet wtedy, kiedy dochodzi do utraty pracy, mobbingu czy nadużyć finansowych. Artyści się nie wspierają, a rywalizacja o role i obawa przed konsekwencjami wyrażania krytyki wobec reżyserów czy producentów powodują, że atmosfera jest niezwykle napięta. Joanna Kurowska zwraca też uwagę na konieczność przeprowadzenia reformy Związku Artystów Scen Polskich. Jej zdaniem to sztuczny twór, który w rzeczywistości nie dba o aktorów, nie broni ich praw i interesów.