Newsy

Aneta Awtoniuk: Adopcje psów ze schroniska stały się modą. One ratują życie tych zwierzaków

2019-05-31  |  06:26
Mówi:Aneta Awtoniuk
Funkcja:behawiorystka, prowadząca program SuperPies
  • MP4
  • Zdaniem Anety Awtoniuk adopcje psów ze schroniska to dobra moda, pod warunkiem że są to działania przemyślane i nowy właściciel bierze za nie pełną odpowiedzialność. Nie chodzi bowiem o to, żeby zwierzęta rozdać byle gdzie i byle komu, tylko o to, żeby te osoby miały pełną świadomość konsekwencji, z jakimi wiąże się taka adopcja. Decydując się na wzięcie czworonoga ze schroniska, trzeba bowiem pamiętać, że nie każdy pies będzie się w stanie przystosować do warunków, jakie mu oferujemy, choćby w naszym ludzkim mniemaniu były one wręcz idealne. 

    Adopcja psa ze schroniska to poważna decyzja i musi być przemyślana przez wszystkich domowników. To nie może być chwilowy kaprys, bo takim działaniem można zrobić zwierzakowi więcej szkody niż pożytku.

    – Cieszę się, że to hasło: „Nie kupuj, adoptuj” jest realizowane przez Polaków i ostatnio adopcje psów ze schroniska stały się modą. I to jest dobra moda dlatego że ona ratuje życie tych zwierzaków, które normalnie spędziłyby swoje życie w klatkach, bez miłości człowieka. A psy są zwierzętami społecznymi i potrzebują mieć rodzinę. To nie jest tak, że pies może sobie żyć sam. Ta rodzina psia to nie może to być schronisko. To musi być taki dom, w którym pies ma miłość, dobre emocje, gdzie czuje się bezpieczny, gdzie ma nie tylko pełną miskę i spacer, lecz przede wszystkim ma dobre serce swoich opiekunów – mówi agencji Newseria Aneta Awtoniuk, behawiorystka, prowadząca program SuperPies.

    Aneta Awtoniuk tłumaczy jednak, że przed podjęciem decyzji o adopcji trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników: czy poradzimy sobie z nowymi obowiązkami, czy nasze warunki mieszkaniowe są wystarczające, a przede wszystkim  – czy pies będzie pasował do naszego stylu życia i czy znajdziemy odpowiedni czas na opiekę nad nim.

    – Nie każdy powinien mieć psa, dlatego że np. jego tryb pracy na to nie pozwala. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której bierzemy do domu zwierzę, a nie ma nas w domu przez wiele, wiele godzin. I w sumie teoretycznie to chcemy dobrze, bo chcemy przygarnąć psa i dać mu dom. Ale dom to nie mogą być ściany, dom to człowiek, to uwaga, to obecność, to wspólne aktywności. Więc jeśli mamy taki tryb życia, który każe nam bardzo często wyjeżdżać, kiedy nie ma nas w domu, a jesteśmy samotną osobą, to wtedy pluszak albo rybki – mówi Aneta Awtoniuk.

    Awtoniuk tłumaczy, że w momencie, kiedy przygarniamy do domu nowego członka rodziny, musimy się postarać o to, żeby pasować do tej istoty, którą do siebie zapraszamy. To nie jest tak, że my wybieramy psa, bo nam się podoba. To on wybiera nas, bo my mu się podobamy.

    W programie „SuperPies” mamy kilka takich sytuacji, kiedy osoby chciały zaadoptować konkretnego psiaka, bo się w nim zakochały, bo im się ogromnie spodobał, bo zobaczyły go na zdjęciu. A tymczasem po pierwszym spotkaniu okazało się, że nie ma chemii między psem a człowiekiem. A ostateczną decyzję o tym, czy wybrać rodzinę, czy nie zawsze podejmuje pies – mówi Aneta Awtoniuk.

    Psy ze schroniska często mają za sobą traumatyczne przeżycia. Jedne utraciły swój dom, inne – nigdy go nie miały. Możliwe też, że w przeszłości były okrutnie traktowane i straciły zaufanie do człowieka. Z uwagi na swoje doświadczenia mogą się okazać niezdyscyplinowane, wrogo nastawione do ludzi lub strachliwe, a ich adaptacja do nowych warunków może się znacznie wydłużyć.

    – Wybierając psa ze schroniska, musimy dbać o to, żebyśmy my byli dla niego odpowiednią rodziną, czyli żeby on nas wszystkich poznał, polubił, zaakceptował, jeśli mamy inne zwierzęta w domu, żeby też ten psiak poznał te zwierzaki, żeby między nimi była dobra relacja. Nie zawsze to musi być miłość od pierwszego wejrzenia, ale na pewno zawsze musi to być akceptacja, tak żeby żadna ze stron nie była poszkodowana – mówi Aneta Awtoniuk.

    Zwierzęta przebywające w schronisku powinny zostać ocenione pod względem temperamentu, ewentualnych problemów z zachowaniem oraz możliwości adopcyjnych. W ten sposób z dużym prawdopodobieństwem można przewidzieć, czy dany pies będzie dobrze się czuł w rodzinie, gdzie są dzieci, a inny nie będzie cierpiał i stwarzał problemów, pełniąc rolę stróża naszej posesji.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Uroda

    Adam Kszczot: Moja żona została mistrzynią świata w makijażu permanentnym. Trochę się też do tego przyczyniłem

    W trakcie swojej kariery sportowej lekkoatleta specjalizujący się w biegu na 800 m odniósł wiele sukcesów i zdobył medale na najważniejszych międzynarodowych zawodach. Ale jak się okazuje, w domu nie jest  jedynym mistrzem. Jego żona bowiem również może się poszczycić tytułem mistrzyni świata, ale nie w sporcie. Renata Kszczot specjalizuje się w microbladingu, czyli metodzie makijażu permanentnego brwi. Olimpijczyk jest niezwykle dumny z osiągnięć partnerki, wspiera ją i stwarza jej przestrzeń potrzebną do rozwijania pasji. W zamian za to ona wprowadza go w tajniki swojej pracy.

    Gwiazdy

    Iga Baumgart-Witan: Mama nie pozwoliła mi na udział w programie „Mistrzowskie pojedynki”. Zdecydowałam się i już pierwszego dnia marzyłam, żeby wrócić do domu

    Biegaczka nie ukrywa, że miała kilka momentów zwątpienia w kwestii swojego udziału w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory”. Po obejrzeniu zajawki zagranicznej edycji zrozumiała bowiem, jak wymagające mogą być konkurencje, i nie była do końca przekonana, czy sobie z nimi poradzi. Oliwy do ognia dolała jej mama, która absolutnie nie godziła się na ten wyjazd. Mimo wątpliwości Iga Baumgart-Witan postanowiła jednak stawić czoła trudnościom i zmierzyć się z wyczerpującymi wyzwaniami, ale jak zaznacza – nic za wszelką cenę.

    Media

    Iwona Guzowska: W programie „Mistrzowskie pojedynki" jest kilka osób stricte nastawionych na rywalizację. Chciały jak najwyżej zajść i szły po trupach do celu

    Mistrzyni świata w kickboxingu z entuzjazmem wspomina swój udział w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory”, bo jak podkreśla, okazał się dla niej wyjątkowo cennym doświadczeniem. Realizując poszczególne zadania, sportowcy musieli bowiem stawić czoła nie tylko rywalom, ale i własnym ograniczeniom. Iwona Guzowska zdradza też, że niektórzy uczestnicy byli mocno zdeterminowani. Nie ukrywali, że przyjechali po to, żeby wygrać, i nie dawali sobie żadnej taryfy ulgowej.