Newsy

Agnieszka Grochowska i Bartłomiej Topa zagrają małżeństwo walczące o odzyskanie dziecka w filmie „Obce niebo”

2014-09-01  |  06:45

W Warszawie dobiegają końca zdjęcia do filmu „Obce niebo” w reżyserii Dariusza Gajewskiego. Obraz ma być thrillerem psychologicznym opartym na prawdziwych wydarzeniach. Gajewski opowie historię polskiego małżeństwa, które emigruje do Szwecji. Zamiast szczęścia i dobrobytu parę czeka rozczarowanie, gdy szwedzka opieka społeczna odbiera im córkę. W rolach głównych wystąpią Agnieszka Grochowska i Bartłomiej Topa. Premiera kinowa planowana jest na 2015 rok.

Agnieszka Grochowska i Bartłomiej Topa wcielą się w postacie Basi i Marka, polskiego małżeństwa, które wyemigrowało do Szwecji w poszukiwaniu lepszego życia. Nigdy jednak nie zdołali w pełni zasymilować się z tamtejszą społecznością i zniwelować różnic kulturowych. Prawdziwy dramat małżonków zaczyna się jednak dopiero w momencie, gdy szwedzka opieka społeczna odbiera im córeczkę Ulę. Basia i Marek rozpoczynają walkę o jej odzyskanie.

W jednych społecznościach krzyk już jest uznany za jakąś agresję wobec drugiego, a w innych nie. Kiedyś nawet normą był klaps w tyłek i nikt nie robił z tego dramatu. A gdzie indziej taka przemoc fizyczna jest po prostu niedopuszczalna i za to się idzie do więzienia. Te różnice kulturowe wynikają pewnie z różnego podejścia do człowieka i relacji, które budujemy, dlatego tak ważne było, żeby tę historię sfilmować – mówi Bartłomiej Topa w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Film „Obce niebo” jest inspirowany prawdziwymi historiami polskich emigrantów w Szwecji. Reżyser określa go jako thriller psychologiczny opowiadający o zderzeniu kultur i problemach z komunikacją i porozumieniem w związkach i rodzinach.

Jest to pewnie dramat rodzinny, dramat relacji i  komunikacji związany z tym, że nie uważamy na siebie wzajemnie i na dziecko, które wychowujemy. Myślę, że takie historie się zdarzają na co dzień, nie tylko w Szwecji, lecz także w Polsce. Oczywiście nikt tam nie reaguje, a nasze urzędy socjalne są pewnie bardziej tolerancyjne na to, co się dzieje w polskich rodzinach – mówi Bartłomiej Topa.

Dariusz Gajewski jest nie tylko reżyserem, lecz także współautorem scenariusza. W filmie występują aktorzy polscy i szwedzcy. Agnieszce Grochowskiej i Bartłomiejowi Topie partnerują m.in. Jan Englert, Ewa Fröling, znana z roli Emelie w filmie Ingmara Bergmana  „Fanny i Alexander”, oraz Per Morberg, aktor znany z serialu „Wallander”. Ulę, córeczkę głównych bohaterów, gra debiutująca na dużym ekranie Basia Kubiak.

Agnieszka gra tą główną rolę, ja jestem tylko tutaj partnerem, który mam nadzieję wspiera ją w tych jej procesach. Mamy cudownych, fantastycznych partnerów. Agnieszka jest doskonałą aktorką, podobnie Basia Kubiak, która zaskakuje mnie za każdym razem, kiedy wchodzimy razem na plan, towarzystwo mamy wyborowe – mówi Bartłomiej Topa.

Zdjęcia do filmu „Obce niebo” potrwają do 1 października. Po zakończeniu zdjęć w Warszawie ekipa filmowa przeniesie się do nadmorskiego Pobierowa, a w połowie września do Szwecji. Premiera filmu planowana jest na 2015 rok.

Więcej na temat
Film Olga Bołądź: rola w filmie „Służby specjalne” wiele mnie kosztowała Wszystkie newsy
2014-08-26 | 07:00

Olga Bołądź: rola w filmie „Służby specjalne” wiele mnie kosztowała

Bardzo dużo poświęciłam dla roli w filmie Patryka Vegi – mówi Olga Bołądź. W obrazie „Służby specjalne” wciela się ona w postać ppor.
Psychologia Dzień Białej Wstążki. Polacy zbyt często usprawiedliwiają przemoc
2013-12-06 | 06:10

Dzień Białej Wstążki. Polacy zbyt często usprawiedliwiają przemoc

Polacy w dalszym ciągu usprawiedliwiają przemoc domową. Okazją do zmiany poglądów na temat tego zjawiska jest międzynarodowa akcja "16 dni przeciwko łamaniu praw kobiet", która
Gwiazdy Karolina Korwin-Piotrowska: Grochowska, Więckiewicz, Kulesza, Kot to prawdziwi artyści
2013-11-07 | 08:30

Karolina Korwin-Piotrowska: Grochowska, Więckiewicz, Kulesza, Kot to prawdziwi artyści

Karolina Korwin-Piotrowska ceni tylko tych artystów, którzy na scenie są sobą. Dziennikarka szanuje ich za to, że trzymają się swoich zasad i nie występują dla sławy. Dziś

Czytaj także

Transmisje online

Więcej ważnych informacji

Partner serwisu

Wschód Kultury

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Media

Marcin Tyszka: Z jurorami „Top Model” bardzo się różnimy i często ostro się kłócimy. Kiedyś napiszę o tym książkę

Fotograf zapewnia, że choć to już 11. edycja „Top Model”, to nie ma mowy o nudzie czy jakiejkolwiek rutynie. Zarówno jurorzy, jak i ekipa realizująca program robią bowiem wszystko, by nadal przyciągał on uwagę widzów i stał się dla kogoś trampoliną do sławy. Tym razem również nie zabraknie więc charyzmatycznych uczestników, a jury często będzie miało skrajne opinie. Marcin Tyszka zdradza też, że poza tym show już realizuje kolejne intrygujące projekty zawodowe, w których połączy zamiłowanie do egzotycznych roślin i projektowania wnętrz.

Firma

Technologia coraz szybciej przeobraża rynek pracy. Staje się kluczowa nie tylko dla rozwoju kariery, ale też wellbeingu pracowników

Technologia już dziś jest częścią codziennego życia zawodowego dużej grupy pracowników, a w przyszłości jej udział będzie rósł. 65 proc. Polaków uważa, że kompetencje cyfrowe będą odgrywać coraz ważniejszą rolę na rynku pracy, a 60 proc. ocenia, że osobom biegłym w nowych technologiach będzie łatwiej o podwyżki i awanse – wynika z badań przeprowadzonych przez Grupę Pracuj. Cyfryzacja i zmiana modelu pracy na zdalny lub hybrydowy staje się także stałym elementem wellbeingu pracowniczego. Do korzystania z dobrodziejstw tej sytuacji skłonne są przede wszystkim młode osoby, które szukają pracy elastycznej, dopasowanej do ich stylu życia.

Muzyka

Michał Szczygieł: W każdym tygodniu jestem w różnych częściach Polski. W busie jest zawsze wielka impreza, nic tylko jeździć i grać koncerty

Lato to dla artystów bardzo intensywny czas, zwłaszcza że po przerwie związanej z pandemią nie tylko oni, ale również publiczność jest spragniona koncertów. Michał Szczygieł cieszy się więc, że jest tak duże zainteresowanie jego występami i może gościć z zespołem na różnych scenach. Jeśli natomiast chodzi o plany wakacyjne, to na razie myśli tylko o kilkudniowych wypadach w góry.

Partner serwisu