Newsy

Edyta Olszówka: staram się skupiać na teraźniejszości. Gdy robię plany mam zbyt dużo lęku, że coś nie wyjdzie

2019-02-13  |  06:55

Stopuję się, żeby nie wykraczać w przyszłość, bo ona jest czasami przerażająca – mówi aktorka. Podkreśla też, że stara się nie robić planów, nawet zawodowych, skupiając się na obecnych obowiązkach. Wybieganiu poza teraźniejszość towarzyszy bowiem zbyt wiele lęku, że coś pójdzie niezgodnie z oczekiwaniami.

Edyta Olszówka w ostatnich latach koncentruje się przede wszystkim na karierze teatralnej. Obecnie można ją oglądać w spektaklu "Jojo", w którym wciela się w postać kobiety uwikłanej w pozamałżeński romans. Jest to komedia omyłek, podejmująca jednak tak istotne tematy jak brak komunikacji między ludźmi i zamykanie się jednostek w nierealnym, wirtualnym świecie. Przedstawienie z udziałem Leszka Żurka i Michała Pieli będzie można zobaczyć w kilkunastu miastach Polski. Edyta Olszówka związana jest również z Teatrem Narodowym, gdzie występuje w czterech spektaklach: "Kotka na gorącym blaszanym dachu", "Garderobiany", "Białe małżeństwo" i "Elementarz". 

To jest przedziwny teatr, bo dosyć trudny repertuar jest tam proponowany, ale to jest jedyna szansa dla aktora, żeby uczyć się dalej, bo spotyka się naprawdę wspaniałych reżyserów i pracuje się nad bardzo dobrą literaturą, a to ma znaczenie – mówi aktorka agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Gwiazda ceni sztukę o charakterze rozrywkowym i możliwość dostarczania widzowi radości takimi spektaklami jak "Jojo". Jest jednak przekonana, że w obecnych czasach równie potrzebna jest refleksja, często nawet autorefleksja, a takiej dostarcza właśnie sztuka wysoka.

Myślę, że trzeba czasami coś potrząsnąć i nie wszystko musi być takie ładne,doskonałe i trendy, że jednak coś co być może nas jakoś dotyka, z czymś się nie zgadzamy, to jest szansą na to, że z tego powstaje jakiś rozwój, jakiś progres – mówi Edyta Olszówka.

Aktorka twierdzi, że koncentruje się na obecnych zobowiązaniach zawodowych i nie robi konkretnych planów. Żyje dniem dzisiejszym, przykłada wagę do teraźniejszości i stara się nie wybiegać myślami w przyszłość. Nie zawsze dobrze jej to wychodzi, stara się jednak pracować nad sobą i czerpać satysfakcję z każdego bieżącego zdarzenia w jej życiu zawodowym, w tym z wywiadów dla mediów, które dają jej szansę na poznanie ciekawego człowieka i odbycia interesującej rozmowy.

Jak planuję i oczekuję, to potem mam tylko pełno lęku i strachu, że coś nie wychodzi albo że nie jest tak jak bym chciała, żeby było. Pilnuję siebie i stopuję, żeby nie wykraczać w przyszłość, bo ona jest czasami bardzo przerażająca, jak patrzeć na ten nasz obecny świat – mówi Edyta Olszówka.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Farmacja

Polscy naukowcy pracują nad personalizowaną terapią raka płuca. Faza badań klinicznych coraz bliżej

Zespół naukowców z Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (ICCVS) na Uniwersytecie Gdańskim prowadzi zaawansowane badania nad nową terapią  raka płuca, w której rolę leku będą pełnić limfocyty wyizolowane z krwi chorego. – To terapia szyta na miarę. Dla każdego z pacjentów wybieramy inny rodzaj komórek – mówi prof. dr hab. Natalia Marek-Trzonkowska. Jak wskazuje, projekt SWIFT jest już coraz bliżej rozpoczęcia fazy badań klinicznych. Jego realizację umożliwiły środki unijne w ramach działania Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB) z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) przyznane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

Edukacja

RPD chce walczyć z przypadkami przemocy wobec dzieci neuroróżnorodnych. Powstanie specjalny zespół ekspertów

Rzecznik Praw Dziecka zapowiada walkę z mającymi miejsce w szkołach i innych placówkach przypadkami nieuzasadnionego przytrzymywania dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu i z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Trwają prace nad powołaniem interdyscyplinarnego zespołu, który zajmie się m.in. zaostrzeniem kar za tego typu nieuzasadnione przypadki. O takich sytuacjach młodzi ludzie sami informują Biuro RPD. Jego przedstawiciele apelują nie tylko o zmianę przepisów, ale też edukację dyrektorów szkół.