Newsy

Bestsellery Empiku 2013 dla: Dawida Podsiadło, Depeche Mode, "Newsweek Polska", "Czasu honoru" i Ewy Chodakowskiej

2014-01-29  |  10:50
Nagrody Bestsellery Empiku 2013 pokazują, jakie trendy  panują w polskiej kulturze i odzwierciedlają gusta czytelników oraz słuchaczy. W tym roku wyróżnienia wręczono szesnastu laureatom m.in. w kategoriach: muzyka, film, książki, gry, prasa , poezja i kolekcja autorska. To już 15. edycja tego prestiżowego plebiscytu.

Bestseller Empiku w kategorii „Muzyka polska” trafił do Dawida Podsiadło za płytę "Comfort and Happiness", a w kategorii „Muzyka zagraniczna” do Depeche Mode za "Delta Machine". Najlepszym polskim filmem okazał się  "Czas honoru",  a najbardziej poczytnym tygodnikiem "Newsweek Polska".  Do Ewy Chodakowskiej trafiło  z kolei wyróżnienie w kategorii "Poradniki" za książkę  "Zmień swoje życie z Ewą Chodakowską".

To jest najwspanialszy początek, jaki mogłam sobie wyobrazić. Bo tak naprawdę to jest początek. Pomysłów jest bardzo dużo i bardzo dużo projektów. Tak że trzymam kciuki za rok 2014, bo będzie bardzo, bardzo intensywny, znacznie bardziej od minionego roku. Ja już pracuję nad kolejną pozycją, materiał wyjdzie w kwietniu. Ale jeszcze nie zdradzam, cóż to za materiał – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Ewa Chodakowska.

Z danych Empiku wynika, że w 2013 roku sprzedano 15 milionów książek, 4 miliony płyt z muzyką polską i zagraniczną, ponad 2 miliony filmów i gier oraz  12 milionów gazet.

My oczywiście na bieżąco śledzimy te wyniki sprzedaży i analizujemy. Także dla nas nie ma żadnych zaskoczeń tutaj na gali. Natomiast myślę, że dla odbiorców zaskoczeniem może być to, że w 2013 roku wciąż królowała w literaturze erotyka, bo E. L. James, święci tryumfy już właściwie od dwóch lat i jest cały czas na topie. Ale już ten rok pokazuje, że literatura erotyczna odchodzi w zapomnienie. Nie będzie się cieszyć taką popularnością – mówi Monika Marianowicz, rzecznik prasowy Empiku.

Na uroczystej gali wystąpili: Edyta Bartosiewicz, Matt Dusk, Dawid Podsiadło, Maria Sadowska, Jaromir Nohavica oraz Margaret.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Maria Sadowska: Często kupujemy ubrania tylko na jeden sezon, a powinniśmy recyklingować modę. Ja jestem królową second handów

Wokalistka zauważa, że co kilka miesięcy do sprzedaży trafiają nowe kolekcje ubrań, a te, które jeszcze nie są zniszczone i mogłyby się przydać innym, lądują na śmietniku. Podobnie jest z różnymi urządzeniami elektronicznymi, sprzętem RTV i AGD. Nowe modele z dnia na dzień wypierają starsze, a góra elektrośmieci stale rośnie. Maria Sadowska apeluje więc, by zadać sobie trochę trudu i niepotrzebne telefony, tablety czy komputery oddać do odpowiedniego punktu, z którego trafią do recyklingu i utylizacji. Artystka docenia też kreatywność swojego męża, który maluje obrazy na starych, skórzanych kurtkach i tworzy w ten sposób nietuzinkowe elementy garderoby.

Media

Edyta Herbuś: Program „Tańcząca ze światem” łączy ze sobą moją pasję do podróży, tańca i odkrywania świata. Podczas nagrań wskakuję z jednej półki energetycznej w drugą

W nowej odsłonie programu „Tańcząca ze światem” Edyta Herbuś zabierze widzów do Jordanii. Jak zaznacza, plan wyjazdu był bardzo intensywny. Przez dziewięć dni ekipa realizująca pracowała po 12 godz., by pokazać niezwykłe, kulturowe i historyczne bogactwo tego fascynującego kraju. Tancerka zdradza też, że te wyjątkowe miejsca pozwoliły jej odkryć w sobie uśpione pokłady wrażliwości i stały się powodem wielu wzruszeń.

Konsument

Brytyjscy naukowcy dowiedli, że odczuwania szczęścia można się nauczyć. Trzeba jednak stale to ćwiczyć

Sześcioletnie badania, połączone z prowadzeniem kursów uczących tego, jak poprawić samopoczucie i stać się człowiekiem szczęśliwym, wykazały, że stosując odpowiednie strategie, można uzyskać zadowalające rezultaty. Przejście kursu prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego umożliwia poprawę parametrów świadczących o samopoczuciu nawet o 15 proc. Okazuje się jednak, że zalecane ćwiczenia należy wykonywać trwale – w przeciwnym razie następuje regres do poziomu sprzed ich wdrożenia. Dobre wyniki badań skłoniły ich autora do wydania poradnika. Jego polskojęzyczna wersja ukaże się w maju.