Newsy

Dziś Marcin Kwaśny wystąpi w monodramie "Rozkwaś Polaka"

2013-10-18  |  12:47
Marcin Kwaśny, aktor filmowy i telewizyjny, wystąpi dziś w sztuce pt. „Rozkwaś Polaka” w Mazowieckim Teatrze Muzycznym w Warszawie. „Rozkwaś Polaka” to spektakl interaktywny, co oznacza, że także publiczność może brać w nim udział. Przedstawienie jest satyrą polskiej rzeczywistości.

 – Fajne jest to, że widzowie współtworzą spektakl i są czynnie włączeni, nie ma tam momentu na to, żeby się znudzili. Salwy śmiechu pomagają niezwykle w grze, bo nie ma nic lepszego jak odzew publiczności w trakcie trwania sztuki  Pytam publiczność o pewne kwestie, natomiast nie stawiam ich w niezręcznej sytuacji - ludzie chcą odpowiadać, sami się do tego garną – zapewnia Marcin Kwaśny.

Aktor znany głównie z  seriali „Na kocią łapę” oraz „Szpilki na Giewoncie”.Marcin Kwaśny zdradza też, czego publiczność może się spodziewać po monodramie.

Jest to satyra na naszą polską rzeczywistość, na Polaków lubiących narzekać i to jest dla tych wszystkich, którzy się lubią pośmiać sami z siebie, którzy mają dystans do tej naszej polskiej rzeczywistości. Mój główny bohater to jest trochę tak jak Adaś Miauczyński, tylko może nie aż tak zgorzkniały. Ale narzeka na wiele rzeczy i widzi polską rzeczywistość trochę w krzywym zwierciadle.

Monodram „Rozkwaś Polaka” będzie można zobaczyć także 20 października na scenie kameralnej Mazowieckiego Teatru Muzycznego przy ulicy Żeromskiego 29 w Warszawie.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Coraz więcej światowych zasobów ryb jest przełowionych. Nadmierne połowy dotyczą już blisko 38 proc. stad ryb na świecie

Według najnowszych danych ONZ FAO nadmierne połowy dotyczą 37,7 proc. wszystkich stad ryb i ten odsetek stale rośnie. W niektórych akwenach, takich jak Morze Śródziemne i Czarne, ponad 60 proc. stad jest przełowionych. Może to prowadzić nie tylko do degradacji ekosystemów morskich, ale także mieć poważne konsekwencje dla milionów ludzi na świecie. – Gdyby wszystkie stada na świecie były poławiane w  zrównoważony sposób, pozwoliłoby to wygenerować o 16 mln t więcej ryb i owoców morza rocznie, co z kolei przełożyłoby się na możliwość wyżywienia dodatkowych 72 mln ludzi – wskazuje Joanna Ornoch z organizacji pozarządowej MSC (Marine Stewardship Council).

Media

Magdalena Boczarska: Tantiemy z internetu to jest należna nam wypłata za naszą pracę. Te pieniądze pozwoliłyby nam spokojnie przeżyć od pierwszego do pierwszego

Magdalena Boczarska była w gronie aktorów, którzy we wtorek protestowali przed Sejmem. Podczas posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu odbywało się bowiem pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Mateusz Banasiuk podkreśla, że środowisko twórców filmowych już od wielu miesięcy z determinacją walczy o stosowne zapisy, które jak najszybciej powinny być dostosowane do norm europejskich. Platformy cyfrowe i sieci kablowe rozpowszechniające filmy i seriale czerpią bowiem ogromne zyski z pracy artystów i pozostałych wykonawców, dlatego też powinny płacić im za to należne wynagrodzenie. Szacuje się, że każdego roku tracą oni z tego tytułu ponad 41 mln zł.

Media

Anna Kalczyńska: Ostatni rok dał mi duży oddech i dziś już oglądam „Dzień Dobry TVN” z dystansem. Zmiany doceniamy po jakimś czasie

Prezenterka nie ukrywa, że na początku trudno było się jej pogodzić ze zmianami kadrowymi w „Dzień Dobry TVN”,  bo dobrze czuła się w tym formacie śniadaniowym i wiązała z nim duże nadzieje. Teraz jednak, patrząc na wszystko z perspektywy czasu, zdążyła się już przekonać, że ta zmiana na ścieżce zawodowej była jej potrzebna, bo dała motywację do działania na innych płaszczyznach. Anna Kalczyńska ma już nową pracę. Wkrótce na portalu Goniec.pl będzie miał premierę jej autorski program o tematyce geopolitycznej.