Newsy

Michał Piróg: Seks jest w naszych głowach. Nie możemy się wstydzić swojej cielesności

2019-12-18  |  06:23

Zdaniem Michała Piroga seks dla sporej części społeczeństwa nadal jest tematem tabu. Choreograf zwraca uwagę na to, że mówienie o własnej cielesności, pragnieniach i fantazjach nie jest powszechne, nawet w związkach małżeńskich. Sytuacja ta powinna ulec zmianie, ponieważ seks towarzyszy ludziom przez znaczną część ich dorosłego życia. Skuteczna komunikacja może znacznie poprawić relacje partnerskie i wprowadzić do nich nieco świeżości.

Piróg zwraca uwagę na to, że o możliwość artykułowania swoich potrzeb seksualnych bez zbędnej krępacji walczymy już ponad pół wieku. Lata 60., a więc okres rewolucji seksualnej, miał być przełomowym momentem w dziejach świata, tak się jednak nie stało.

– Seks jest jedną z takich rzeczy, z którymi boksujemy się od lat 60., od wielkiej rewolucji seksualnej. Wtedy się wydawało, że w końcu w Stanach coś się przełamało i będziemy otwarci na różnorakie ludzkie potrzeby. Niestety, były wielkie obietnice, a potem znowu zaczęliśmy się chować w szafie – mówi agencji Newseria Lifestyle Michał Piróg.

Zdaniem choreografa cielesność i seksualność nie powinny wywoływać wstydu podczas rozmowy, ponieważ są tak samo bliskie dla większości ludzi. Przez większość dorosłego życia towarzyszy nam seks i jest to całkowicie normalne.

– Bez seksu nie ma dzieci, ale mówienie, że jest on jednie w celach prokreacyjnych wsadźmy między książki. Seks jest w naszych głowach, w naszych podbrzuszach, wszędzie. Od momentu, kiedy dojrzewamy aż do tego, kiedy przekwitamy. Gdy już przekwitniemy, to pytamy sami siebie o to, czemu nie korzystaliśmy – tłumaczy.

Piróg zwraca uwagę na to, że do cielesnych przyjemności trzeba podchodzić z rozsądkiem. Pomóc w tym może edukacja seksualna, która sprawi, że społeczeństwo stanie się bardziej świadome istniejących zagrożeń. Odpowiedzialność jest niezwykle istotna zwłaszcza w obecnych czasach.

– Jestem za bezpiecznym seksem. Za tym, żeby podchodzić do niego bardzo racjonalnie i rozsądnie, zwłaszcza w takich czasach, jakie mamy dzisiaj, ale to też nie może być temat, którego się wstydzimy. Nie możemy wstydzić się swojej cielesności, swoich niedoskonałości – dodaje.

Zdaniem Piroga, podstawą udanego życia seksualnego jest szczerość wobec partnera. Będąc w związku, powinniśmy stale pracować nad komunikacją. Artykułowanie własnych fantazji i potrzeb może pomóc w rozwiązaniu pojawiających się problemów.

– Każdy z nas może w sypialni do swojego partnera, partnerki powiedzieć: Chciałbym to czy tamto, spróbujmy tak. Sporo jest takich przypadków, że niby w związku wszystko jest super, a w łóżku para się nie dogaduje. Tak jest nawet w małżeństwach, bo nie uruchamiamy fantazji i boimy się, że zostaniemy skarceni – mówi Michał Piróg.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Maria Sadowska: Często kupujemy ubrania tylko na jeden sezon, a powinniśmy recyklingować modę. Ja jestem królową second handów

Wokalistka zauważa, że co kilka miesięcy do sprzedaży trafiają nowe kolekcje ubrań, a te, które jeszcze nie są zniszczone i mogłyby się przydać innym, lądują na śmietniku. Podobnie jest z różnymi urządzeniami elektronicznymi, sprzętem RTV i AGD. Nowe modele z dnia na dzień wypierają starsze, a góra elektrośmieci stale rośnie. Maria Sadowska apeluje więc, by zadać sobie trochę trudu i niepotrzebne telefony, tablety czy komputery oddać do odpowiedniego punktu, z którego trafią do recyklingu i utylizacji. Artystka docenia też kreatywność swojego męża, który maluje obrazy na starych, skórzanych kurtkach i tworzy w ten sposób nietuzinkowe elementy garderoby.

Media

Edyta Herbuś: Program „Tańcząca ze światem” łączy ze sobą moją pasję do podróży, tańca i odkrywania świata. Podczas nagrań wskakuję z jednej półki energetycznej w drugą

W nowej odsłonie programu „Tańcząca ze światem” Edyta Herbuś zabierze widzów do Jordanii. Jak zaznacza, plan wyjazdu był bardzo intensywny. Przez dziewięć dni ekipa realizująca pracowała po 12 godz., by pokazać niezwykłe, kulturowe i historyczne bogactwo tego fascynującego kraju. Tancerka zdradza też, że te wyjątkowe miejsca pozwoliły jej odkryć w sobie uśpione pokłady wrażliwości i stały się powodem wielu wzruszeń.

Konsument

Brytyjscy naukowcy dowiedli, że odczuwania szczęścia można się nauczyć. Trzeba jednak stale to ćwiczyć

Sześcioletnie badania, połączone z prowadzeniem kursów uczących tego, jak poprawić samopoczucie i stać się człowiekiem szczęśliwym, wykazały, że stosując odpowiednie strategie, można uzyskać zadowalające rezultaty. Przejście kursu prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego umożliwia poprawę parametrów świadczących o samopoczuciu nawet o 15 proc. Okazuje się jednak, że zalecane ćwiczenia należy wykonywać trwale – w przeciwnym razie następuje regres do poziomu sprzed ich wdrożenia. Dobre wyniki badań skłoniły ich autora do wydania poradnika. Jego polskojęzyczna wersja ukaże się w maju.